04:28
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Neexistuje důležitější okamžik v moderních českých, respektive československých dějinách, než je sametová revoluce. Někdy se nazývá také něžná revoluce a stěžejním dnem byl 17. listopad 1989, kdy se na Albertově sešli demonstrující studenti pražských vysokých škol. Sled událostí nakonec vedl k pádu komunistického režimu a nastolení demokracie. Připomeňme si nad fotografiemi Jana Šibíka onu dobu i neuvěřitelnou atmosféru, která už se asi nikdy nebude opakovat.
Jiří Voskovec, Jan Werich a Jaroslav Ježek společně vytvořili v Osvobozeném divadle legendární satirická představení. Po Mnichovu byla činnost divadla zastavena, což pravděpodobně hlavním aktérům zachránilo život. Jak se vyvíjela jejich společná kariéra po válce?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena Sametová revoluce v roce 1989. Ukazuje demonstrace v listopadu 1989, založení Občanského fóra a zvolení Václava Havla prezidentem republiky.
Jednání Občanského fóra s předsedou federální vlády Ladislavem Adamcem o jeho demisi a kandidatuře na post prezidenta. Při následném jednání v Laterně Magice poprvé zazní úvaha o kandidatuře Václava Havla.
Po vzoru SSSR bylo i v komunistickém Československu násilně zakročeno proti „třídním nepřátelům“, soukromým zemědělcům, a to v duchu tzv. „zprůmyslnění zemědělství“. Důsledkem této akce byly tisíce postižených a likvidace krajiny, jejíž důsledky jsou patrné dodnes.
Krátká ukázka popisuje rozmach zvukového filmu za první Československé republiky.
Konflikt mezi starým vládním radou Mattonim a jeho paní narůstá o to víc, oč pilněji Mattoni zapisuje své vzpomínky. Vlastně se do nich propadá, už je nepíše jen kvůli pomstě, oslovují ho hlouběji, pravdivěji, ale i nebezpečněji. Počátky jeho podnikání s minerální vodou jsou nad očekávání úspěšné, brzy vydělává velké peníze.
Tři desítky osobností hodnotí klíčové okamžiky 30 let po sametové revoluci. V druhé polovině 90. let porevoluční euforie vyprchala a začala léta často označovaná jako období politického marasmu. Lidé byli zklamaní ve svých nadějích a poslední představitel étosu sametové revoluce mezi politiky, Václav Havel, začal mluvit o „blbé náladě“. Přibývaly skandály kolem politických stran a samotný smysl politické soutěže posléze zpochybnila tzv. opoziční smlouva.
9 910
394
2 244
856
49
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.