05:24
Zhlédněte oznámení demise nekomunistických ministrů v dobovém zpravodajství z roku 1948. Den 25. únor 1948 je u nás známý jako Vítězný únor. Vůle lidu zvítězila a přinesla velké ovace, které předznamenaly nástup diktatury a velké množství zničených osudů a zmařených životů. Jaké jsou počty obětí komunistického režimu?
Edvard Beneš byl prototypem vzorného a pracovitého úředníka, jenž řídil zemi v těžké době 30. a 40. let 20. století. Podařilo se mu stmelit národ, přesto však jeho jméno a odkaz budí kontroverze. A to nejen kvůli notoricky známým dekretům. Jaký byl druhý československý prezident?
Klement Gottwald, Antonín Zápotocký a další vedoucí představitelé KSČ se na večerním jednání radí, jak dovršit likvidaci zastoupení demokratických stran ve vládě. Video ukazuje na jejich odhodlanost i schopnost taktického jednání na počátku únorové krize 1948.
V táboře nekomunistických stran panuje skleslost. Ve videu je zachycena scéna setkání představitelů těchto stran z 24. února 1948, ukazuje nastupující sílu KSČ i to, že rozdíly mezi demokratickými skupinami byly menší, než se původně zdálo.
Ukázka nás zavádí do prvních měsíců roku 1977, kdy veřejný prostor zaplnila mediální kampaň zaměřená na dehonestaci Charty 77. Jelikož text prohlášení nesměl být nikde veřejně publikován, koloval pouze v samizdatové formě a jeho obsah znala jen hrstka zasvěcených. Podpisové akce, které se proti Chartě 77 organizovaly, tak stavěly lidi do paradoxní situace – chtělo se po nich, aby se vymezili, aniž by věděli proti čemu.
Listopadové události 1989 jsou předmětem různých konspiračních teorií. Podle jedné z nich byly jen důsledkem dohody o novém uspořádání světa mezi USA a SSSR. Sovětský svaz byl ekonomicky v troskách a jeho problémy navíc umocňovaly závody ve zbrojení. Vyměnil proto nadvládu nad státy střední Evropy za slib, že NATO nebude posouvat své hranice dál na východ. Další teorie říká, že v ČSSR stáli za pádem komunismu sami komunisté – režim byl na pokraji zhroucení a ve straně se začal odehrávat boj o moc.
Vladivoj Tomek stál v čele protikomunistické odbojové skupiny působící v 50. letech zejména v hlavním městě Československa. Její členové měli mj. v plánu bombový útok na Ústřední výbor Komunistické strany Československa, ten však nakonec nebyl realizován. Sám Tomek byl zatčen v roce 1959 a o rok později popraven. Stal se tak patrně posledním člověkem v komunistickém Československu, který byl popraven z politických důvodů.
Skupina bratří Mašínů byla ozbrojená odbojová skupina v první polovině padesátých let 20. století. Její činnost dodnes vyvolává kontroverze. Mnozí je mají za hrdiny, kteří se postavili komunistickému režimu, mnozí za vrahy, kteří zabili nevinné oběti. Připomeňte si činnost a osudy skupiny pohledem jejich blízkých.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.