Následující video vás zábavnou formou seznámí se základními informacemi o trávicí soustavě člověka. Dozvíte se, jak je trávicí soustava dlouhá a co se v ní děje se soustem potravy, které spolkneme. Jak je možné, že se nám do břicha vejde 8 metrů střev?
Pořad se zabývá parazity. Je vysvětleno, co je to parazit, jak žijí a jaké jsou druhy parazitů. Dále se řeší paraziti člověka a jaké nebezpečí pro člověka představují. Dozvíme se o parazitech středověkých i současných, o parazitech cizokrajných a o těch, kteří pomáhají léčit různá autoimunitní onemocnění. Ve videu jsou zmíněny také geny a DNA a je ukázán pokus, jak se extrahuje DNA z cibule.
Jak mohou našim buňkám škodit viry? Ve videu si objasníme, jak vypadá mechanismus napadení buňky virem. Virus je parazit a ke svému rozmnožování potřebuje někoho dalšího. K namnožení mu mohou pomoci například buňky našeho těla. Virům se může podařit proniknout do DNA našich vlastních buněk, informace v této "knihovně genů" přepsat a buňku donutit, aby se chovala podle potřeb viru a pomáhala mu v dalším množení.
Bolest zad může být prvním příznakem skryté nemoci osteoporózy. K vážnějšímu stavu už pak není daleko. Osteoporózou je u nás ohroženo až 700 000 lidí. Co dělat při podezření na zranění páteře a hlavně, jak špatnému stavu páteře předcházet?
Kardiolog Vojtěch Melenovský, vedoucí Oddělení srdečního selhání v IKEM, vysvětlí ve videu rozdíl mezi pojmy infarkt a srdeční selhání.
Krev obsahuje červené a bílé krvinky, destičky, krevní plazmu, a hlavně všechny potřebné živiny pro tělo. Toho využívají někteří parazité, kteří se krví živí. Co všechno nám může pít krev? Komáři, vši, blechy, různé mušky, ale také známá pijavka lékařská. Ta sice tak úplně neléčí, ale její kousnutí nám příliš neublíží. Jen pak ranka dlouho krvácí.
Zachycení průběhu operace pacienta s vrozenou srdeční vadou. Postup ukazuje oddělení srdce od hrudní kosti, přípravu mimotělního krevního oběhu a jeho zavedení, vyvolání zástavy srdce a vlastní operaci. Operace vedla k odstranění zúžení srdečních chlopní, které překáželo ve správné funkci pravé srdeční komory.
Lidský mozek představuje neuvěřitelně složitý orgán, který umí zázraky. Je tvořen nervovými buňkami, jejichž počet se blíží počtu hvězd v naší galaxii. Ve videu se dozvíte, co dělá superhrdina mozek v noci, když spíme, co potřebuje ke svému fungování nebo třeba kolik litrů krve jím denně proteče a jaké mýty o něm stále kolují.
Asi třetinu života prospíme. Spánek je tedy něco velmi, velmi důležitého. Pokusná zvířata, kterým se zabrání ve spánku, přežívají zhruba dva až tři týdny. Naše usínání, probouzení a setrvávání ve spánku řídí prastaré mapy, jejichž kořeny sahají až ke vzniku života. Činnost těchto map souvisí s tikáním našich mozkových biologických hodin, které určují náš přibližně 24 hodinový denní cyklus. To je téma pro mikroesej Františka Koukolíka.
Mikrobi dutiny ústní nás chrání proti kvasinkám a plísním. Pokud ale dojde k jejich přemnožení, mohou nám uškodit. Jak se chránit před přemnožením mikrobů? Základem je ústní hygiena, prevence vzniku zubního kazu, parodontózy a halitózy. Ukázka správného a efektivního čištění zubů.
13 495
756
4 597
1 302
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.