04:51
Velikonoce jsou pohyblivý svátek plný symbolů. Stále se během nich dodržují některé zvyky a tradice, k těm nejrozšířenějším patří pomlázka, barvení vajíček a pečení velikonočního pečiva, jako je beránek, mazanec nebo jidáše.
K nejznámějším vánočním tradicím patří zdobení stromku, rozdávání dárků nebo třeba pečení vánočky. V dřívějších dobách však lidé dodržovali mnohem více zvyků a obřadů.
Neexistuje důležitější okamžik v moderních českých, respektive československých dějinách, než je sametová revoluce. Někdy se nazývá také něžná revoluce a stěžejním dnem byl 17. listopad 1989, kdy se na Albertově sešli demonstrující studenti pražských vysokých škol. Sled událostí nakonec vedl k pádu komunistického režimu a nastolení demokracie. Připomeňme si nad fotografiemi Jana Šibíka onu dobu i neuvěřitelnou atmosféru, která už se asi nikdy nebude opakovat.
Ačkoliv si dnes již nedokážeme představit Vánoce bez nazdobeného vánočního stromku, jedná se o poměrně novodobý zvyk. Kde se na vánočním stromečku vzaly skleněné ozdoby a jaká je jejich tradice? Jak se takové dekorace ve sklárně vyrábějí?
Co by se dalo vytvořit z vydlabané dýně? A kam naservírovat uvařenou dýňovou polévku? Odpověď je jednoduchá! Společně s Šikuly si vyrobíme dýňovou misku. Pusťme se do práce!
Dýně je jednou z nejstarších kulturních plodin na světě. Ve videu se dozvíme o jejím původu, využití v kuchyni, představíme si její druhy a seznámíme se svátkem, ke kterému dýně bezpochyby patří. Mezi dýněmi najdeme mnoho druhů, některé slouží jen na okrasu a jiné jsou zase vynikající k snědku. Ochutnali jste někdy špagetovou dýni? Víte, kdo je Jack-o´-lantern a jak uvařit lahodnou dýňovou polévku? Draci v hrnci vám na všechny tyhle otázky odpoví!
Techniku drhání znaly a běžně používaly už naše praprababičky. My už ale dnes většinou ani nevíme, co to je. Nyní máme možnost se s ní seznámit při výrobě lapačů snů nebo vánočních ozdob na stromeček. Inspirujte se v tomto díle pořadu Polopatě.
Co je to tradice neboli kulturnímu dědictví? Patří sem vědomosti, ale i zvyky předávané z generace na generaci.
Ekonom ve videu osvětluje systém sociálních dávek, které v České republice vyplácí stát. Jednotlivé dávky představuje v celkovém kontextu a boří mýtus, že „dávky berou hlavně ti, co nechtějí makat".
V 90. letech 20. století nastal v Česku trend stěhování lidí do tzv. satelitních městeček. Byl vyvolaný touhou po vlastním domu se zahrádkou a ostatní věci nebyly v tu chvíli důležité. Aby byla uspokojena velká poptávka, stavěla se městečka na prázdných plochách polí a luk, často bez jakékoli infrastruktury. Jiří Křenek z tohoto prostředí nafotil cyklus fotografií, který odhaluje, jak takový život v „satelitu“ vypadá a také že rozhodně není co závidět.
Jaké jsou prohřešky proti pravidlům grafického designu? Autoři představují projekt Grafický odpad, který shromažďuje příklady odstrašující vizuální komunikace ve veřejném prostoru.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.