05:22
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena Sametová revoluce v roce 1989. Ukazuje demonstrace v listopadu 1989, založení Občanského fóra a zvolení Václava Havla prezidentem republiky.
Po smrti Klementa Gottwalda bylo rozhodnuto o zachování jeho těla a umístění do mauzolea na pražském Vítkově. Dodnes není jisté, zda bylo tělo v roce 1962 zpopelněno kvůli uvolnění politických poměrů, nebo kvůli zhoršujícímu se stavu těla.
V roce 1945 vzniklo sdružení politických stran Národní fronta Čechů a Slováků. Záměrem bylo zjednodušení složitého politického systému více stran, který byl považován za příčinu zániku první republiky. Některým stranám nebylo dovoleno obnovit svoji činnost. Patřila mezi ně i nejsilnější strana první republiky, strana agrární. Podívejte se na rozbor poválečné politické scény z pořadu Historie.cs.
Ideologicky zabarvená dobová ukázka popisuje práci příslušníků Pohraniční stráže Sboru národní bezpečnosti. Pohraničníci chránili zejména západní území českého pohraničí a měli ze zákona povoleno použít zbraň. Na toto území neměl nikdo jiný přístup. Dobová reportáž líčí příslušníky stráže jako hrdiny.
Plánovaná ekonomika komunistického režimu nedokázala zajistit často ani základní potřeby občanů. Prázdné pulty obchodů a neustálé shánění spotřebního zboží od oblečení přes nábytek až po elektroniku bylo součástí tehdejšího každodenního života. Bývalá redaktorka Československé televize Eva Kotvová vzpomínala v rámci projektu Redaktoři (2025) na svoji práci pro zpravodajskou ekonomickou redakci, ve které měla na starosti právě maloobchod.
Vstup vojsk Varšavské smlouvy na území svrchovaného Československa v srpnu 1968 potřeboval následně nějaké právní podložení. Tím se stala smlouva o dočasném pobytu sovětských vojsk z října 1968. V tehdejším parlamentu hlasovala proti pouze čtveřice statečných. Dvě poslankyně a dva poslanci. Co jejich gesto v realitě okupované země znamenalo?
13 279
747
4 556
1 244
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.