05:22
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena Sametová revoluce v roce 1989. Ukazuje demonstrace v listopadu 1989, založení Občanského fóra a zvolení Václava Havla prezidentem republiky.
Po smrti Klementa Gottwalda bylo rozhodnuto o zachování jeho těla a umístění do mauzolea na pražském Vítkově. Dodnes není jisté, zda bylo tělo v roce 1962 zpopelněno kvůli uvolnění politických poměrů, nebo kvůli zhoršujícímu se stavu těla.
Neutěšená sociální situace po konci první světové války vedla v mnohých zemích tehdejší Evropy k sociálním bouřím, někde dokonce proběhly revoluce. V Československu byla nejsilnější politickou stranou sociální demokracie, v níž však probíhal spor mezi vnitřní levicí a pravicí. Vyhrotil se na podzim roku 1920, kdy došlo k tzv. boji o Lidový dům, sídlo sociální demokracie. Výsledkem byla nejen generální stávka, ale i vznik Československé komunistické strany.
Konec války přinesl snahu o navrácení úcty svatému Václavu a opět ho umístit tam, kam patří. Vše ale změnil únorový puč. Následující doba opět posouvala význam svatováclavské tradice podle potřeb tehdejších mocných.
Historici a novinář přibližují, proč vzniklo uskupení V4 (Visegrádská čtyřka), jehož je Česká republika členem společně s Polskem, Maďarskem a Slovenskem. Základem byla snaha přistoupit k Evropské unii a NATO. Tento útvar byl užitečný nejen pro vyměňování zkušeností, ale také pro vytvoření společenství dostatečně velkého, aby jej musel, čistě pragmaticky řečeno, zbytek EU brát vážně.
„Jestliže vydáte Moravskou Ostravu, vydáte Německo! Moravskou Ostravu je nutno udržet stůj co stůj!" To jsou slova Adolfa Hitlera ke konci 2. světové války. Ostravsko představovalo pro nacistické Německo stěžejní průmyslovou oblast i důležitý infrastrukturní uzel. Jak tedy vypadala situace na Ostravsku na konci 2. světové války? Dozvíme se v debatě odborníků v pořadu Historie.cs.
13 495
756
4 597
1 302
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.