02:03
Literární vědec Jiří Trávníček hovoří o pohádkách, pohádkových zdrojích Boženy Němcové a pohádkových rysech jejího největšího díla: Babičky. Vyjadřuje se rovněž k otázce, proč jsou pohádky tak důležité pro vývoj člověka v dětském věku. Věděli jste, že pohádky jako žánr původně vůbec nebyly určené pro děti? A proč bychom měli dětem pohádky vyprávět?
Pohádky Boženy Němcové patří do zlatého fondu české literatury. Staly se námětem mnoha filmových zpracování. Ukázky z jednoho takového zpracování, pohádky Sedmero krkavců, provázejí debatu odborníků o této oblasti autorčiny tvorby, která je nejspíše nejpopulárnější částí jejího díla.
Literární vědci Jaroslava Janáčková a Ondřej Hausenblas se vyjadřují k osobnosti Boženy Němcové. Zazní zde i myšlenka, že Boženu Němcovou můžeme pochopit lépe než její současníci.. Protože ti mívali vůči její osobě různé výhrady, které z dnešního úhlu pohledu vypadají malicherně.
Pasáž z pořadu Jak se oslavovali čeští velikáni ukazuje, jak byla spisovatelka Božena Němcová připomínána při 135. výročí svého narození v roce 1955. Už tehdy byla babička vydána více než 220 krát.
Reportáž, která vznikla u příležitosti úplného vydání Bondyho románu, přináší informace o antiutopické próze z roku 1974, o níž hovoří zejména editor Martin Machovec. Jedná se o vyznání pro komunitu známou jako český underground. Machovec hovoří také o básníkovu vlivu na českou hudební scénu a zhudebňování jeho textů. V neposlední řadě je prostor věnován vlivu Bondyho díla na tehdejší čtenáře v normalizačním Československu.
V roce 2020 byl jedním z hostů pražského festivalu spisovatelů český prozaik Jiří Hájíček. V diskusi představuje trilogii (Selský baroko, Rybí krev a Dešťová hůl) a nový román Plachetnice na vinětách. Společně s moderátorem hovoří o procesu vzniku knih, vyprávěcí perspektivě a tematicko-motivické stránce celého díla.
Vybraná pasáž představuje jedinou hru Václava Havla, která vznikla na motivy jiného díla, Žebráckou operu, v originálu The Beggar's Opera od Johna Gaye. Video obsahuje nejen ukázky z představení a komentář k pozadí této hry i původního díla, ale i vyjádření režiséra Davida Radoka k aktuálnosti představení. Nechybí ani dobové záběry s komentářem samotného Václava Havla.
Než by jednou vyhrál úplně a podruhé úplně prohrál, raději vždycky trochu vyhraje a trochu prohraje.Takový hráč se neztratí! První dějství dramatu Zahradní slavnost vám představí herci v ukázce, která vznikla v produkci Knihovny Václava Havla.
12 993
733
4 417
1 222
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.