13:10
Seznámení s metodami řešení konfliktů a asertivního jednání. Jak máme správně obhajovat naše stanovisko? Proč je špatné ustupovat a proč není řešením ani agrese? Komentáře Miroslava Táborského k hraným scénkám osvětlují zásady asertivního jednání.
Gestika, mimika, tón hlasu, postoj těla, dokonce i volba oblečení. Toto vše tvoří až 80 % našeho sdělení. Naučte se ji číst! Video nám například vysvětlí, jak poznat lháře, upřímný úsměv od neupřímného a co je to zrcadlení.
Každý konflikt je příležitost, kterou buď využijeme a navzájem se k sobě přiblížíme, nebo se od sebe naopak vzdálíme. Příklady nezvládnutého i zvládnutého konfliktu jsou obsahem této ukázky, v obou případech jde o spor pracovní. Řešením konfliktů nás provází s využitím hraných scének Miroslav Táborský.
Věděli jste, že až 80 % našeho sdělení není přenášeno slovy? Nejen slova totiž mluví, mluví celé naše tělo! Ale pozor, neverbální signály vysíláme většinou podvědomě a stejně tak je i přijímáme. Video je úvodem do tematiky řeči těla.
Britského projektu Věda, umění a psaní se účastní děti, vědci, umělci a spisovatelé. Dva mladí vědci z Ústavu rostlinné fyziologie vytvořili projekt. Nejdřív dětem ukázali obrázky, které spolu zdánlivě nesouvisí. V laboratoři si vyzkoušeli, jak se z rostlin získává pigment, po přestávce se dětí ujali básníci a nakonec sochař.
Ani funkčním stylům se nejspíše v maturitním testu nevyhnete. Pojďte si zopakovat, jaké funkční styly existují a co je charakterizuje. S funkčně stylovou charakteristikou textu totiž budete při řešení testu pracovat. Ve videu uvidíte různé strategie řešení takových úloh, a to včetně rizik některých strategií.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 5. ročníku vyhledávat informace ze dvou textů odlišného typu. Oba texty spojuje téma úklidu, ale každý na něj nahlíží trochu jinak. Zatímco báseň Bordelář od Shela Silversteina se nás snaží pobavit, druhý text nám dává návod, jak pokoj skutečně uklidit.
Když děti učí telka! Procvičme si se žáky 5. ročníku zásady správného telefonování. Zopakujeme si, jaká jsou pravidla telefonování, vyzkoušíme si, jak správně vést dialog. Pomáhat nám budou i telefony, které využívali už naši předci.
V prvním díle LOGOhrátek si budeme hrát se slovy a trénovat jejich význam. Jako malí se ze všeho nejdříve naučíme používat citoslovce, kterými vyjadřujeme své pocity. Abychom mohli správně vyslovovat, musíme také správně dýchat. Nakonec si zahrajeme hru na překladatele.
V jedenáctém díle LOGOhrátek se zaměříme na zvuk a jaké důležité informace nám dává sluch. Zkusíme si artikulační cvičení, při němž budeme napodobovat různé zvuky. Seznámíme se s Toníkem, který od narození neslyší, a dozvíme se více o znakovém jazyce.
Pohádka Paní Zima, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o vdově, která má ráda pouze vlastní dceru Kateřinu. Nevlastní Karolínu proto neustále trápí těžkými úkoly a jednou ji dokonce donutí skočit do studny. Netuší však, že se z ní Karolína díky své laskavé povaze vrátí ověšená zlatem.
Knihovna Václava Havla uvedla v podobě scénického čtení novodobou premiéru hry o Havlově ráčkování Pavel Havel, kterou společně napsali Václav Havel a Pavel Kohout. Tato jednoaktovka byla uvedena zatím pouze jedenkrát, a to během setkání zakázaných spisovatelů na Hrádečku u Václava Havla v roce 1974. V novodobé premiéře vystupuje bratr Václava Havla Ivan M. Havel, spisovatel a spoluautor Pavel Kohout a ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský. Ti vzpomínají na to, jak "korespondenční hra" již zakázaných autorů vznikala.
13 496
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.