01:04
Tématem je česká hymna, její historie, rozbor i poslech. Pasáž také vysvětluje, že každá národní hymna je nejen píseň nebo hudební skladba, ale také důležitý státní symbol.
Státní znak České republiky existuje ve dvou variantách – malý a velký. Pořad se snaží ukázat, jak přesně oba znaky vypadají, co znamenají jednotlivá vyobrazení na znaku i jaký symbolický výklad mají podle pravidel heraldiky.
Animovaný cyklus hravou formou seznamuje s Prahou, hlavním městem České republiky. Krátký úvod seznámí s hranicemi naší vlasti a rozdělením ČR na Čechy, Moravu a Slezsko a na jednotlivé kraje. Následuje ucelený pohled na Prahu: její poloha, sídlo vlády a prezidenta, části Prahy, budovy a památky, městská zeleň, bydlení, doprava atd.
Jak asi může vypadat Krakonošova nebo Čertova zahrádka? Vydejte se s námi do Krkonoš, kde najdete mnoho botanicky vzácných lokalit. V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flóry v naší zemi.
Kde v Čechách bydlely princezny? S Jakubem Wehrenbergem a Haničkou se poučme o historii zámku Hluboká, který byl původně strážným hradem. Později byl přestaven na zámek a předlohou mu byl anglický královský zámek Windsor. Posledními majiteli zámku byli Schwarzenbergové, kteří zde pobývali téměř 300 let.
Podívejme se na hodiny, které nám ukazují čas už přes 600 let. Staroměstské hodiny neukazují jen čas, ale i polohu nebeských těles na obloze. Co je to astroláb? Jak si ho přečteme? Vydejme se společně na Staroměstské náměstí!
Znáte náš největší vodopád? Najdete ho kousek od Harrachova na řece Mumlavě. Voda tu vymlela prohlubně, kterým se říká obří hrnce, obří kotle nebo také čertova oka. V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flóry v naší zemi.
Jak může kůrovcová kalamita pomoci obnově původního lesa? Podívejte se na příklad ze šumavské Trojmezné hory. V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Víte, kde najdete vrstvu ledu, který je doslova věčný? Naše medvíďata ho objevila v soutěsce v Krušných horách. Navštívila samozřejmě i samotné srdce těchto hor – Božídarské rašeliniště, což je mezinárodně významný mokřad. Zaujala je i místní řeka Bublava nebo stádo ovcí i s ovčáckými psy. Těší se, až se prolezou na křivolakých bucích nebo v čedičovém lomu a vy se můžete těšit na poznávání další části naší země.
Epizoda představuje labutě velké jako vodní ptáky především zámeckých parků. Dále se představují šumavští rysi, na které je vzácnost narazit. Je vysvětlena zimní strategie přežití hmyzu, který dokáže omezit svůj metabolismus během zimního období a přežívat ve stavu diapauzy (larvy, vajíčka i dospělci hmyzu). Z rostlin se pak představí časně kvetoucí čemeřice černé či původně v parcích vysazované severoamerické zeravy.
Když děti učí telka! Pojďte se společně se žáky 2. ročníku podívat na letní louku. Seznámíme se s nejmenšími obyvateli louky z říše hmyzu. Ukážeme si luční kvítí a povíme si, jak nám může být užitečné. Také si připomeneme některé pranostiky a zjistíme, co je to Noc svatojánská.
Pojďme se společně podívat na video o chovu hodně nenáročného zvířete. Důkazem toho je, že strašilku můžeme chovat i ve sklenici od okurek. Uvidíme, jak správně připravit insektárium, jak se nazývá bydlení pro strašilky. Těch existuje mnoho druhů a jsou ideálními domácími zvířátky, i když je někdy těžké je v jejich domečku najít.
Čapí pár nám ve videu předvede, jak si před hnízděním vylepšuje hnízdo, aby se mohl svědomitě starat o potomstvo. A že se mají čapí rodiče co ohánět. Dozvíte se, že mladí čápi nepohrdnou krtkem ani dlouhou užovkou.
Terčin zvířecí svět a její tutoriál nás seznámí s tím, co je všechno nutné připravit, abychom vytvořili správné podmínky pro chov miniprasátka.
Pojďme se společně podívat na video, ve kterém potkan mění barvu. Začal blednout a s jeho srstí se něco děje. Potkani mohou mít hodně barevných variant srsti. V tomto případě je potkan v pořádku, jen roste a tím se mění i barva jeho srsti.
Los evropský je pod přísnou ochranou. Na našem území se nachází znovu přibližně od roku 1986, kdy se k nám dostalo z Polska několik jedinců a patří mezi největší zvířata, která můžete v České republice potkat. Skupinku losů můžeme spatřit v okolí Lipna nebo Jindřichova Hradce. Největší nebezpečí pro ně představují silnice a na nich rychlá auta. Dálnice D1 přeťala jejich přirozenou migrační trasu.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.