Ukázka ze zpravodajské relace obsahuje kromě komentáře také autentické záběry svržení atomové bomby na Hirošimu a Nagasaki. Tato akce měla za následek obrovské ztráty na životech. Zároveň ale vedla k tomu, že nebyla realizována invaze amerických vojáků do Japonska. Do týdne od události Japonské císařství kapitulovalo.
Fašismus máme většinou spojený s druhou světovou válkou. Ukázka přibližuje, kdy a proč fašismus vznikl a v jaké podobě se s ním můžeme setkat i dnes.
První výstřely druhé světové války padly na Westerplatte v Gdaňsku 1. září 1939. Kdo začal pálit jako první a co následovalo? Mnohé poodhalí reportáž z místa u příležitosti kulatého výročí začátku druhé světové války.
Příběh o odvážných československých letcích, kteří pomohli zachránit Británii před Hitlerem. Do britských vojenských jednotek vstoupily během války také stovky československých vojáků, kteří byli rozhodnuti bojovat proti nacistickému Německu.
Obec Lidice u Kladna byla vypálena 10. června 1942. Dospělí muži byli zastřeleni, děti odvezeny do koncentračních táborů, kde byla většina z nich zavražděna. Ženy, které lidickou tragédii přežily, se staly po válce tzv. národními vdovami. Účastnily se donekonečna besed, na kterých donekonečna vyprávěly o tragédii, která je postihla.
Prezident ČSFR Václav Havel byl v roce 1990 přijat bouřlivým potleskem v Kongresu USA a jeho projev 23krát přerušil potlesk kongresmanů. Havlův projev se dodnes připomíná jako jeden z nejlepších projevů novodobé historie ČR / ČSFR. Podívejte se alespoň na jeho část.
Pouhých sedm let zdobil pražskou Letnou obrovský Stalinův pomník, v té době největší skupinové sousoší v Evropě. Odhalen byl v roce 1955. Po odsouzení kultu osobnosti nechali komunisté za přísně tajných podmínek toto žulové monstrum odstřelit. Už léta si toto místo užívají skateboardisté, ale ani oni mu neříkají jinak než Stalin.
Most propojující pražské čtvrti Braník a Malou Chuchli byl postaven mezi lety 1949 a 1955. Přezdívá se mu "most inteligence", neboť na jeho výstavbě se museli podílet vysoce vzdělaní obyvatelé Československa, političtí vězni, lékaři, vědci, filozofové apod. Aspiroval na několik světových prvenství, výsledek byl však o dost jiný.
V únoru roku 1965 byl pražský arcibiskup Josef Beran jmenován papežem kardinálem. Po čtrnáctileté internaci a nemožnosti vykonávat svůj úřad Beran opustil Československo s příslibem, že jeho nástupcem bude biskup František Tomášek. V exilu se zapojil do pastorační činnosti a výrazně se zapsal i do dějin druhého vatikánského koncilu. V Římě založil také poutní dům Velehrad pro československé poutníky do Itálie.
„Good King Wenceslas looked out on the Feast of Stephen“. Slova této koledy zná ve Velké Británii snad každý. Objevila se mimo jiné např. i v populárním snímku Láska nebeská, v 60. letech ji přezpívali Beatles. Mnohé z nás jistě hned při prvních slovech této koledy napadne, že zmíněný král Václav by mohl být patron naší země, tedy kníže Václav. Ve videu se dozvíme více o tom, že tato souvislost není náhodná.
V červnu 1956 se v Poznani konaly protesty, ve kterých dělníci žádali lepší pracovní podmínky. Poznaňské povstání bylo sice krvavě potlačeno, přispělo však k podzimnímu uvolnění politické situace.
Za počátek studené války je považováno několik historických okamžiků. Jedním z nich je projev Winstona Churchilla, který v roce 1946 v přítomnosti amerického prezidenta Trumana pronesl na univerzitě ve Fultonu, kterým výstižně charakterizoval politické poměry v Evropě nedlouho po skončení druhé světové války. Právě v něm Churchill poprvé použil slova o železné oponě spuštěné napříč Evropou.
13 485
756
4 593
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.