06:13
Jak to bylo na masopustu? Děti se seznámí s tradicí masopustu, zjistí, proč se koná i jak probíhá slavnostní průvod na jeho počest. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů.
Děti mají mnoho otázek, rády se dozvídají a učí nové věci. Zajímá je například důvod, proč existují roční období. Odpověď se pokusí najít tým expertů pomocí praktických ukázek. Mimo jiné se zde také dozvíte odpovědi na otázky: Proč je den a noc? Co způsobuje změny ročních období?
Zažili jste ten pocit, když jste pro své dítě neměli po ruce odpověď? Ukážeme vám svět dětskýma očima a odpovíme: Proč existuje masopust?
Kdo byli tři králové? Děti se seznámí s tradicí svátku Tří králů i s jeho historií a také uvidí, jak probíhá oslava na jejich počest. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů.
Pořad Zpívánky si nejspíš pamatujete ze svého vlastního dětství i vy. Také děti, které se narodily v jednadvacátém století, se mohou seznámit s lidovými písněmi, zvyky, tradicemi a způsobem života, který naši předkové žili. V krátkých příbězích představíme písničky i dobový kontext, ve kterém vznikly. V tomto díle se naučíme píseň: My tři králové.
Vyrobit si něco vlastníma rukama je opravdová zábava. Podívejte se, jak si i vy doma můžete vyrobit sněhuláka. Budeme potřebovat: bílou ponožku, rýži, bílou bavlnknu, nůžky, párátko, knoflíky, černý a oranžový fix a bavlněnou látku.
Chybí vám doma ještě nějaká velikonoční výzdoba? Tak si s námi pojďte vyrobit zajímavou nádobu na vajíčka ve tvaru zajíčka. Budeme k tomu potřebovat barevný papír, bílý tvrdý papír, štětec, knoflíky, lepidlo, nůžky, špejle, šídlo, barvu, vatu, tavicí pistoli a plechovku.
Nafukovací balónek lze použít různými způsoby. My si ukážeme, jak z něj vyrobit pohádkového ptáčka. Budeme potřebovat: balónek, oboustrannou lepicí pásku, barevné papíry, nůžky, tužku, krepový papír, fix, pohyblivá očička, provázek a v neposlední řadě i šikovné ruce. Máte je? Tak pojďme na to!
Vyrobte si zimu v lahvi i se sněhulákem. Budete potřebovat lahev od okurek, vatu, polystyrenové koule různých velikostí, špejle, lihové fixy, tavnou pistoli, bílou temperu, štětec a větvičku.
Vyrobit si něco vlastníma rukama je opravdová zábava. Podívejte se, jak si i vy doma můžete vyrobit úsměv na špejli. Budeme potřebovat: bílý tvrdý papír, nůžky, špejli, barevné fixy, černý fix, lepící pásku a tužku.
Pořad Zpívánky si nejspíš pamatujete ze svého vlastního dětství i vy. Také děti, které se narodily v jednadvacátém století, se mohou seznámit s lidovými písněmi, zvyky, tradicemi a způsobem života, který naši předkové žili. V krátkých příbězích představíme písničky i dobový kontext, ve kterém vznikly. V tomto díle Zpívánek se naučíme novoroční píseň Fanfr, fanfr, fanfrnoch.
9 646
376
2 072
851
49
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.