01:07
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
Tomáš miloval strašidelné příběhy, svou klučičí partu a dobré knížky. Poslechni si jeho vyprávění o tom, jak se stal prvním československým prezidentem.
Jaké byly okolnosti vzniku samostatného Československa a jak se na něm podílel T. G. Masaryk? Po založení státu bylo třeba vytvořit nové zákony a ústavu, státní vlajku a ustanovit státní hymnu.
Krátký komentář, který vysvětluje vše podstatné o smrti Karla Čapka 25. prosince 1938 a jeho následném pohřbu. Čapkova smrt je často symbolicky považována za konec demokratického Československa a předzvěst příchodu druhé světové války.
Vyzvěte své žáky na vědomostní souboj ve velkém kvízu z dějin Československé republiky. Kromě toho, že se budou skvěle bavit, zopakují si také své dosavadní znalosti o naší zemi.
Ve španělské občanské válce probíhající v letech 1936 až 1939 sehrály v protifašistickém boji stěžejní roli tzv. interbrigády, tedy vojenské jednotky složené z dobrovolníků z různých zemí, a to včetně Československa. Více se o vzniku, složení a fungování těchto jednotek dozvíme ve videu z pořadu Historie.cs.
Hraný dokument o životě a díle významné české novinářky a bojovnice proti nacismu. Píše se rok 1960. Jaroslava Vondráčková v samotě svého bytu sepisuje knihu o Mileně Jesenské a seznamuje nás s životem a dílem této dlouho opomíjené české novinářky. Vypráví její životní příběh z pohledu vrstevnice, spolupracovnice, ale také ženy do Jesenské zamilované. Pokouší se být objektivní, ale mnohdy se jí to nedaří. Minulost je ještě bolestivá a ne zcela zpracovaná.
Jak zaznamenaly kamery oslavy Svátku práce a bojové přehlídky v roce 1949 na Václavském náměstí v Praze? Podívejte se na archivní záběry s československým prezidentem Klementem Gottwaldem.
Pasáž osvětluje vztah prvního československého prezidenta Tomáše G. Masaryka ke katolické církvi.
Pocestný je jedna z básní ze sbírky Ohlas písní českých, napsané českým básníkem Františkem Ladislavem Čelakovským. Popisuje strastiplnou pouť životem, která může být pro někoho těžší a pro někoho snadnější. Verše můžete znát jako píseň z pohádky „Obušku, z pytle ven!“.
Pojďme se společně podívat na život a dílo významné české spisovatelky Boženy Němcové, která vyrůstala na panství v Ratibořicích. Sepsala a upravila mnoho národních pohádek, které si pamatovala z dětství a které pak sama vyprávěla svým čtyřem dětem. Patří k nim i princ Bajaja nebo O Smolíčkovi. Bojovala neúnavně za práva žen. Neměla jednoduchý život a zemřela v pouhých 41 letech, přesto se zařadila mezi velikány české literatury.
Při příležitosti devadesátého výročí úmrtí Franze Kafky představilo uskupení Kafka Band hudební zpracování románu Zámek. K tomuto projektu se v pořadu Josefa Chuchmy obsáhle vyjadřují překladatel a publicista Josef Rauvolf a hudební publicista Jan Průša.
Inscenací Fifty se ke spolupráci s Dejvickým divadlem opět vrátil Petr Zelenka, který hru napsal i režíroval. Vypráví příběh architekta Davida, deprimovaného padesátníka, který prochází silnou existenciální krizí, kterou se snaží řešit různými, mnohdy bizarními způsoby. Ve videu se podíváme na ukázky z představení i komentáře herců.
13 122
738
4 463
1 228
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.