09:50
Pořad vysvětluje, co je to rodina a jakou má funkci. Popisuje její členy i důvody toho, proč musejí rodiče chodit do práce a děti do školky a do školy. Vysvětluje, co je to rodokmen a kdo všechno do něj patří. Komentuje také příčinu rozvodu rodičů a jeho dopad na rodinu.
V předvečer svého svátku nás chodí Mikuláš obdarovávat za doprovodu čerta a anděla. Co ale o tomto biskupovi víme z legendy? Komu pomohl? A jaká jiná vánoční osobnost se podle něj jmenuje? To se dozvíte z animované historie.
Oslavíme společně svátek sv. Mikuláše pohybem! Nejprve si protáhneme tělo při rozcvičce a pak se naučíme krátkou choreografii na známou mikulášskou písničku. Cvičení je celé laděné na mikulášskou tematiku a možná nám u toho i trochu narostou fousy!
Pojďme se společně podívat, co znamenají některé velikonoční symboly. K Velikonocům patří třeba květy jívy neboli kočičky, ty prý připomínají palmové listy, kterými obyvatelé Jeruzaléma vítali příchod Ježíše Krista. Šlehání dívek pomlázkou má zase připomínat hromy a blesky při první jarní bouřce. A to už od dob, kdy staří Slované uctívali bohyni jara jménem Vesna. A proč barvíme vajíčka?
Proč se na Velikonoce chodí na koledu s pomlázkou? Co má takové mrskání dívkám přinést? Proč se za něj odměňují pentlemi a vajíčky? A jak takovou pomlázku uplést? Pojďme se společně s Mildou naučit, jak se plete tradiční pomlázka z osmi proutků. Jak mají takové proutky vypadat? Dozvíme se také, co symbolizují jednotlivé barvy stužek na pomlázce.
Kdo je to architekt? A jaké se staví domy? Jak se bydlí v Africe? A jaká obydlí mají Eskymáci? Pojďte se s klaunem Moudronosem podívat, jak se staví dům a jaká řemesla jsou při tom důležitá.
Pasáž vysvětluje, jaký je rozdíl mezi malířem obrazů a malířem pokojů. Děti si dále zopakují barvy z palety.
Pořad seznamuje děti se sklem. Ukazuje, z čeho a jak se sklo vyrábí, jaké má vlastnosti a co všechno se ze skla dá vyrobit. Pořad také popisuje rozdíly mezi sklářem a sklenářem.
Pořad Zpívánky si nejspíš pamatujete ze svého vlastního dětství i vy. Také děti, které se narodily v jednadvacátém století, se mohou seznámit s lidovými písněmi, zvyky, tradicemi a způsobem života, který naši předkové žili. V krátkých příbězích představíme písničky i dobový kontext, ve kterém vznikly. V tomto díle se naučíme píseň: Já jsem muzikant.
Linecké cukroví je velmi oblíbenou pochoutkou. Mažou se však vykrajované tvary marmeládou, nebo džemem? A proč říkáme marmeláda? Z čeho je vyroben džem? Pojďme si v tom udělat jasno.
Zazpívejme si společně "hymnu" panelákového sídliště. Máte také zkušenosti s bydlením v paneláku? Co myslíte, jaký je rozdíl mezi bydlením v paneláku a bydlením v domečku? Jaké jsou výhody či nevýhody takového bydlení? A jsou děti, které zpívají písničku, s bydlením v paneláku spokojené?
Pasáž se věnuje tomu, kdo a jak léčil zvířata v minulosti a jak je tomu dnes. Přes kováře, léčitele a bylinkáře až k vystudovanému veterináři.
Chcete se dozvědět, jak je to s chovem bojových psích plemen? Jsou skutečně tak nebezpečná, jak se často píše ve zprávách? Ve videu se dozvíte, proč se jim říká bojová plemena a na čem při jejich výchově opravdu záleží.
Když děti učí telka! Kdo tvoří naši rodinu? Žáci 3. ročníku se orientují ve vztazích mezi jednotlivými členy rodiny. Za pomoci hudební ukázky vyvozují pojmy svatba, nevěsta, ženich. Tyto pojmy jsou za podpory maňásků a obrázků procvičovány i v anglickém jazyce.
Pasáž, ve které se seznámíme se současnou podobou měst a jejich rozvojem.
Půjdeš, tati, do války? Kdy už to skončí? Kdo si začal? My taky umřeme? Nejen tyto otázky pokládají dnes a denně děti svým rodičům i učitelům. Jak s dětmi mluvit o válce, aby rozuměly tomu, co se děje, ale zároveň se cítily v bezpečí? K tématu hovoří dětská psycholožka Lucie Kotková.
Stručné pojednání o městě. Prostřednictvím animované postavičky trpaslíka se jednoduchou formou dozvíme například to, jaké budovy najdeme ve městě, podle čeho se ve městě orientujeme, kdo se stará o pořádek a bezpečí obyvatel města a kdo je to starosta.
9 525
362
2 014
845
46
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.