05:01
Jak došlo k okupaci československé druhé republiky německými vojsky a vzniku protektorátu? A jak na tyto události reagovala tehdejší společnost? Podívejte se na krátké shrnutí tehdejšího dění.
Dne 5. května 1945 vypuklo v československém hlavním městě povstání proti nacistické okupaci. Obyvatelé Prahy museli s fanatickými oddíly SS svádět na barikádách tuhé boje. Během 4 dní trvajícího povstání přišlo o život téměř 3000 lidí. Podívejte se na reportáž regionálního zpravodajského pořad Z metropole (2015).
Jako odvetu za protesty studentů během pohřbu Jana Opletala uzavřeli nacisté 17. listopadu všechny české vysoké školy v protektorátu. Co je k tomu vedlo? Poslechněte si také vzpomínky jednoho z pamětníků na útok na vysokoškolské koleje v noci dne 16. listopadu 1939.
Britská vláda souhlasila se zřízením prozatímní československé vlády v exilu a zároveň neuznala suverenitu vládního kabinetu v protektorátu. Jak složitá byla cesta k jejímu finálnímu uznání a jaké diplomatické kroky bylo zapotřebí udělat?
Co jsou to lidská práva? A jak souvisejí s dětstvím a mládím Václava Havla? Po bezstarostném dětství v Havlových 12 letech přichází rodina o majetek a vše ve společnosti podléhá komunistické straně. Paradoxně většina států OSN v té době podepisuje Všeobecnou deklaraci lidských práv. V tehdejším Československu však neplatí ani jeden její článek. Mladý Václav dospívá v nejtvrdších letech totality, ale nenechává se režimem omezovat. Veřejně vystupuje, zastává se protirežimních autorů, obrací se k politice a ohrazuje se proti nespravedlnosti. Prosazuje se jako dramaturg a autor. Video je součástí vzdělávací série Každý může změnit svět z produkce Knihovny Václava Havla, která provází životem Václava Havla a bojem Československa za lidská práva.
Nikdy neodvysílaný pořad ČST z roku 1969. Co je to duch národa? Farář Vladimír Šimek odpovídá na otázku, co by řekl Janu Zajícovi, kdyby se s ním setkal před odjezdem do Prahy. Otázky pokládal redaktor Ota Nutz.
Konflikt mezi starým vládním radou Mattonim a jeho paní narůstá o to víc, oč pilněji Mattoni zapisuje své vzpomínky. Vlastně se do nich propadá, už je nepíše jen kvůli pomstě, oslovují ho hlouběji, pravdivěji, ale i nebezpečněji. Počátky jeho podnikání s minerální vodou jsou nad očekávání úspěšné, brzy vydělává velké peníze.
V minulosti byly často prezentovány obrazové dokumenty o nadstandardním vztahu vedoucích představitelů české a sovětské komunistické strany. Klement Gottwald a Josif V. Stalin se ale např. za druhé světové války setkali pouze jedenkrát. Pasáž rozebírá okolnosti jejich vztahu na pozadí jednání o československo-sovětské smlouvě z roku 1943.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.