03:13
Pasáž vysvětluje, co to je osobní rozpočet a že se skládá z příjmů a výdajů. Dále vysvětluje rozdíl mezi rozpočtem státním a rodinným a rozpočtem přebytkovým a schodkovým.
Tři desítky osobností hodnotí klíčové okamžiky 30 let po sametové revoluci. Vstup do Evropské unie byl jednou z nejvýznamnějších událostí v novodobé historii České republiky. EU jako jediná reálně existující sociální a hospodářská struktura na kontinentu nabízí mnoho výhod, především v ekonomické oblasti. O členství rozhodli čeští občané v referendu a navzdory sílící kritice vůči unii pokládá stále většina lidí toto rozhodnutí za správné.
Bez znalostí a zkušeností toho moc nedokážeme. Je důležité, abychom se vzdělávali v oboru, který nás zajímá a pro který máme předpoklady nebo talent. Těžké rozhodnutí čeká i Sáru, která se rozmýšlí, jakou cestou se vydat. Na jakou střední školu, gymnázium nebo uměleckou školu si asi podá přihlášku?
Příběh zadluženého muže, který není schopen najít si dlouhodobou práci a upřednostňuje brigády. Pokud však nebude mít stálou práci, není možné jednat s bankovními institucemi o řešení jeho dluhové situace.
Ekonom vysvětluje, proč na důchody určitě bude, ale že to nebude stejné jako doposud. Popisuje, které aspekty ovlivňují výši a podmínky vyplácení důchodů, a představuje ekonomické prognózy týkající se budoucnosti českých důchodů.
Daň je povinná, zákonem uložená platba, která je zároveň také nenávratná, neekvivalentní a neúčelová. Ekonom ve videu vysvětluje, co to znamená a jak se nás to v každodenním životě týká. Tipněte si, která daň přináší nejvíce peněz (zhruba pětinu) do státního rozpočtu. A ten zbytek?
Pořad popisuje rozdíl mezi člověkem na pozici zaměstnance a osobou samostatně výdělečně činnou (OSVČ). Zaměstnanec pracuje pro svého zaměstnavatele, má určenou pracovní dobu a odměnou za práci mu je plat. Má nárok na placenou dovolenou. Naopak OSVČ si musí sama čas zorganizovat a nárok na placenou dovolenou nemá.
Jednoduché a stručné vysvětlení pojmu příjem. Je to vše, co do rozpočtu peníze přináší. Příklady neočekávaných příjmů a výdajů.
Získat práci revizora není nic jednoduchého. V tomto vzdělávacím pořadu Dopravní podnik hl. m. Prahy představuje své požadavky na pozici pracovníka revizora, o kterou se ucházejí dva věkově i povahově rozdílní kandidáti.
Ve studiu pořadu Hřiště 7 si s Irenou Smetáčkovou povídáme o typických "ženských" a "mužských" povoláních, o kterých se ve společnosti mluví. Proč se ve společnosti tyto stereotypy objevují? A existuje nějaké typické povolání pro ženy a muže? V závěru společného povídání si uvědomujeme, že pro výběr povolání jsou nejdůležitější naše schopnosti a dovednosti a také nás profese musí bavit. Ukázka je staršího data, jak je to se "ženskými" a "mužskými" povoláními v současnosti, může být tématem pro diskusi v hodině.
Bankovkovi pomáhají Aničce zorientovat se v podmínkách na trhu práce. Od kolika let si může sehnat brigádu? A může si přivydělat, i když jí ještě nebylo 15 let? Bankovkovi poradí, pro které obory platí výjimka.
Pořad ukazuje možnost volby mezi podnikáním a rolí zaměstnance. Zaměstnanec musí pravidelně chodit do práce, dostává pravidelně plat, má nárok na dovolenou a stát ho chrání zákoníkem práce. Podnikatel je svobodnější, ale žije ve větším riziku.
13 035
733
4 430
1 222
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.