02:09
Byl to Jaroslav Marvan, kdo jako první přivítal diváky 1. května roku 1953 u sledování nově vzniklé Československé televize. Jak toto první vysílání vypadalo? Podívejte se na rekonstrukci prvního televizního vysílání ČST, kterou zachytily televizní kamery o pět let později. V ukázce uvidíte úvodní slovo Jaroslava Marvana a část inscenace Molièrova Lakomce v podání Františka Filipovského.
Dobový publicistický pořad byl součástí kampaně vedené proti Chartě 77 bezprostředně po jejím zveřejnění. Reportáž zobrazuje Václava Havla jako celoživotního "nepřítele socialismu".
Takhle tedy ne, soudruzi! Kdo ovlivňoval Československou televizi v 70. a 80. letech 20. století? A proč se například v lednu 1969 nemohly vysílat filmy, ve kterých byly záběry s ohněm? Video odpoví nejen na tyto otázky, ale poodhalí další zajímavosti z televizního světa své doby.
Pořad, který zachycuje rozhovor s agentem tajné služby, vznikl v roce 1957 v Měšťanské besedě v Praze. Co byla služba CIC? A v čem spočívala práce agenta Veselého?
Konec první republiky po mnichovské dohodě vedl nejen k autonomii Slovenska a Podkarpatské Rusi, ale u některých skupin na východní Moravě i k pokusu o odtržení. Svoji roli v tom hrála i jazyková a kulturní blízkost se slovenskými pohraničními regiony. Vrcholem se stala výzva k připojení k už existujícímu samostatnému Slovenskému státu v březnu 1939. Rychlý konec této akci ale dalo Německo. V jeho zájmu žádné drobení protektorátu Čechy a Morava rozhodně nebylo.
V terezínském ghettu byla trochu překvapivě provozována swingová hudba. Hudební těleso se jmenovalo Ghetto Swingers a bylo založeno v lednu 1943. Orchestr byl zneužit nacistickou propagandou v červnu následujícího roku při návštěvě Mezinárodního červeného kříže a posléze i v německém propagandistickém filmu o Terezíně.
Zlínský mrakodrap vznikl na konci 30. let z iniciativy Jana Antonína Bati, tehdejšího vlastníka známé firmy a bratra slavnějšího Tomáše. Budova byla koncipována jako administrativní pracoviště firmy. Se svojí výškou – měřila téměř 78 metrů – byla v Československu zcela ojedinělou stavbou. V mnoha ohledech je tomu tak dodnes.
Pod značkou Avia si nejspíše většina z nás představí nákladní automobily. Prvními dopravními prostředky, které Avia začala vyrábět, však byla letadla, a stalo se tak už krátce po vzniku samostatného Československa. Reportáž představí historii této firmy i její nejznámější produkty z oblasti letecké i automobilové dopravy.
13 392
750
4 569
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.