01:45
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena Sametová revoluce v roce 1989. Ukazuje demonstrace v listopadu 1989, založení Občanského fóra a zvolení Václava Havla prezidentem republiky.
Dobová československá média přinášela značně idealizovaný pohled na poválečný odsun německého obyvatelstva. Podívejte se na jeden z nich. Video slouží zároveň jako typická ukázka tehdejší propagandy.
O jednom z posledních žijících příslušníků 311. bombardovací perutě RAF, Otakaru Černém, vyšla v roce 2008 životopisná kniha Útěkář. Za svého života totiž utíkal mnohokrát. V srpnu 1939 do Francie. Po pádu Francie do Anglie, kde vstoupil do RAF. V roce 1941 havaroval nad Nizozemskem a padl do zajetí. Z tábora utekl, ale byl chycen a znovu skončil v zajetí. Z tábora Stalag Luft III. v březnu 1944 se měl dostat tunelem při největším útěku spojeneckých letců za druhé světové války. Byl ale prozrazen a 50 důstojníků bylo popraveno. Poslední útěk přišel po válce. V dubnu 1948 byl propuštěn z armády a následně odsouzen ve vykonstruovaném procesu na 3 roky těžkého žaláře. V květnu 1949 se po útěku dostal se do americké okupační zóny v Německu. Vrátil se do Anglie a opět vstoupil do služeb RAF.
Mladý Mattoni udělal první, nezbytný krok ke svému vytouženému úspěchu, získal manželku a její věno. Ale ví, že tohle nestačí, není to cíl, který před ním otevřel doktor Löschner, jen nezbytný prostředek. Cesta do Vídně, jeho první obchodní cesta do velkého světa, má prokázat jeho vůli i schopnosti.
Prezident ČSFR Václav Havel byl v roce 1990 přijat bouřlivým potleskem v Kongresu USA a jeho projev 23krát přerušil potlesk kongresmanů. Havlův projev se dodnes připomíná jako jeden z nejlepších projevů novodobé historie ČR / ČSFR. Podívejte se alespoň na jeho část.
První československý prezident T. G. Masaryk zemřel 14. září 1937 v Lánech. Jeho smrt prožívala celá země. Rozhlas vysílal pouze vážnou hudbu, konala se smuteční shromáždění, všude vlály černé prapory, dokonce byla zcela vyprodána černá látka. Jaké dopady mělo Masarykovo úmrtí na společnost?
13 496
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.