11:33
Pořad se zabývá parazity. Je vysvětleno, co je to parazit, jak žijí a jaké jsou druhy parazitů. Dále se řeší paraziti člověka a jaké nebezpečí pro člověka představují. Dozvíme se o parazitech středověkých i současných, o parazitech cizokrajných a o těch, kteří pomáhají léčit různá autoimunitní onemocnění. Ve videu jsou zmíněny také geny a DNA a je ukázán pokus, jak se extrahuje DNA z cibule.
Jak barvy vznikají a proč neexistují? Každý ví, že banán je žlutý. Barevnost ale vzniká pouze odrazem konkrétní části barevného spektra světla. Jsou tedy barvy vůbec skutečné? Barvu naše oko přijímá jako paprsek světla a poté je zpracována mozkem. Za schopnost barevného vidění vděčíme speciálním buňkám. Jiné kultury možná vidí barvy dokonce jinak než ta naše.
Na přijímací zkoušky na střední školy se v roce 2019 připravovalo kolem 90 tisíc žáků. Nejen je by ale mohlo zajímat, jak se efektivně učit a jak vlastně funguje paměť. Problematiku si osvětlíme s Karlem Ježkem z Biomedicínského centra Lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Paměť je komplexní fenomén, kterým se zabývají různé části mozku. Schopnost systematické práce je ale dovednost, kterou se musíme naučit. Jak? Důležitá je schopnost koncentrace čili soustředění. A neméně podstatný pro přesun informací z krátkodobé do dlouhodobé paměti je také odpočinek. Jak pracovat s mnemotechnickými pomůckami a kolik opakování vyžaduje hluboké uložení do paměti? A jak se vypořádat se stresem, který je s přijímačkami neodmyslitelně spjat?
Co způsobuje nádorové bujení? Jak se stane, že buňky lidského těla začnou nekontrolovatelně bujet a způsobovat nádory? Jak probíhá vývoj léků na rakovinu? O vývoji léků na rakovinu hovoří mikrobioložka a imunoložka Blanka Říhová.
Historické zprávy dokládají, že se mužská homosexualita a bisexualita vyskytovaly, co je svět světem. Ve všech dobách a na všech místech, i přes nejpřísnější zákazy a příkazy. Přitom s výjimkou jednoho novoguinejského kmene nebyla zjištěna populace, v níž by mužští homosexuálové převažovali. Výzkum v průmyslově rozvinutých zemích říká, že v mužské populaci jsou homosexuální asi 4 %. To je téma pro mikroesej Františka Koukolíka.
Následující video vás zábavnou formou seznámí se základními informacemi o trávicí soustavě člověka. Dozvíte se, jak je trávicí soustava dlouhá a co se v ní děje se soustem potravy, které spolkneme. Jak je možné, že se nám do břicha vejde 8 metrů střev?
O kyslíku a vlivu komplexu HIF (Hypoxia-inducible factors), který plní klíčovou roli při spotřebovávání kyslíku v našem těle. Komplex HIF zajišťuje, že je v našem těle vždy tak akorát kyslíku na správném místě. Při poruše HIF dochází k tomu, že buňky reagují na nedostatek kyslíku. To může vést ke změnám práce s kyslíkem v těle, k přílišnému zadýchávání se či například k horšímu hojení ran. Znalost komplexu HIF může pomoci i při boji s rakovinou.
Od nepaměti učí všechny náboženské systémy lidi, kým mají být a jak se mají chovat. Od stejné nepaměti lidé tyto příkazy překračují a zákazy nerespektují. Včetně samotných představitelů církví. Jaký je rozdíl mezi psychologickým a biologickým altruismem? Lidé nejsou čistí sobci, většinou jim altruismus není cizí.
13 456
755
4 583
1 260
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.