Ukázka ze zpravodajské relace obsahuje kromě komentáře také autentické záběry svržení atomové bomby na Hirošimu a Nagasaki. Tato akce měla za následek obrovské ztráty na životech. Zároveň ale vedla k tomu, že nebyla realizována invaze amerických vojáků do Japonska. Do týdne od události Japonské císařství kapitulovalo.
Fašismus máme většinou spojený s druhou světovou válkou. Ukázka přibližuje, kdy a proč fašismus vznikl a v jaké podobě se s ním můžeme setkat i dnes.
První výstřely druhé světové války padly na Westerplatte v Gdaňsku 1. září 1939. Kdo začal pálit jako první a co následovalo? Mnohé poodhalí reportáž z místa u příležitosti kulatého výročí začátku druhé světové války.
Příběh o odvážných československých letcích, kteří pomohli zachránit Británii před Hitlerem. Do britských vojenských jednotek vstoupily během války také stovky československých vojáků, kteří byli rozhodnuti bojovat proti nacistickému Německu.
Ničivé povodně na horním toku Labe stály za vznikem jedné z nejkrásnějších českých přehrad, Lesu Království. Svůj název získala přehrada po hraničním hvozdu, za svoji až téměř pohádkovou podobu vděčí novogotickému slohu, který byl na začátku 20. století velmi populární.
Jedním z nejvýraznějších československých politiků první poloviny dvacátého století byl bezesporu Msgr. Jan Šrámek. Vedle dlouholetého vedení lidové strany byl členem mnoha vlád první republiky a za druhé světové války stanul v čele exilové vlády v Londýně. Podívejte se na debatu odborníků o jeho osudech na pozadí významných událostí československých dějin.
Bohuslav Horák společně se svou manželkou Miladou patřil již v předválečné době k veřejně činným a známým osobnostem. Byl odborným redaktorem Československého rozhlasu i programovým ředitelem Radiožurnálu. Pro veřejnou aktivitu své manželky měl pochopení a podporoval ji v její práci. V době Protektorátu Čechy a Morava vynesla Horákovým jejich spolupráce s odbojem zatčení a odeslání do koncentračního tábora. Po válce se opět veřejně angažovali až do uchopení moci komunistickým režimem v roce 1948. Následně Bohuslav Horák ztratil zaměstnání. V září následujícího roku těsně unikl zatčení StB a šťastně se mu podařilo emigrovat do USA. Jeho žena takové štěstí neměla. Jak jeho útěk z komunistického Československa proběhl?
Československý film měl v šedesátých letech mimořádné postavení. O tom svědčí i fakt, že v průběhu tří let byly oceněny Oscarem hned dva naše filmy: Obchod na korze a Ostře sledované vlaky. V reportáži uslyšíte mimo jiné rozhovor s Jiřím Menzelem, režisérem Ostře sledovaných vlaků.
Česká družina byla v podstatě předchůdkyní československých legií v Rusku. Byla složena z dobrovolníků, kteří žili již před 1. světovou válkou v Rusku a chtěli být součástí ruské armády, po boku které by mohli bojovat proti Rakousku-Uhersku. Pojďme společně zhlédnout video, ve kterém je Česká družina představena.
Slovenské národní povstání z léta a podzimu 1944 bylo jedním z největších ozbrojených vystoupení proti nacistickému Německu za druhé světové války. Význam této události slovenských a československých dějin podtrhují i okolnosti, za nichž vypuklo: Slovensko bylo de facto německým týlem a německým spojencem. Více o souvislostech vzniku a průběhu povstání se dozvíte ve videu.
Studená válka je více než čtyřicetileté období mocenského soupeření východního a západního bloku po druhé světové válce. Nedošlo sice k otevřenému střetu mezi oběma hlavními mocnostmi (Spojenými státy a Sovětským svazem), přesto bylo v některých okamžicích nebezpečí války obou bloků velké. Nejblíže k válce byl rozdělený svět patrně v říjnu roku 1962 v souvislosti s tzv. karibskou krizí.
Pasáž zachycuje nástup Karla I. na trůn uprostřed války a reakci jeho protivníků.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.