03:11
Popis života Karla IV. od jeho šestnácti let až do jeho smrti. Pořad popisuje jeho vládu i zakladatelskou činnost s důrazem na hrad Karlštejn.
V čase neuspokojivého vývoje v českých zemích po smrti posledního přemyslovského krále Václava III. se zástupci domácího kléru i šlechty upínají k naději sňatku mladé Elišky Přemyslovny, dcery zesnulého a uznávaného Václava II. Za vhodného ženicha a budoucího českého krále vybrali Jana, syna tehdejšího významného politika evropských rozměrů, římského krále Jindřicha VII. z rodu Lucemburků. To se vzhledem ke stoupajícímu vlivu Lucemburků v Evropě jeví jako geniální tah. Ale co na to nevěsta?
V polovině čtyřicátých let 14. století se zdála být štěstěna Lucemburkům nakloněná. Na papežský stolec nastoupil Kliment VI., který byl rodinným přítelem, a díky politické podpoře prastrýce Balduina se mohl Karel ucházet o titul římského krále. Dosavadní římský panovník Ludvík Bavor byl v politickém oslabení. Avšak s podporou města Cáchy si své postavení nakonec udržel. V tom samém čase se však rozhořel stoletý konflikt mezi Francií a Anglií. První vážný střet se odehrál u Kresčaku a účastnil se ho i král Jan Lucemburský se synem Karlem. Zatímco pro Jana znamenala bitva hrdinný závěr života, pro Karla otevírala další fázi jeho velkolepé budoucnosti.
Vláda Václava IV. byla poznamenána celou řadou složitých a často i problematických rozhodnutí. Největší potupou pro Lucemburky bylo sesazení Václava IV. z římského trůnu. Jak k němu došlo?
Od roku 1402 se v Betlémské kapli Jan Hus zasazoval o mravní principy a ideály pravého křesťanství, což jej přivedlo do klatby a posléze až před církevní koncil v Kostnici a k smrti na hranici. Dokument přináší portrét významné osobnosti našich dějin, jejíž názory i upálení radikalizovaly společnost a vyústily v husitské hnutí.
Násilná smrt posledního přemyslovského krále Václava III. v roce 1306 vytvořila mocenské vakuum, které ukončil až nástup Lucemburků v roce 1310. Cesta ke stabilizaci vedla přes dobývání Prahy. Uvnitř se bránil český král Jindřich Korutanský s manželkou Annou, vně hradeb útok vedl český král Jan Lucemburský se svou manželkou Eliškou. Obě byly dcery českého krále Václava II. a sestry Václava III. Podívejte se na jejich osudy v prvním desetiletí 14. století.
Už je tomu více než pět set let, co proběhla druhá pražská defenestrace. A co to vlastně taková defenestrace je? Proč k ní vůbec došlo a jak to nakonec celé dopadlo? To vše se dozvíte z naší kreslené reportáže.
Historie hradu Loket sahá do 12. století, kdy byl na kamenném ostrohu nad řekou Ohří postaven gotický hrad sloužící jako zemská opora na hranici s Chebskem, které v té době ještě nebylo součástí českého státu. Důležitou roli hrál Loket i pro mladého Karla IV., který v něm byl vězněn za nepokojů proti králi Janu Lucemburskému. Vězením se hrad stal i v 19. a 20. století.
Hinduistický chrám Banteay Srei byl jako první z památek Angkoru zrekonstruován. Nebyl vybudován králem, ale bohatými kněžími. Postaven byl na rovině - na rozdíl od tehdy obvyklých chrámových hor. Zachované reliéfy a výzdoba jsou zcela unikátní.
Sámova říše, územní útvar Slovanů, o kterém nevíme jistě vůbec nic... Veškeré informace o ní pochází z jednoho písemného pramene a archeologických nálezů je žalostně málo. Kdo to vlastně byl Sámo a jak se opravdu jmenoval? Bez archeologie bychom byli zhruba tam, kde František Palacký. A co víme díky ní?
Předkolumbovská Amerika, to nejsou jen všeobecně známí Mayové a Inkové. K významným civilizacím patří i Anasaziové. Jejich kultura se rozvíjela na jihozápadě dnešních USA (Nové Mexiko, Arizona, Colorado, Utah). Do dnešních dnů se tu po nich dochovalo množství památek, takzvaných puebel. Co přesně to znamená?
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.