09:50
V předvečer svého svátku nás chodí Mikuláš obdarovávat za doprovodu čerta a anděla. Co ale o tomto biskupovi víme z legendy? Komu pomohl? A jaká jiná vánoční osobnost se podle něj jmenuje? To se dozvíte z animované historie.
Proč je naše planeta v ohrožení? Brďo zjišťuje, jak člověk svým chováním ohrožuje životní prostředí. Znečišťování ovzduší, nešetrné hospodaření s vodou, velké skládky odpadu, používání umělých hnojiv, kácení pralesů a další problematické chování mají různé následky, jako je například vymírání různých druhů živočichů, oteplování planety a další. Co s tím?
Pořad vysvětluje, co je to rodina a jakou má funkci. Popisuje její členy i důvody toho, proč musejí rodiče chodit do práce a děti do školky a do školy. Vysvětluje, co je to rodokmen a kdo všechno do něj patří. Komentuje také příčinu rozvodu rodičů a jeho dopad na rodinu.
Kdo je to architekt? A jaké se staví domy? Jak se bydlí v Africe? A jaká obydlí mají Eskymáci? Pojďte se s klaunem Moudronosem podívat, jak se staví dům a jaká řemesla jsou při tom důležitá.
O 3D tiskárnách jste jistě už slyšeli, ale že by se daly tisknout i sladkosti? V krátké reportáži se dozvíte, že v Německu si dle svého návrhu můžete sladkou laskominu vytisknout ve speciálním 3D tisku.
Proč se na Velikonoce chodí na koledu s pomlázkou? Co má takové mrskání dívkám přinést? Proč se za něj odměňují pentlemi a vajíčky? A jak takovou pomlázku uplést? Pojďme se společně s Mildou naučit, jak se plete tradiční pomlázka z osmi proutků. Jak mají takové proutky vypadat? Dozvíme se také, co symbolizují jednotlivé barvy stužek na pomlázce.
Pohádka Malý dráček, kterou předčítá herečka Jitka Molavcová. Příběh vypráví o drakovi, kterého si chtěli pustit dva kluci, ale drak měl strach z výšek. Pak se dá ale s dráčkem do řeči vítr a naučí ho létat.
Život je pohyb, a proto hurááá na hřiště! Dnes si na hřiště zahrajeme. Dokážete při hře spolupracovat? Umíte se o hračky podělit? Neubližujete ostatním? Už na pískovišti se dítě učí pravidlům společenského chování a respektování pravidel. Dokážete v kvízu získat plný počet bodů?
Pořad Zpívánky si nejspíš pamatujete ze svého vlastního dětství i vy. Také děti, které se narodily v jednadvacátém století, se mohou seznámit s lidovými písněmi, zvyky, tradicemi a způsobem života, který naši předkové žili. V krátkých příbězích představíme písničky i dobový kontext, ve kterém vznikly. V tomto díle se naučíme píseň: Já jsem z Kutný hory.
Pořad seznamuje děti se sklem. Ukazuje, z čeho a jak se sklo vyrábí, jaké má vlastnosti a co všechno se ze skla dá vyrobit. Také popisuje rozdíly mezi sklářem a sklenářem. Jaké to jsou? Pojďte se podívat.
Animované video nás seznámí s českými lidovkami a naznačí, jaký mohl asi být příběh jejich vzniku. A vy si s ním můžete obohatit zpěvník o nesmrtelné české písničky, které znají celé generace malých i velkých zpěváků. Dnes se naučíme písničku Jede, jede poštovský panáček.
Když děti učí telka! Naučme se společně se žáky 3. ročníku chránit přírodu. Zamyslíme se nad tím, co můžeme pro ochranu přírody udělat. Např. třídit odpad a recyklovat materiál.
Pořad na názorné ukázce seznamuje děti s informativními dopravními značkami – nemocnice, servis, benzínová pumpa, občerstvení, hotel nebo WC. Součástí je i shrnutí, jak se bezpečně chovat v silničním provozu při jízdě na kole.
Pasáž, ve které se seznámíme se současnou podobou měst a jejich rozvojem.
Kde vlají prapory a vlajky? Jaký je rozdíl mezi vlajkou, praporem, fáborem a korouhví? Co je to námořní vlajková abeceda? Svoje vlajky mají i různé instituce a spolky. Velmi známá je také olympijská vlajka. Brďo se dozvídá historii vzniku naší státní vlajky. Když ji chceme nakreslit, musíme dodržet určitá pravidla stejně jako při jejím vyvěšování.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.