03:22
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena Sametová revoluce v roce 1989. Ukazuje demonstrace v listopadu 1989, založení Občanského fóra a zvolení Václava Havla prezidentem republiky.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen atentát v Sarajevu, první světová válka, zákopová válka a také nasazení nových zbraní.
Neexistuje důležitější okamžik v moderních českých, respektive československých dějinách, než je sametová revoluce. Někdy se nazývá také něžná revoluce a stěžejním dnem byl 17. listopad 1989, kdy se na Albertově sešli demonstrující studenti pražských vysokých škol. Sled událostí nakonec vedl k pádu komunistického režimu a nastolení demokracie. Připomeňme si nad fotografiemi Jana Šibíka onu dobu i neuvěřitelnou atmosféru, která už se asi nikdy nebude opakovat.
Vnímal vojenský exilový odboj Edvarda Beneše jako zrádce, nebo jako vůdce? Video přibližuje vztah vedoucí osobnosti zahraničního odboje, plukovníka Františka Moravce, k Edvardu Benešovi.
Provýchodní orientace ČSR po skončení 2. světové války vedla k naprostému vazalství vůči SSSR ve 2. polovině 20. století. Vše zpečetil tzv. únorový převrat. Již hned těsně po válce čeští politici zaujímali minimálně navenek nekritický postoj k sovětskému režimu a naopak kritizovali americký imperialismus. Prezident Beneš pronášel výroky o budoucí válce, kde musíme stát na straně SSSR. Dnes už můžeme hovořit pouze o tom, že hranice, kam až lze zajít, nebyly dány a Československo rozhodně neplnilo svou původně plánovanou funkci mostu mezi Západem a Východem.
Obec Lidice u Kladna byla vypálena 10. června 1942. Dospělí muži byli zastřeleni, děti odvezeny do koncentračních táborů, kde byla většina z nich zavražděna. Ženy, které lidickou tragédii přežily, se staly po válce tzv. národními vdovami. Účastnily se donekonečna besed, na kterých donekonečna vyprávěly o tragédii, která je postihla.
Na konci září roku 1938 přišlo rozhodnutím velmocenské čtyřky v Mnichově Československo o svá pohraniční území. Následovalo období tzv. druhé republiky, kdy si její představitelé mysleli, že dokážou udržet státní samostatnost. Z tohoto omylu je vyvedly události z března 1939, kdy po osamostatnění Slovenska došlo k okupaci českých zemí. Podívejte se na reportáž Československého filmového týdeníku z roku 1969, která proběhlé události hodnotí s třicetiletým odstupem. Co si z této historie můžeme vzít my dnes?
Ukázka z filmu Vracenky je důležitá perspektivou společnosti, diváků. Z rádia zní projev prokurátora Josefa Urválka a jeho propagandistické řeči, zatímco zákazníci holičství čekají, až na ně přijde řada. Černobílý film Jana Schmidta z roku 1990 zprostředkovává radikální transformaci české společnosti po nástupu KSČ k moci a přibližuje atmosféru politických procesů.
12 809
720
4 356
1 212
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.