05:01
Jak došlo k okupaci československé druhé republiky německými vojsky a vzniku protektorátu? A jak na tyto události reagovala tehdejší společnost? Podívejte se na krátké shrnutí tehdejšího dění.
Dne 5. května 1945 vypuklo v československém hlavním městě povstání proti nacistické okupaci. Obyvatelé Prahy museli s fanatickými oddíly SS svádět na barikádách tuhé boje. Během 4 dní trvajícího povstání přišlo o život téměř 3000 lidí.
Pocity beznaděje, strachu, rachot obrněných vozů a pásů transportérů a výhružně vypadající němečtí vojáci v ulicích napověděli, že jsme okupováni Německou říší. Psal se 15. březen 1939. Zároveň byl vydán výnos o zřízení Protektorátu Čechy a Morava, který měl legitimizovat totální podrobení českého národa Německé říši. „Němci jezdí vpravo, a tak všichni tak musí jezdit!“ Změna dopravního směru, která u nás během čtrnácti dní proběhla, mluví za vše.
Jako odvetu za protesty studentů během pohřbu Jana Opletala uzavřeli nacisté 17. listopadu všechny české vysoké školy v protektorátu. Co je k tomu vedlo? Poslechněte si také vzpomínky jednoho z pamětníků na útok na vysokoškolské koleje v noci dne 16. listopadu 1939.
Začátek německé okupace Čech, Moravy a Slezska. Video přináší autentické záběry z vítání nacistů v pražských ulicích, ukazuje začátek zatýkání a likvidace těch, kteří byli pro třetí říši nepohodlní. A tedy i začátek proměny názorů a postojů Emanuela Moravce.
Britská vláda souhlasila se zřízením prozatímní československé vlády v exilu a zároveň neuznala suverenitu vládního kabinetu v protektorátu. Jak složitá byla cesta k jejímu finálnímu uznání a jaké diplomatické kroky bylo zapotřebí udělat?
Československá televize zahájila vysílání v roce 1953. Studio zpravodajství sídlilo v budově Měšťanské besedy ve Vladislavově ulici. S dalším rozvojem se ukázaly její prostorové limity, a proto se začalo od roku 1962 s výstavbou celého komplexu nových budov na Kavčích horách. Budova zpravodajství byla zprovozněna v roce 1979.
V pasáži je představen závěr sporu o insignie Univerzity Karlovy, který výrazným způsobem přispěl ke konci pokojného soužití Čechů a Němců ve společném státě.
Po válce museli Československo opustit nejen Němci, ale také Maďaři. Jak početná byla maďarská menšina a jak bylo zacházeno s jejími příslušníky během odsunu? Právní historik Jan Kuklík krátce popisuje dopad Benešových dekretů na maďarskou menšinu v tehdejším Československu. Tento úsek našich dějin dodnes vzbuzuje politické vášně…
Fredy Hirsch, organizátor aktivit s židovskou mládeží, pomáhal dětem přežít v nelidském prostředí koncentračních táborů, nejdříve v Terezíně a později v Osvětimi. Před odjezdem do koncentračního tábora působil zejména v pražských Strašnicích, kde organizoval nejrůznější sportovní a kulturní akce pro diskriminované děti a mládež.
11 587
614
3 390
1 030
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.