02:30
Kdy a jak došlo k velkému třesku, vzniku vesmíru a naší Sluneční soustavy? Je možné, že žijeme v černé díře a proč říkáme černá díra, když se ve skutečnosti jedná o těleso?
Kdy se na polárním kruhu objevuje polární záře? Uvidíte ji pouze za specifických podmínek v zimních obdobích a za jasných nocí. Vytváří tzv. sluneční vítr – plazmu tvořenou protony a volnými elektrony. Magnetické pole Země vtáhne tyto částice do horních vrstev atmosféry, kde narážejí na molekuly vzduchu, a při tom se uvolňuje energie ve formě světla.
Jak vznikl náš Měsíc a jak je možné, že zůstává na své oběžné dráze a nespadne na Zem? Podívejte na vysvětlení vzniku Měsíce, popis jeho základních fyzikálních vlastností a sil, které na něj působí. Jak Měsíc ovlivňuje život na Zemi? Co by se stalo, kdyby zmizel?
Jak se o naší mateřské hvězdě můžeme dozvědět spoustu údajů, které astronomové znají? Jak vznikají sluneční skvrny? Co jsou to protuberance? Jaké jsou projevy sluneční aktivity?
Zatmění Slunce vzniká, když Měsíc zakrývá Slunce, a tím vrhá stín na Zemi. Jestliže je Měsíc blíže k Zemi, zakryje celý sluneční disk a pozorujeme úplné zatmění Slunce. Zatmění Slunce ukáže na několik minut sluneční korónu, součást sluneční atmosféry, která je stále plná velkých a nevysvětlitelných otazníků.
Tušíte, jaký je rozdíl mezi meteorem, bolidem a meteoritem? Jak takový meteorit vypadá a jak probíhá pátrání po nich? Kdo jsou lovci meteoritů? A jak pracují? Pojďte to zjistit s námi!
Video vysvětluje vztah magnetického pole Slunce a Země. Dále objasňuje pojem geomagnetická bouře a její možné důsledky pro planetu Zemi.
Mise satelitu Goce byla jedna z nejzajímavějších kosmických misí, do kterých se Evropská kosmická agentura kdy pustila. Satelit GOCE mapoval změny v gravitačním poli kolem Země do roku 2013. Poskytnutá data pomohla vědcům lépe pochopit mimo jiné třeba pohyby oceánu, a tím lépe pracovat s klimatickou změnou.
Jak se vlastně staví největší radiový dalekohled na světě? Tím, že se spojí antény v různých zemích a vytvoří jediná superpočítačová síť, díky níž astronomové obdrží obrázky vesmíru s obrovským rozlišením. Tato síť se totiž chová jako jeden teleskop s poloměrem o velikosti třeba celého kontinentu. Mezinárodní projekt tak umožní otevřít naprosto novou éru radiové astronomie, díky níž nahlédneme do bezprostřední blízkosti černých děr.
Osud exoplanety vzdálené dva tisíce světelných let od Země může odhalit původ i osud planet v naší Sluneční soustavě. Exoplaneta se do Mléčné dráhy vetřela z jiné galaxie a blíží se konci své životní dráhy. Ukazuje tak na způsob, jakým zahyne i naše planetární soustava. Naštěstí až v daleké budoucnosti.
10 929
559
3 200
1 009
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.