08:51
Českému básníkovi Jaroslavu Seifertovi byla v roce 1984 udělena Nobelova cena za literaturu. Režim nemohl přejít mlčením ocenění básníka, který pro své postoje po roce 1969 dlouho nemohl publikovat. Cenu je třeba chápat v dobovém kontextu nejen jako ocenění celoživotního díla jedné osobnosti, ale také jako projev podpory české a slovenské nezávislé literatury.
V ukázce hovoří profesor Pavel Janoušek o nových uměleckých směrech, které se v Čechách objevily mezi dvěma světovými válkami: proletářském umění, poetismu a surrealismu. První z nich reaguje na hrůzy první světové války, následující jsou plní klaunů a komediantů.
Literární vědci diskutují o tom, co to byla česká meziválečná avantgarda, kdo do jejího okruhu patřil, jak se avantgardní umělci společensky angažovali a čím se tito básníci zapsali do literární historie.
Tajemný básník versus tajemná postava Vladimíra Vaška. Dokumentární pořad přináší unikátní archivní záběry i zajímavé a nové hypotézy vztahující se k autorství Slezských písní.
Současný český spisovatel Jaroslav Rudiš nás vezme na vycházku po Lomnici nad Popelkou, ve které prožil dětství a do které se i dnes velmi rád vrací. Společně se podíváme např. do místního kina, pivovaru, na hřbitov nebo na nádraží, jež se stalo inspiračním zdrojem pro Rudišovu komiksovou trilogii Alois Nebel.
V pasáži z pořadu To byl můj život?? Pavel Kohout vypráví o Divadle československé armády a o tom, jak jeho samotného v padesátých letech změnila armáda a jak se promítla do jeho tvorby. „Armáda byla něco jako posvátná kráva v této zemi. Hned po straně to byla armáda." V závěru se Pavel Kohout zmiňuje rovněž o 20. sjezdu Komunistické strany, kde Nikita Chruščov nazval Stalina zločincem, a o událostech, které následovaly. Video je doplněno o dobové fotografie a záběry.
Rozhovor se spisovatelem Jaroslavem Rudišem, ve kterém nám představí svou knihu Český ráj, psanou pouze formou dialogů. Dozvíme se, co autora inspiruje, jakým způsobem píše svá díla a proč volí při psaní často němčinu. V čem je jedinečné prostředí pánské sauny, kde se Český ráj odehrává?
Narodila se Němcová opravdu v roce 1820? Nebo připadají v úvahu i jiná data? Kdo byli její rodiče? Jaké byly osudy jejích sourozenců? Nejen nad těmito otázkami se zamýšlí literární historik Milan Horký, jehož úvahy jsou provázeny ukázkami z minisérie Božena.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.