05:38
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena Sametová revoluce v roce 1989. Ukazuje demonstrace v listopadu 1989, založení Občanského fóra a zvolení Václava Havla prezidentem republiky.
Jaroslav Ježek byl geniální hudebník, skladatel a klavírista. Téměř nevidomý jazzman, který se do povědomí zapsal především jako dvorní skladatel Voskovce a Wericha. V roce 2016 by oslavil 110 narozeniny.
V animované ukázce je zachyceno dění v Protektorátu Čechy a Morava, uzavření vysokých škol, výměna říšského zastupujícího protektora, atentát na Reinharda Heydricha, vypálení Lidic a Ležáků.
Každý týden vznikal v Krátkém filmu Praha filmový zpravodaj. Podívejte se na jeden z konce roku 1987. Je to malá sonda do předvánočního shonu a hledání vánoční atmosféry s osobitým komentářem a zpěvem Jana Vodňanského.
Zakladatel bolševického státu v roce 1917 byl po celou dobu budování socialismu v Československu ikonou, o níž se pořádaly výstavy, probíhala setkání a konference. V československých městech se odhalovaly jeho busty či sochy. Podívejte se na část dobového týdeníku o oslavách 100. narozenin Vladimira Iljiče Lenina.
Václav Havel se po sametové revoluci stává prezidentem Československa a pak plynně navazuje svými dvěma funkčními obdobími jako prezident České republiky. Během své funkce se snaží budovat občanskou společnost a povzbuzovat občany k jejímu rozvoji, k budování demokratického a svobodného státu, k aktivnímu a zodpovědnému zapojování do jeho dění. Havel zůstává aktivním občanem i po odchodu z funkce prezidenta. Video je součástí vzdělávací série Každý může změnit svět z produkce Knihovny Václava Havla, která provází životem Václava Havla a bojem Československa za lidská práva.
Pojďme se společně podívat na život a dílo významné hudební osobnosti Německa v 19. století. Richard Wagner byl populární, ale kontroverzní skladatel, dirigent, divadelní režisér a esejista. Ve svých operách spojoval zpěv, tanec a divadelní projev v jeden celek, a vytvářel tak celistvá hudební dramata, která fungují dodnes. K operám si psal také sám texty. Podívejte se na ukázky z některých z nich.
Pojďme se společně podívat na život a dílo Gaetana Donizettiho. Jeho dílo bylo velmi náročné na hlasovou techniku. Slávu po celé Evropě mu přinesly až vážné opery. Byl to velmi silný člověk, který i s vážnou nemocí statečně bojoval. Melodie jeho oper jsou stále slyšet po celém světě. Psal nejen opery tragické, ale i veselé.
Reportáž ze Zpráviček přibližuje život legendárního italského houslisty. Niccolo Paganini se narodil v Janově a s houslemi koncertoval už jako malý kluk. V dospělosti také kromě koncertování skládal hudbu. Trvalo desítky let než někdo dokázal zahrát na housle stejně mistrně a rychle jako on.
Jaký byl přínos Bedřicha Smetany pro českou národní hudbu? Znáte jeho nejvýznamnější opery? Autor vychází vždy z lidových tradic, snaží se o ryze český děj a postavy, ale zároveň usiluje o díla s vysokou uměleckou hodnotou, o díla rovnocenná tehdejší evropské umělecké scéně. Podívejte se na video, v němž se dozvíte to nejdůležitější z umělcovy životní pouti a tvorby.
Vydáme se do Litovle, kde sídlí jedna z největších výroben hi-fi gramofonů na světě. Firma ročně vyprodukuje přes 100 000 kusů, většina je exportována do více než 70 zemí po celém světě. Prohlédneme si, jak probíhá výrobní proces a jaké jsou jeho nejnovější trendy.
Wolfgang Amadeus Mozart navštívil Prahu celkem pětkrát a pokaždé si čas zde strávený užil. Je ale výrok "Mí Pražané mi rozumějí" oprávněný? Sklidil Mozart během svých pobytů v Praze opravdu takový úspěch? A jaký vliv měla jeho hudba na hudebníky u nás? Na tyto otázky odpovídají v pořadu Historie.cs odborníci na hudební vědu.
Dosud žádná opera nevyvolala takové nadšení všech Pražanů jako v roce 1786 Figarova svatba uvedená v Nosticově divadle. V hledišti seděl i její autor Wolfgang Amadeus Mozart, kterého dojaly ovace plného sálu. Třetí díl televizního seriálu F. L. Věk podle stejnojmenného románu Aloise Jiráska se věnuje návštěvě Mozarta v Praze i slavnému divadelnímu představení.
Není jasné kdy, jak, a hlavně proč hudba vznikla. Někteří vědci mají za to, že jde o vedlejší produkt evoluce, podobně jako je čtení a psaní. Ale jiní jsou přesvědčeni, že hudba s tancem předcházely vzniku řeči a jazyka a pomáhaly vznikající lidské skupiny udržet pohromadě. Například mohly pomáhat mladým zdatným mužům získávat mladé zdatné ženy. Jaké části mozku jsou zodpovědné za vnímání hudby? To je téma pro mikroesej Františka Koukolíka.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.