22:46
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Neexistuje důležitější okamžik v moderních českých, respektive československých dějinách, než je sametová revoluce. Někdy se nazývá také něžná revoluce a stěžejním dnem byl 17. listopad 1989, kdy se na Albertově sešli demonstrující studenti pražských vysokých škol. Sled událostí nakonec vedl k pádu komunistického režimu a nastolení demokracie. Připomeňme si nad fotografiemi Jana Šibíka onu dobu i neuvěřitelnou atmosféru, která už se asi nikdy nebude opakovat.
Vyprávění o vzniku světa podle starých řeckých bájí a pověstí: stvoření země, bohů i člověka.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen počátek průmyslové revoluce v Evropě a u nás, rozvoj průmyslu a vznik nové dělnické třídy.
Pasáž zábavnou formou popisuje život Jaroslava Haška a jeho dobu, činnost tajné policie či anarchistické hnutí v Rakousku-Uhersku. Dále popisuje sarajevský atentát a vypuknutí První světové války.
Vyzkoušejte, jak dobře znají vaši žáci osobnosti českých dějin. Kromě toho, že si procvičí své znalosti z hodin dějepisu, budou se také skvěle bavit.
Začátkem května se za minulého režimu slavily tzv. májové dny. Vedle oslav výročí konce druhé světové války a začátku květnového povstání v roce 1945 patřil k největším manifestačním svátkům prvomájový průvod. V roce 1989 měl nejen v Praze ale i jinou než oficiální, režimu poplatnou tvář.
Ideologicky zabarvená dobová ukázka popisuje práci příslušníků Pohraniční stráže Sboru národní bezpečnosti. Pohraničníci chránili zejména západní území českého pohraničí a měli ze zákona povoleno použít zbraň. Na toto území neměl nikdo jiný přístup. Dobová reportáž líčí příslušníky stráže jako hrdiny.
Manifest Dva tisíce slov byl jedním z nejvýznamnějších dokumentů pražského jara. Jeho autorem byl spisovatel Ludvík Vaculík. Prohlášení podepsaly stovky dalších osobností veřejného života a více než sto tisíc občanů. Co v něm stálo?
Posledním člověkem, který se v roce 1969 upálil, byl vsetínský archivář a historik Bohumil Peroutka. Těžce nesl vývoj socialistického Československa po sovětské okupaci. V říjnu napsal do novin Nové Valašsko článek k výročí vzniku ČSR. Problémy měl nejen on, ale i redakce, která článek vydala. Nepohodlní redaktoři přišli o práci a i on sám měl dostat výpověď. A pak se na nádvoří vsetínského zámku 28. října 1969 upálil. Jeho smrt neměla burcovat národ. Je spíše svědectvím o tom, kam může člověka dovést život v nesvobodě.
Ukažme si formy života staré několik set milionů let. Objevme zkameněliny, zhmotněné důkazy evoluce. Pokud se vydáte po České republice, můžete je na některých místech objevit i vy. Kde je hledat?
Pojďme se společně podívat na video o nanotechnologii. Nano je něco tak šíleně maličkého, že to ani nejde vidět. Dokonce ani mikroskopem to neuvidíte. Kdyby se milimetr rozkrájel na milion kousků, tak to jsou nanometry.
Psal se rok 1907, když v moravském Holešově Rudolf Kneisl vymyslel lentilky, oblíbené bonbony ve tvaru čočky. V továrně, která pamatuje tvůrce legendární cukrovinky, jich denně vyrobí šest milionů, v sedmi barvách. Dozvíte se, že jejich výroba vůbec není jednoduchá a seznámíte se s historií jejich výroby.
Pojďme se společně podívat, jak v roce 1948 v tehdejším Československu vládli komunisté. Podle sovětského vzoru českoslovenští komunisté zrušili svobodné volby, a odpůrce režimu dokonce věznili. Dětem zakázali Skauta i Sokola. Demokracie v Československu tak skončila. Snahy o její návrat vyvrcholily na jaře 1968, v létě se dokonce skauti mohli vydat na tábory. Radost z uvolnění ale netrvala dlouho, v srpnu obsadila Československo vojska Varšavské smlouvy a pod sovětským vedením nastolila tvrdou totalitu. Ta trvala až do roku 1989.
9 646
376
2 072
851
49
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.