V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
Tomáš miloval strašidelné příběhy, svou klučičí partu a dobré knížky. Poslechni si jeho vyprávění o tom, jak se stal prvním československým prezidentem.
Jaké byly okolnosti vzniku samostatného Československa a jak se na něm podílel T. G. Masaryk? Po založení státu bylo třeba vytvořit nové zákony a ústavu, státní vlajku a ustanovit státní hymnu.
Krátký komentář, který vysvětluje vše podstatné o smrti Karla Čapka 25. prosince 1938 a jeho následném pohřbu. Čapkova smrt je často symbolicky považována za konec demokratického Československa a předzvěst příchodu druhé světové války.
Vyzvěte své žáky na vědomostní souboj ve velkém kvízu z dějin Československé republiky. Kromě toho, že se budou skvěle bavit, zopakují si také své dosavadní znalosti o naší zemi.
Každý týden vznikal v Krátkém filmu Praha filmový zpravodaj. Podívejte se na jeden z konce roku 1987. Je to malá sonda do předvánočního shonu a hledání vánoční atmosféry s osobitým komentářem a zpěvem Jana Vodňanského.
Praha zažila bombardování až v závěru války. Jedno z nejničivějších proběhlo v únoru 1945. Ve vzpomínce Zdeňka Boučka pro Paměť národa uslyšíte příhodu z Vinohrad, kdy zásah zasáhl i Gröbeho vilu a jejich dům. Jeho dědeček, který už nechodil do krytu, byl sice zavalen sutí, ale přežil a radoval se, protože nálet spojenců byl předzvěstí konce války.
Edvard Beneš v tomto pořadu hledá odpověď na otázku, kde se stala chyba a proč došlo k situaci, v níž se ocitl v únoru 1948. Hodnotí sám sebe a svoji politickou kariéru.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen rozvoj průmyslu v meziválečném Československu, zejména celosvětově úspěšná firma Tomáše Bati.
Literární vědec Jiří Brabec se zamýšlí nad rozdílným přístupem ke čtení Kunderova Žertu v době jeho vydání a dnes. V následné diskusi zazní úvaha o možnosti Milana Kundery psát pod pseudonymem.
Proč se Barbora provdala zrovna za Josefa Němce? Kde se mohli tak rozdílní lidé potkat? A jaká byla Božena Němcová manželka? K těmto a dalším otázkám se vyjadřují scenáristky minisérie Božena Martina Komárková a Hana Wlodarczyková, literární historik Milan Horký a historička Milena Lenderová, která také objasňuje postavení ženy v době, kdy žila Božena Němcová. Video obsahuje i ukázky z minisérie Božena.
Televizní inscenace na motivy románu Jindřicha Šimona Baara „Paní komisarka“ o Boženě Němcové zachycuje chodské období jejího života. Vypráví o manželském svazku s Josefem Němcem, který jako finanční úředník zůstával vždy ve stínu své slavné ženy. Inscenace je představuje jako dva lidi, kterým láska k národu vrostla do srdce a kteří nechtěli stát stranou boje, který bylo třeba svést, aby budoucnost národa byla svobodou pro jeho lid.
Tématem pořadu je Smetanova opera Libuše, která je významným symbolem české národní kultury. Libreto k ní napsal původně v němčině Josef Wenzig a překlad do češtiny vytvořil Ervín Špindler.
13 386
749
4 561
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.