05:24
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Neexistuje důležitější okamžik v moderních českých, respektive československých dějinách, než je sametová revoluce. Někdy se nazývá také něžná revoluce a stěžejním dnem byl 17. listopad 1989, kdy se na Albertově sešli demonstrující studenti pražských vysokých škol. Sled událostí nakonec vedl k pádu komunistického režimu a nastolení demokracie. Připomeňme si nad fotografiemi Jana Šibíka onu dobu i neuvěřitelnou atmosféru, která už se asi nikdy nebude opakovat.
Jiří Voskovec, Jan Werich a Jaroslav Ježek společně vytvořili v Osvobozeném divadle legendární satirická představení. Po Mnichovu byla činnost divadla zastavena, což pravděpodobně hlavním aktérům zachránilo život. Jak se vyvíjela jejich společná kariéra po válce?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena Sametová revoluce v roce 1989. Ukazuje demonstrace v listopadu 1989, založení Občanského fóra a zvolení Václava Havla prezidentem republiky.
V táboře nekomunistických stran panuje skleslost. Ve videu je přenesena scéna setkání představitelů těchto stran z 24. února 1948, ukazuje nastupující sílu KSČ i to, že rozdíly mezi demokratickými skupinami byly menší, než se původně zdálo.
Příběh třetího odboje, skupiny kolem bratří Mašínů, je známý jako žádný jiný. Názory na jejich způsob boje s komunismem rozdělují českou společnost na dva tábory. Pro někoho jsou vrazi, pro někoho hrdinové. Jeden z nich, Josef Mašín, mluví o akcích skupiny a o tom, jak došlo k oněm tragickým událostem, kdy za sebou nechávali mrtvé.
V roce 1965 byly po několikaleté pauze povoleny v Československu studentské oslavy – majáles. Králem majálesu se toho roku stal americký beatnický básník Allen Ginsberg. Oslavy však skončily skandálem: Ginsberg byl „z mravnostních důvodů“ z Československa vyhoštěn.
Kterou fázi odsunu německého obyvatelstva z československého území označujeme jako tzv. divoký odsun? Byl to náhlý výbuch hněvu? Tisíce lidí nelze vyhnat bez organizace, i když třeba velmi primitivní. A s tím souvisí i to, že pod pojmem „divoký“ se v tomto případě skrývají kruté životní podmínky a amorální způsob zacházení s vyháněnými, tedy s německým obyvatelstvem.
Co se stalo během silvestrovského pátečního setkání roku 1926? Proč se tehdejší události začaly označovat jako silvestrovská aféra a jak byly využity k politickému boji? Ve vybrané pasáži z publicisticko-dokumentárního pořadu Čapek a pátečníci se k událostem vyjadřuje několik odborníků. Výklad je doplněn o dobové fotografie a ukázky z tisku.
9 585
371
2 037
846
46
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.