02:32
Legenda o praotci Čechovi, který přivedl svůj lid na horu Říp. V jejím okolí pak jeho následovníci nalezli nový domov a pojmenovali ho po svém vůdci – Čechy.
Za vlády císaře Karla IV. vzkvétá v českých zemích stavitelská činnost. V ukázce je zábavnou formou zachyceno, jak se za pomoci Petra Parléře stává z Prahy gotická metropole.
Popis života Karla IV. od jeho šestnácti let až do jeho smrti. Pořad popisuje jeho vládu i zakladatelskou činnost s důrazem na hrad Karlštejn.
Od roku 1402 se v Betlémské kapli Jan Hus zasazoval o mravní principy a ideály pravého křesťanství, což jej přivedlo do klatby a posléze až před církevní koncil v Kostnici a k smrti na hranici. Dokument přináší portrét významné osobnosti našich dějin, jejíž názory i upálení radikalizovaly společnost a vyústily v husitské hnutí.
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Pořad popisuje přípravu Konstantina a Metoděje na misi na Moravu a tvorbu prvního slovanského písma – hlaholice. Ukazuje také osobnost knížete Rastislava a jeho napjatý vztah s franckými duchovními.
„Boleslav morduje svého vlastního bratra Václava…“ Pasáž prostřednictvím barokního sousoší ukazuje místo smrti knížete Václava a v komentáři historiků ji zasazuje do domácích i evropských souvislostí.
Pasáž přibližuje historii hradu Křivoklát, který stojí na skalnatém ostrohu nad Rakovnickým potokem, přítokem řeky Berounky na území městyse Křivoklátu ve Středočeském kraji.
Pořad formou scének, skečů, fiktivních rozhovorů a reportáží zachycuje osudy a dobu českého krále Václava IV. Syn krále Karla IV. měl všechny předpoklady stát se úspěšným pokračovatelem svého otce, ale morová rána a papežské schizma z idylického vládnutí stvořily dobu s výzvami, kterým král nedokázal úspěšně čelit.
Pasáž vysvětluje význam a původ pojmu palindrom a uvádí příklady palindromů v češtině i některých cizích jazycích.
V pasáži vysvětluje hungarista Evžen Grál specifika maďarštiny, například pravopis, gramatiku či podobnosti s češtinou.
Pasáž se zabývá hyperkorektností v českém jazyce. Popisuje, o jaký jev se jedná, čeho se vyvarovat a uvádí několik příkladů.
Ukázka z filmového zpracování Jirákova díla F. L. Věk představuje dobu, kdy se na konci 18. století česky mluvilo převážně na venkově, úředním a vyučovacím jazykem na školách byla němčina, kterou v komunikaci běžně používaly i vyšší vrstvy. Vlastenci první fáze Národního obrození se snažili češtinu zachovat, ubránit, „dobré časy se střídaly se špatnými“.
9 528
362
2 022
846
46
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.