Ukázka ze zpravodajské relace obsahuje kromě komentáře také autentické záběry svržení atomové bomby na Hirošimu a Nagasaki. Tato akce měla za následek obrovské ztráty na životech. Zároveň ale vedla k tomu, že nebyla realizována invaze amerických vojáků do Japonska. Do týdne od události Japonské císařství kapitulovalo.
Fašismus máme většinou spojený s druhou světovou válkou. Ukázka přibližuje, kdy a proč fašismus vznikl a v jaké podobě se s ním můžeme setkat i dnes.
První výstřely druhé světové války padly na Westerplatte v Gdaňsku 1. září 1939. Kdo začal pálit jako první a co následovalo? Mnohé poodhalí reportáž z místa u příležitosti kulatého výročí začátku druhé světové války.
Příběh o odvážných československých letcích, kteří pomohli zachránit Británii před Hitlerem. Do britských vojenských jednotek vstoupily během války také stovky československých vojáků, kteří byli rozhodnuti bojovat proti nacistickému Německu.
Dne 15. listopadu 1945 se na Pražském hradě konala pietní akce za československé vysokoškolské studenty popravené nacisty. Prezident republiky Edvard Beneš zde in memoriam vyznamenal Jana Opletala. Podívejte se na dobovou reportáž.
I když se ve 20. století prakticky setřely rozdíly mezi venkovským a městským obyvatelstvem a mezi životem v centru nebo ve vzdálenějších oblastech, i přes ideu socialismu a kolektivismu se podařilo uchovat staré kulturní lokální zvyklosti. Co na nich moderní Čechy a Moravany přitahovalo a přitahuje? Podívejte se na debatu odbornic.
Dvacáté století změnilo osudy mnoha lidí. Luboš Jednorožec šel jednou na vysněné rande se svojí dívkou. Už na něj nedošel a skončil v uranovém dole. Jak se to stalo? A jak se mu nakonec podařilo emigrovat z Československa? Podívejte se na jeho příběh.
Diskuse historiků z pořadu Historie.cs velice názorně vysvětluje popularitu komunismu v poválečném Československu poté, co se vzpamatovávalo z hrůz druhé světové války způsobené extrémně pravicovými myšlenkami. Nastává období komunistického populismu (tzv. catch all party) a následné konjunktury, která usnadnila komunistům převzít v únoru 1948 absolutní moc ve státě.
Jednou z klíčových osob při vzniku samostatného Československa byl Slovák Milan Rastislav Štefánik. Měl významné kontakty na vládnoucí kruhy zejména ve Francii, což pomohlo Masarykovi stát se hlavou zahraničního odboje za první světové války.
Reportáž připomíná 40. výročí íránské revoluce (1978 až 1979), jednu z událostí 20. století. Prostřednictvím rozhovoru s židovským uprchlíkem íránského původu přibližuje změny v zemi pod novým režimem islámské republiky, který zdaleka nedopadl jen na židy.
Jakou výbavu obdržel rakousko-uherský nebo německý voják při mobilizaci v roce 1914? V čem se lišila výbava řadových vojáků od generálů? A jak se měnila armádní výbava v průběhu války? To nám popíše vojenský historik v pořadu Historie.cs.
Na XX. sjezdu Komunistické strany Sovětského svazu v únoru 1956 v Moskvě nastal zlomový okamžik v sovětských dějinách: první tajemník Chruščov poprvé odsuzuje Stalinův kult osobnosti a jeho zločiny.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.