04:28
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena Sametová revoluce v roce 1989. Ukazuje demonstrace v listopadu 1989, založení Občanského fóra a zvolení Václava Havla prezidentem republiky.
Jednání Občanského fóra s předsedou federální vlády Ladislavem Adamcem o jeho demisi a kandidatuře na post prezidenta. Při následném jednání v Laterně Magice poprvé zazní úvaha o kandidatuře Václava Havla.
Skauting byl v Československu v první polovině 20. století velmi oblíbený, jeho myšlenky podporoval i prezident T. G. Masaryk. Jeho členové byli pak několikrát tvrdě pronásledováni, nejprve za okupace, potom v padesátých letech a po krátké obnově činnosti v roce 1968 opět od sedmdesátých let.
Olga Fialová zažila konec války v Praze. Viděla stavbu barikád i střílení Němců po konci války. Vzhledem k dobové nenávisti vzpomínala pro Paměť národa, že lidem to bylo jedno a nedělali rozdíly mezi vojáky wehrmachtu a esesáky. Silným zážitkem pro ni zůstala vzpomínka na poválečné rabování německého majetku.
Vojáci nacistické německé armády museli mít svá cvičiště a několik takových vzniklo i na území protektorátu Čechy a Morava. Na základě čeho se rozhodovalo o jejich umístění? Jaké všechny faktory v tom hrály roli? A proč jedno vzniklo v samotném srdci Čech u Neveklova? To vše nám vysvětlí historici v pořadu Historie.cz. Jednotky SS, které toto cvičiště využívaly, sehrály svou velmi krvavou roli v rámci Pražského povstání v roce 1945.
V éře němého filmu ve 20. letech 20. století byla u nás velmi populární americká groteska. V roce 1927 přichází první zvukový film. Česká kinematografie se zaměřuje především na zábavu pro střední vrstvy a tomu odpovídají také její témata. Vznikne ale i patrně nejskandálnější film meziválečného období, Extáze Gustava Machatého. Až od 30. let se začínají točit filmy se sociální a společensky závažnější tematikou. Úspěch a vysloveně bojovný náboj má pak zfilmovaná Bílá nemoc podle divadelní hry Karla Čapka.
13 495
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.