06:33
Příběh o vzniku Babylonské věže. Dle Bible vybudovali lidé město a vysokou věž, která údajně sahala až k nebi. Lidé se tak chtěli zbavit závislosti na Bohu, tím se mu však rouhali. Ukázka popisuje, jak došlo ke zmatení jazyků.
Základní informace o původu, obsahu a významu Bible. Vyprávění o jejích verzích, překladech i podobách a vysvětlení její důležitosti pro křesťany.
Vyprávění o tom, jak podle Bible Bůh během sedmi dnů stvořil svět, a to včetně sporných momentů, které se vysvětlují složitě, jako je například délka dne.
Pořad vysvětluje pojem podobenství. Jde o příměr, nejčastěji formou nějakého příběhu, kdy se pomocí něj objasňuje myšlenka, životní moudrost. Podobenství využíval často i Ježíš Kristus.
Pohřební obřad patří k nejstarším rituálům v životě lidí, stejně jako pověry související se smrtí a s nebožtíky. Zvyklosti spojené s pohřbíváním se předávaly z pokolení na pokolení. V současném moderním světě se vnímání smrti a umírání mění.
Buddha nechtěl stav nirvány definovat, raději tedy mluvil o tom, co nirvána není. Hovořil o ní ale také v pozitivních pojmech: pravda, jemnost, věčnost, mír, svoboda... Aby její význam přiblížil ostatním, používal při svém popisu mnoho slov.
Základní informace o Novém zákoně. Vysvětlení čtyř evangelií: podle Marka, Matouše, Lukáše a Jana. Dále pasáž vysvětluje, proč se Ježíši říká Kristus.
Bible je nejčtenější a nejpřekládanější knihou na světě. Pořad se věnuje její historii i obsahu.
Jedním z nejznámějších měst starověku je Trója. Je tomu tak zejména díky homérským eposům. Podívejte se s námi na prezentaci archeologických vykopávek v západním Turecku, které vysvětlují, jak to vlastně s Trójou a legendou o ní bylo.
Video zachycuje historii Řádu maltézských rytířů neboli johanitů na ostrově Rhodu, vytvoření jejich suverénního státu a boje s Turky.
Nedaleko Káhiry při archeologickém průzkumu bylo objeveno v šachtách blízko sebe 54 mumií najednou spolu s keramickými nádobami a namíchanými balzámy. Vypadá to, že ve starověkém Egyptě tedy existovaly místnosti jako márnice nebo mumifikační dílny a že se mumie nepohřbívaly pouze v pyramidách.
Většina Núbie leží na území Súdánu. Centrem nejranější civilizace v Núbii se stala dnešní Kerma, jedno z nejdéle obývaných městských center v Africe. Tehdejší panovníci stavěli gigantické chrámy z nepálených cihel, které jsou nejstaršími a zřejmě i největšími hliněnými stavbami na africkém kontinentu.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 5. ročníku, jak psát vlastní jména. Řekněme si, jak jména dělíme a kdy je píšeme na začátku s velkým a kdy s malým písmenem. Zkusme společně správně sestavit text o rodině, která bydlí v Praze. Co se o ní dozvíme? Kolik má členů a žije s nimi nějaký domácí mazlíček?
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 1. ročníku číst slabiku MĚ. Jinak ji slyšíme a jinak píšeme. Dáme si několik hádanek a dozvíme se, co je to měšec. Při poslechu krátkého příběhu si vyzkoušíme, zda slabiku MĚ dokážeme určit sluchem.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 4. ročníku pracovat s vyjmenovanými a příbuznými slovy v textu. Doplníme vhodná slova, vyhledáme a opravíme chyby. Zopakujeme si, co jsou slova vyjmenovaná a slova příbuzná. A přitom si zahrajeme na novináře!
Prověřte své znalosti pravopisu se Zdeňkem Svěrákem v legendárním televizním Diktátu z roku 2009. Při procházce hradními prostory si procvičíte například shodu přísudku s podmětem, zdvojené souhlásky a psaní velkých písmen. Po diktátu následuje vysvětlení pravopisných jevů.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.