V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
Tomáš miloval strašidelné příběhy, svou klučičí partu a dobré knížky. Poslechni si jeho vyprávění o tom, jak se stal prvním československým prezidentem.
Jaké byly okolnosti vzniku samostatného Československa a jak se na něm podílel T. G. Masaryk? Po založení státu bylo třeba vytvořit nové zákony a ústavu, státní vlajku a ustanovit státní hymnu.
Krátký komentář, který vysvětluje vše podstatné o smrti Karla Čapka 25. prosince 1938 a jeho následném pohřbu. Čapkova smrt je často symbolicky považována za konec demokratického Československa a předzvěst příchodu druhé světové války.
Vyzvěte své žáky na vědomostní souboj ve velkém kvízu z dějin Československé republiky. Kromě toho, že se budou skvěle bavit, zopakují si také své dosavadní znalosti o naší zemi.
Dobové zpravodajství informuje o smrti J. V. Stalina dne 5. března 1953. Vedle vlastní informace o smrti sovětského vůdce je pasáž zajímavá i z hlediska zpracování, které odpovídá propagandě padesátých let.
Spisovatel Pavel Kohout vypráví o událostech, které následovaly po přelomovém XX. sjezdu Komunistické strany Sovětského svazu, kdy padl Stalinův kult, a o tom, jak na ně reagovaly české osobnosti. Pro Pavla Kohouta to byla chvíle, kdy se musel postavit faktu, který tušil, ale odmítal ho vidět, stejně jako spousta jeho vrstevníků. Jak se z té kaše on a jeho přátelé dostali? Pasáž je doplněna o dobová videa a ukázky z tisku.
Čestmír a Lubomír Šlapetovi byli architekti, kteří zásadně pozměnili vzhled měst na severní Moravě. Jejich jména jsou však ve veřejném prostoru spíše neznámá. Důvodem je především to, že jejich hlavní tvůrčí období zásadně poznamenal komunismus. Čestmír se nakonec rozhodl k emigraci, Lubomír byl různě perzekvován a nesměl projektovat. Jeho plány tak často zůstávaly jen v šuplíku.
Ukázka zobrazuje antisemitismus druhé republiky jako společenskou reakci na mnichovskou krizi. Ve vybrané pasáži se objevují úryvky z dopisů pamětníků a výpovědi historiků, kteří popisují praktické dopady antisemitismu na životy židovských obyvatel druhé republiky: omezování výkonu povolání, propouštění ze státní správy a přijetí dalších protižidovských nařízení tehdejší vládou. Jako vypovídající příklad je v ukázce zvolen oblíbený herec první republiky Hugo Haas.
Knižní influencerka Blanka Vosecká Veselá představuje románový debut Marka Torčíka, který vzbudil velkou pozornost kritiky i čtenářů. Román je autofikcí, reflektuje autorovo dospívání v Přerově, které rozhodně nebylo jednoduché.
Česká spisovatelka, dramatička, publicistka, historička umění a kurátorka výstav Kateřina Tučková byla v roce 2010 za román Vyhnání Gerty Schnirch, v němž zpracovala osud německé dívky vyhnané v květnu 1945 ze svého domova v tzv. Brněnském pochodu smrti, nominována na ocenění Magnesia Litera za prózu.
Jiří Gruša byl český spisovatel, literární kritik, ale také politik a diplomat (v 90. letech 20. století působil jako ministr školství). Z jeho literární činnosti dodnes vyčnívá román Dotazník aneb Modlitba za jedno město a přítele, na kterém pracoval v 70. letech. Právě o tomto experimentálním románu se dozvíme více ve videu, zejména prostřednictvím výkladu spisovatelky a bohemistky Sylvie Richterové.
Tzv. pařížský zlomek Dalimilovy kroniky je vyzdoben překrásnými iluminacemi, které vznikly v dílnách italských mistrů. Jejich kvalita naznačuje, že rukopis jako celek musel být velice drahý a reprezentativní. Text a ilustrace k němu se týkají prvního českého knížete Bořivoje, jeho ženy svaté Ludmily, jejich vnuka svatého Václava, knížete Oldřicha nebo knížete Břetislava I. Zdobení stran včetně zlacených iniciál muselo být tehdy velmi nákladné, odborníci se proto domnívají, že objednávka musela vyjít z nejvyšších míst. Výpravné zadání latinského překladu si mohl objednat král Jan Lucemburský nebo jeho syn Karel, pozdější císař Karel IV.
13 495
756
4 597
1 302
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.