09:50
V předvečer svého svátku nás chodí Mikuláš obdarovávat za doprovodu čerta a anděla. Co ale o tomto biskupovi víme z legendy? Komu pomohl? A jaká jiná vánoční osobnost se podle něj jmenuje? To se dozvíte z animované historie.
Proč je naše planeta v ohrožení? Brďo zjišťuje, jak člověk svým chováním ohrožuje životní prostředí. Znečišťování ovzduší, nešetrné hospodaření s vodou, velké skládky odpadu, používání umělých hnojiv, kácení pralesů a další problematické chování mají různé následky, jako je například vymírání různých druhů živočichů, oteplování planety a další. Co s tím?
Pořad vysvětluje, co je to rodina a jakou má funkci. Popisuje její členy i důvody toho, proč musejí rodiče chodit do práce a děti do školky a do školy. Vysvětluje, co je to rodokmen a kdo všechno do něj patří. Komentuje také příčinu rozvodu rodičů a jeho dopad na rodinu.
Kdo je to architekt? A jaké se staví domy? Jak se bydlí v Africe? A jaká obydlí mají Eskymáci? Pojďte se s klaunem Moudronosem podívat, jak se staví dům a jaká řemesla jsou při tom důležitá.
Volba vhodného oblečení je základem etikety. Pokud půjdeme sportovat ve společenských šatech, zajisté se nebudeme cítit pohodlně. Když vyrazíme do divadla v kopačkách a teplákové soupravě, také to nebude ono. Oblékáme se pro sebe, abychom se cítili pohodlně a pěkně. Zvolit vhodné oblečení k různým příležitostem nám pomůže i módní přehlídka. Pak zvládnete na výbornou i závěrečný kvíz.
Také se vám už nechce utrácet za drahé vánoční dekorace? Vyrobte si sami své vlastní a originální svícínky. Dobré je i to, že se dají snadno vytvořit z přírodních materiálů. Nezatěžujte tedy planetu zbytečným odpadem. Stačí vám k tomu trocha fantazie, tavicí pistole a přírodniny, které máte rádi. Inspirujte se v tomto díle pořadu Polopatě.
V království etikety mají problém. Mýt se, či nemýt se? A jak často? Být čistý znamená být ostatním příjemný. U Kláry je na návštěvě kamarádka, která ráno obsadí koupelnu. Ostatní ale musí dlouho čekat. Mistr E. pomůže Kláře i vám ujasnit si pravidla chování v této situaci.
Pořad věnovaný dětské práci. Dříve pracovaly v továrnách i děti. Kdo a jak dlouho pracuje v továrnách v současnosti?
Pořad vysvětluje, jaké mohou být knihy (například encyklopedie, slabikář) a k čemu je používáme. Dále popisuje, co všechno je potřeba k výrobě knížky a jak se jmenují lidé, kteří knihy píšou nebo ilustrují. Děti se naučí, jak se s knížkami správně zachází a kam se ukládají. Dozvědí se také, co je to knihovna a jaký má význam.
Tančíte rádi? Tak to jste tady správně. S námi se každý obývák promění v taneční parket. Společně si vyzkoušíme nejrůznější taneční figury, jejich kombinace a variace, nějaké nové si vymyslíme. A hlavně si to užijeme! Jsme tu proto, abychom vás inspirovali a udělali z vás krále či královnu každého tanečního parketu. Dneska si ukážeme, jak to vypadá, když se tančí tanec prodavačů.
Tančíte rádi? Tak to jste tady správně. S námi se každý obývák promění v taneční parket. Společně si vyzkoušíme nejrůznější taneční figury, jejich kombinace a variace, nějaké nové si vymyslíme. A hlavně si to užijeme! Jsme tu proto, abychom vás inspirovali a udělali z vás krále či královnu každého tanečního parketu. Dneska si ukážeme, jak to vypadá, když se tančí tanec pekařů.
V tomto dílu nám Brďo přiblíží historii psaní knih. Začneme tím, jak si lidé v minulosti příběhy zapisovali na hliněné destičky a projdeme celou historii knihy až po současnost. Co je to rukopis a kdo je to korektor? A tiskařský šotek? Všechno, co se s knihou musí stát, než se dostane k vám domů, si pěkně popíšeme. Jaká je nejmenší kniha na světě? Jaké druhy vazeb mají? Zvládnete náš kvíz?
Pořad na názorné ukázce seznamuje děti s informativními dopravními značkami – nemocnice, servis, benzínová pumpa, občerstvení, hotel nebo WC. Součástí je i shrnutí, jak se bezpečně chovat v silničním provozu při jízdě na kole.
Půjdeš, tati, do války? Kdy už to skončí? Kdo si začal? My taky umřeme? Nejen tyto otázky pokládají dnes a denně děti svým rodičům i učitelům. Jak s dětmi mluvit o válce, aby rozuměly tomu, co se děje, ale zároveň se cítily v bezpečí? K tématu hovoří dětská psycholožka Lucie Kotková.
13 392
750
4 569
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.