01:07
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
Tomáš miloval strašidelné příběhy, svou klučičí partu a dobré knížky. Poslechni si jeho vyprávění o tom, jak se stal prvním československým prezidentem.
Jaké byly okolnosti vzniku samostatného Československa a jak se na něm podílel T. G. Masaryk? Po založení státu bylo třeba vytvořit nové zákony a ústavu, státní vlajku a ustanovit státní hymnu.
V předvánočním čase roku 1938 prožíval Karel Čapek asi nejtěžší období svého života. Čelil těžkým útokům, zhroutila se první republika, mnozí její politici mizeli v zahraničí a světově oblíbený Čapek byl k emigraci rovněž nabádán k emigraci. Ač nevoják, nesložil zbraně a zůstal. Video prezentuje Karla Čapka jako spisovatele, novináře a překladatele.
Ukázka zábavnou formou popisuje život T. G. Masaryka a jeho dobu, hlavně rozpad Rakouska-Uherska a vznik Československa.
Krátký komentář, který vysvětluje vše podstatné o smrti Karla Čapka 25. prosince 1938 a jeho následném pohřbu. Čapkova smrt je často symbolicky považována za konec demokratického Československa a předzvěst příchodu druhé světové války.
Vyzvěte své žáky na vědomostní souboj ve velkém kvízu z dějin Československé republiky. Kromě toho, že se budou skvěle bavit, zopakují si také své dosavadní znalosti o naší zemi.
Měnová reforma v roce 1953 byl vládní pokus o zvýšení materiální i kulturní úrovně pracujících. Došlo ke snížení cen i odstranění přídělového systému. Stát se také reformou snažil omezit černý trh. Realitou pak bylo znehodnocení úspor a pokles životní úrovně většiny lidí v tehdejším Československu. To ale v dobovém týdeníku nenajdete.
Pár dní po listopadových událostech 1989 se začátkem prosince konal 11. celostátní sjezd Jednotných zemědělských družstev. Jako již pravidelně družstevníci hodnotili pokroky v zemědělství. Něco ale bylo nové - na sjezdu vystoupila delegace Občanského fóra, která však byla vypískána. Podívejte se na tehdejší reportáž, která je obrazem měnící se doby.
Legendární Činoherní klub se zrodil v roce 1965. Od té doby ho navštívily již téměř 3 miliony diváků. Mimo slavná představení zde vzniklo také Občanské fórum.
Dětský svět patřil k častým a věrným motivům československé televize. Dobová tendenční reportáž z jeslí v Hradci Králové měla občany povzbuzovat k pracovitosti, aby se jejich dětem dařilo dobře.
Dokumentární pořad z cyklu miniportrétů Česko jedna báseň krátce představuje spisovatele Martina Reinera. Autor několika známých básnických sbírek předčítá z děl svých oblíbených autorů, Ivana Blatného a Cara Ostena (Jana Lukeše). Dále hovoří mimo jiné o své tvorbě a setkání s Blatným.
Spisovatelka Petra Hůlová mluví o třech knihách ze současné české literatury, které ji zaujaly: sbírce povídek Olej do ohně Lubomíra Martínka a sbírkách básní Orchestr kostitřase Tomáše Weisse a Suť Jonáše Hájka.
Český folkový písničkář, textař, libretista a skladatel Jaromír Nohavica zhudebnil báseň Petra Bezruče Pyšný Janek, kterou si můžeme poslechnout v pořadu Písně českých básníků.
Smuténka, Dávné proso či Básně pro děti. To je pár sbírek z mnoha děl, která napsal významný český básník Jan Skácel. Jeho život, literární tvorba a celoživotní vztah s Oldřichem Mikuláškem jsou předmětem rozhovoru s literárním historikem u příležitosti připomínky básníkovy smrti a sametové revoluce. V čem byla jeho tvorba tak výjimečná a co všechno se v ní propojuje? Jaký byl jeho životní příběh?
12 809
721
4 368
1 213
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.