01:21
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena Sametová revoluce v roce 1989. Ukazuje demonstrace v listopadu 1989, založení Občanského fóra a zvolení Václava Havla prezidentem republiky.
Československo bylo v roce 1938 rozhodnuto se bránit. Armáda o síle téměř jeden a půl milionu mužů byla odhodlána čelit případnému německému útoku. Jenže brzy bylo všechno jinak…Podívejte se na unikátní záběry z pražských ulic.
Demokracie a víra v ni utrpěly druhou světovou válkou hluboké rány. To má své důsledky i v podobě událostí v únoru 1948. Edvard Beneš ve videu naznačuje svůj vztah k poválečnému Československu a vysvětluje svůj postoj k demisi demokratických ministrů.
Počátky firmy Baťa spadají do konce 19. století. Přes úspěchy v první dekádě 20. století a zapojení moderních postupů do výroby obuvi počátkem vzniku obuvnického impéria byla první světová válka a válečná produkce firmy. Baťovy postupy a mechanizace práce šly ruku v ruce s různými restriktivními opatřeními vůči zaměstnancům, zákazem odborů a organizací hájících práva zaměstnanců.
První sportovní přenos či první operní představení v rozhlase, i to jsou milníky spojené s dějinami rozhlasového vysílání u nás. Podívejte se na rozhlasová prvenství.
Video představuje Emanuela Moravce jako zástupce vojenského názorového proudu odhodlaného řešit mnichovskou krizi vstupem do války s Německem. Ukázka (2020) zobrazuje Benešovo politické rozhodnutí podřídit se mnichovské dohodě jako bod zlomu, ve kterém se Moravec z oddaného podporovatele republiky mění v jejího odpůrce. Video zachycuje Moravcův rozhlasový projev, začátek mobilizace i setkání s Edvardem Benešem.
13 576
759
4 615
1 321
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.