04:26
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena Sametová revoluce v roce 1989. Ukazuje demonstrace v listopadu 1989, založení Občanského fóra a zvolení Václava Havla prezidentem republiky.
Dobové zpravodajství o znárodnění československých bank, dolů a průmyslových podniků v říjnu 1945. Vystoupení předsedy vlády Zdeňka Fierlingera a prezidenta republiky Edvarda Beneše jsou zakomponována jako součást dobové propagandy.
Jihomoravské Valtice jsou neodmyslitelně spjaté se šlechtickým rodem Lichtenštejnů. I když dnes se s jejich jménem setkáváme spíše v souvislosti s konfiskací majetku po roce 1945, je s nimi spjat i Lednicko-valtický areál, který byl zapsán do seznamu kulturního dědictví UNESCO. S příslušníky rodu se setkáváme v českých dějinách i v bitvě na Moravském poli či v bitvě na Bílé hoře. Jeden z členů tohoto rodu dokonce předsedal soudu nad 27 českými pány v roce v 1621.
Emila a Danu Zátopkovi, sportovní hvězdy poválečného období, obdivoval i po skončení jejich aktivní kariéry celý svět. Až při příležitosti oslav jejich 60. narozenin, roku 1982, byl o nejslavnější sportovní dvojici natočen první dokumentární snímek. Už krátce po dokončení získal dokument "Manželé" hlavní cenu mezinárodního festivalu sportovních filmů v Lausanne.
Bohdan Holomíček se seznámil s Olgou a Václavem Havlovými v 70. letech díky tomu, že si Havlovi koupili nedaleko – na Hrádečku – chalupu. Od té doby je oba fotil a stal se jejich blízkým přítelem. S Václavem Havlem byl v kontaktu až do jeho smrti. Nad fotkami vzpomíná nejen na den prezidentské inaugurace v roce 1993, polistopadový vývoj ve společnosti, ale také na různé etapy jejich přátelství i na vzájemný vztah manželů Havlových.
Jak má vypadat dostupné bydlení pro chudší vrstvy? To byla velká otázka i pro architekty první republiky. Existovaly různé koncepty. Magistráty velkých měst stavěly většinou řádky domů v zeleni a Tomáš Baťa ve Zlíně levné rodinné domy pro své dělníky.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.