01:21
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena Sametová revoluce v roce 1989. Ukazuje demonstrace v listopadu 1989, založení Občanského fóra a zvolení Václava Havla prezidentem republiky.
Československo bylo v roce 1938 rozhodnuto se bránit. Armáda o síle téměř jeden a půl milionu mužů byla odhodlána čelit případnému německému útoku. Jenže brzy bylo všechno jinak…Podívejte se na unikátní záběry z pražských ulic.
Porážka Německa ve druhé světové válce a události nejen posledních dnů v protektorátu vedly na mnoha místech k vybočení z běžných norem mezilidského chování a jednání. Šlo tehdy o vcelku pochopitelné uvolnění emocí nashromážděných během okupace, avšak otázka tzv. revoluční spravedlnosti je dodnes předmětem celé řady reflexí. Ve vzpomínce pana Zbyňka Pišťáka, která vznikla pro Paměť národa, je patrný přístup k Němcům v Praze po skončení války.
Po pádu komunistického režimu v Československu v listopadu 1989 došlo i k otevření hranic, a mnozí tak mohli poprvé ve svém životě vycestovat do dříve nemožného zahraničí. Jednou z prvních destinací byla rakouská metropole Vídeň. Podívejte se na reportáž z roku 1990, která je zajímavým obrazem tehdejšího vnímání našich možností, zejména finančních, při cestě do ciziny.
Se vznikem ČSR byla zavedena také povinná základní vojenská služba pro každého občana mužského pohlaví, který dosáhl plnoletosti a byl zdravotně způsobilý. Nakolik byla taková armáda bojeschopná, je otázka dnes už jen pro historiky. Pro většinu branců to znamenalo ztrátu dvou let života, ztrátu i finanční a dost často velice tvrdou šikanu od starších vojáků. S koncem komunistického režimu v roce 1989 přišla od 1. ledna 1994 možnost absolvovat tuto povinnost formou tzv. náhradní civilní služby. Základní vojenská služba pak skončila zcela zavedením profesionální armády k 1. lednu 2004.
Vraťme se ve zkratce k počátkům televizní reportáže. Jak vypadaly první reportáže zahraničních televizních stanic a Československé televize? Nahlédněte do televizní historie a podívejte se například na první přesun nemovité památky v tehdejším Československu.
13 496
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.