02:03
Literární vědec Jiří Trávníček hovoří o pohádkách, pohádkových zdrojích Boženy Němcové a pohádkových rysech jejího největšího díla: Babičky. Vyjadřuje se rovněž k otázce, proč jsou pohádky tak důležité pro vývoj člověka v dětském věku. Věděli jste, že pohádky jako žánr původně vůbec nebyly určené pro děti? A proč bychom měli dětem pohádky vyprávět?
Pohádky Boženy Němcové patří do zlatého fondu české literatury. Staly se námětem mnoha filmových zpracování. Ukázky z jednoho takového zpracování, pohádky Sedmero krkavců, provázejí debatu odborníků o této oblasti autorčiny tvorby, která je nejspíše nejpopulárnější částí jejího díla.
Literární vědci Jaroslava Janáčková a Ondřej Hausenblas se vyjadřují k osobnosti Boženy Němcové. Zazní zde i myšlenka, že Boženu Němcovou můžeme pochopit lépe než její současníci.. Protože ti mívali vůči její osobě různé výhrady, které z dnešního úhlu pohledu vypadají malicherně.
Pasáž z pořadu Jak se oslavovali čeští velikáni ukazuje, jak byla spisovatelka Božena Němcová připomínána při 135. výročí svého narození v roce 1955. Už tehdy byla babička vydána více než 220 krát.
Podívejte se na záznam představení z Žižkovského divadla k jubilejnímu výročí založení Divadla Járy Cimrmana. Představení je komponované jako psaní do nebe Ladislavu Smoljakovi, které je jednak osobní vzpomínkou Zdeňka Svěráka a také ukázkami připomíná slavné inscenace a osobnosti tohoto netradičního divadla.
Současný český spisovatel Jaroslav Rudiš nás vezme na vycházku po Lomnici nad Popelkou, ve které prožil dětství a do které se i dnes velmi rád vrací. Společně se podíváme např. do místního kina, pivovaru, na hřbitov nebo na nádraží, jež se stalo inspiračním zdrojem pro Rudišovu komiksovou trilogii Alois Nebel.
Tragikomickou hru Milana Kundery o jednom dějství se čtyřmi vizemi, absurdní drama odehrávající se za 2. světové války v době stanného práva během jedné hodiny – Majitelé klíčů – které se od 60. let na českých profesionálních jevištích kvůli autorově zákazu nehrálo, uvedlo roku 2021 Národní divadlo v Brně ve velkolepé výpravě s působivými jevištními metaforami a světelnými i zvukovými efekty v režii Martina Glasera.
Český spisovatel Emil Hakl byl za dílo Pravidla směšného chování, které volně navazuje na autorovu nejúspěšnější knihu, novelu O rodičích a dětech, roku 2011 nominován na ocenění Magnesia Litera za prózu. Knihy Emila Hakla se vyznačují charakteristickým stylem i skvěle zvládnutými dialogy a ani v této knize tomu není jinak. Autor nám vyloží svou motivaci k jejímu napsání a přečte ukázku z povídkového triptychu.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.