V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
Tomáš miloval strašidelné příběhy, svou klučičí partu a dobré knížky. Poslechni si jeho vyprávění o tom, jak se stal prvním československým prezidentem.
Jaké byly okolnosti vzniku samostatného Československa a jak se na něm podílel T. G. Masaryk? Po založení státu bylo třeba vytvořit nové zákony a ústavu, státní vlajku a ustanovit státní hymnu.
Krátký komentář, který vysvětluje vše podstatné o smrti Karla Čapka 25. prosince 1938 a jeho následném pohřbu. Čapkova smrt je často symbolicky považována za konec demokratického Československa a předzvěst příchodu druhé světové války.
Vyzvěte své žáky na vědomostní souboj ve velkém kvízu z dějin Československé republiky. Kromě toho, že se budou skvěle bavit, zopakují si také své dosavadní znalosti o naší zemi.
Jak zaznamenaly kamery vítaní prezidenta Klementa Gottwalda bojovníky Slovenského povstání v Topolčiankách? Podívejte se na archivní záběry z roku 1949.
Po únorovém převratu se režim potřeboval vypořádat se svými největšími politickými odpůrci, a to byla hlavně Československá strana národně socialistická. Jeden z členů strany, Miloslav Choc, byl obviněn z vraždy Augustina Šramma, který se měl podílet na smrti Jana Masaryka. Politický proces skončil smrtí údajných vrahů a obviněním a odsouzením několika desítek lidí.
Akce Kámen byla provokací Státní bezpečnosti namířenou proti osobám, které se pokusily po únoru 1948 opustit republiku. Nedaleko skutečných hranic byla zřízena hranice falešná, která umožnila StB vyslechnout uprchlíky fiktivními americkými důstojníky. Následně pak byli uprchlíci "vráceni" zpět do rukou represivním orgánům.
Československá televize připravovala vedle zábavných pořadů a zpravodajství i publicistické pořady. Podívejte se na ukázku jednoho z nich, který se jmenoval Mladýma očima a měl být patrně sondou do života mladých a jejich starostí a problémů na počátku sedmdesátých let.
Divadelní adaptaci románové kroniky bratří Mrštíků Rok na vsi, zásadního díla českého realismu, uvedlo v roce 2018 Národní divadlo moravskoslezské. Inscenace vznikla v dramatizaci Vojtěcha Štěpánka, který přibližuje děj románu naší současnosti.
Pasáž informuje o uvedení téměř neznámé hry Václava Havla a Pavla Kohouta Pavel Havel: Rr o Havlově ráčkování, která vznikla korespondenční metodou pro pobavení přátel a odreagování se v těžkých časech. Jak to probíhalo, přibližuje Pavel Kohout. Novodobé premiéry se zhostila Knihovna Václava Havla pod vedením Michaela Žantovského. Režisér popisuje, proč se hra dostává do centra pozornosti až nyní. V roli lékaře foniatra vystřídal Václava Havla jeho bratr Ivan M. Havel, který má stejnou logopedickou vadu. O hru byl obrovský zájem mezi diváky.
Pérák byl záhadnou postavou v období protektorátu. Maskovaný mstitel, který údajně po nocích skákal po českých městech a bojoval s nacisty a kolaboranty. Šlo o tzv. městskou legendu a někteří v něj skutečně věřili. Téma bylo po válce umělecky zpracováno v animovaném filmu a natrvalo se tak zapsalo do české kultury. Tím ale „život“ Péráka neskončil, protože filmoví i literární tvůrci se k němu stále vracejí.
Klára Goldstein je současná česká básnířka, která uspěla zejména svými sbírkami Milíře či Falkenfrau. Za druhou zmiňovanou sbírku obdržela i cenu Magnesia Litera. V pořadu Jedna báseň předčítá svoji báseň Rekonstrukce.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.