03:07
Kde se rodí a jak žije řeka? Zjistěte více o fenoménu řeky jakožto mnohotvárného a rozmanitého světa, který je přetvářen člověkem a v němž je rovnováha mezi přírodou a civilizací mnohdy velmi křehká. Lucie Výborná ve videu putuje od pramenů po dolní toky českých řek. Vydejte se na cestu s ní a podívejte na rozmanitost přírody, která je člověku často na obtíž.
Zajímavosti přírody v měsíci dubnu. Představí se běžné jarní rostliny jako sasanky, dymnivky a prvosenky. U jednotlivých rostlin jsou popsány jejich lidové názvy, místa výskytu a charakteristické vlastnosti (např. jedovatost). Z živočichů jsou představeny hnízdící volavky popelavé či skokani a jejich vajíčka. Součástí videa je ukázka z jarního života prasat divokých.
Jak je možné, že ryby dokážou dýchat pod vodou? Vlastně je to jinak – ryby získávají kyslík z vody. Ryby se nenadechují jako člověk, ale voda prochází jejich žábrami. Sledujte, jak ryby dýchají.
Probíhá vědecký pokus o vzkříšení vyhynulé zebry Kvagga. Rozhoduje se o osudu vyhynulého druhu rukou člověka. Jak probíhají pokusy o vzkříšení druhu, kdo se na záchranné akci podílí a jaká úskalí to přináší?
Lidé využívali včelí produkty odpradávna. Původní divoké včely žily v lesích v dutých kmenech. Brtníci neboli lesní včelaři takové obsazené kmeny označovali a obhospodařovali (rozuměj: brali včelám med a vosk). Brtníci později dutiny v kmenech stromů pro včely i vysekávali. Postupně se tak začalo s cíleným chovem včel.
I když byli téměř vyhubení, vracejí se lososi do českých řek. Nemají to však lehké. Lososů obecných bývala v našich řekách spousta. Na začátku 20. století se je však podařilo téměř vyhubit. V poslední době se však lososi pomalu vracejí. Potřebují k tomu ale pomoc člověka.
Kdo by chtěl doma chovat nějaké neobvyklé zvíře, může zkusit třeba dikobraza. Na první pohled možná vypadá trochu nebezpečně, s notnou dávkou trpělivosti jej však lze i vycvičit a získat si jeho důvěru. Chovateli Tomáši Ringelovi se to podařilo.
Lilijice jsou starobylí živočichové. Řadíme je mezi ostnokožce, tedy do příbuzenstva mořských ježků nebo hvězdic. Jejich nejstarší nálezy pocházejí z devonu, kdy se na území naší republiky rozlévalo tropické moře. Zkamenělé fosilie devonských lilijic můžeme v hojné míře najít např. v Českém krasu.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.