V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
Tomáš miloval strašidelné příběhy, svou klučičí partu a dobré knížky. Poslechni si jeho vyprávění o tom, jak se stal prvním československým prezidentem.
Jaké byly okolnosti vzniku samostatného Československa a jak se na něm podílel T. G. Masaryk? Po založení státu bylo třeba vytvořit nové zákony a ústavu, státní vlajku a ustanovit státní hymnu.
Krátký komentář, který vysvětluje vše podstatné o smrti Karla Čapka 25. prosince 1938 a jeho následném pohřbu. Čapkova smrt je často symbolicky považována za konec demokratického Československa a předzvěst příchodu druhé světové války.
Vyzvěte své žáky na vědomostní souboj ve velkém kvízu z dějin Československé republiky. Kromě toho, že se budou skvěle bavit, zopakují si také své dosavadní znalosti o naší zemi.
V ukázce vidíme vozy legionářského vlaku v letech 1918-1920, tzv. legiovlaku, který zrekonstruovala Československá obec legionářská. Čechoslováci byli známí svou vynalézavostí a schopností improvizace, takže vedle pošty, tiskové agentury a vlastních novin provozovali i vlastní podniky na výrobu potřebných věcí. Sokolové neváhali organizovat cvičení. Pro udržení morálky se hrálo divadlo.
Vraťme se ve zkratce k počátkům televizní reportáže. Jak vypadaly první reportáže zahraničních televizních stanic a Československé televize? Nahlédněte do televizní historie a podívejte se například na první přesun nemovité památky v tehdejším Československu.
Československo patřilo v meziválečném období ke zbrojařským velmocím Evropy. Stav československé armády ve 30. letech je přesto často předmětem různých dohadů a spekulací. Jak na tom tedy odborným pohledem československá armáda skutečně byla a jak dlouho by mohla vzdorovat německému wehrmachtu? Dozvíme se v pořadu Historie.cs.
Portrét jednoho z nejvýznamnějších českých odbojářů, příslušníka odbojové organizace Tři králové, legionáře a důstojníka dělostřelectva Josefa Mašína staršího. Tento mimořádně statečný muž byl podle jednoho komisaře gestapa nejstatečnějším a nejrytířštějším protivníkem, jakého kdy poznal.
Broučci, česká klasika od Jana Karafiáta, oblíbená generacemi dětí i dospělých. Jak se Brouček narodil, ale i to, jak se seznamoval se světem, uvidíte v části černobílé pohádky z roku 1966.
Pasáž představuje život a dílo spisovatele a novináře Jana Drdy. Zmíněny jsou nejen jeho knihy a jejich filmová zpracování, ale i divadelní hry a časopisecká činnost. Video je prokládáno dobovými záznamy i filmovými ukázkami.
V ukázce zazní celá skladba Vltava v podání symfonického orchestru.
Ukázka pojednává stručně o tom, kdo to byl František Gellner, jaká je jeho poezie, pro koho byl inspirací. Na začátku videa čte Tomáš Klus jednu sloku z básně Po nás ať přijde potopa ze stejnojmenné sbírky.
13 250
745
4 537
1 244
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.