01:51
Návod, jak si vyrobit vlastní malý jednoduchý generátor.
Víte, jak si můžeme doma vyrobit elektromotor? Potřebujeme pouze měděný drátek, baterku a magnety. Drátem prochází elektrický proud, který magnet promění v elektromagnet.
Jak se dostane elektřina k nám domů? Elektrická energie se vyrábí v elektrárně a transformuje se na hladinu velmi vysokého napětí. V rozvodech velmi vysokého napětí putuje přes republiku. Ale aby napětí nebylo tak velké, postupně se snižuje v zařízení zvaném transformátor.
Jaká je jednotka elektrického napětí? Jednotkou elektrického napětí je volt. K čemu všemu lze využít baterie? S bateriemi můžeme provést jednoduché pokusy. Pomocí 9V baterie a přiloženého papírku od žvýkačky vytvoříme ohníček. K dalšímu ohníčku postačí na baterii přiložit tuhu od mikrotužky a na ní sirku. S nabíječkou do auta, baterií a obyčejným klíčkem můžeme dobít vybitý mobil. Z ploché baterie, drátku a šroubku můžeme vytvořit elektromagnet.
Pasáž vysvětluje, jak se vyrábí elektrická energie, k čemu se využívá a co by se stalo, kdybychom se ocitli bez elektřiny.
Ukázka Faradayova pokusu vytvoření elektrického proudu vlivem magnetického pole. Pasáž ukazuje, jak vypadají skutečné generátory elektrického proudu, a vysvětluje sestavení jednoduchého generátoru elektrického proudu.
Ukázka aplikace fyziky v medicíně – vyšetření pomocí magnetické rezonance a vysvětlení principu magnetické rezonance.
Gravitační síla má nekonečný dosah. Pohybuje-li se silný magnet měděnou trubkou, která je nemagnetickým kovem, vzniká zajímavý jev. Pohybem magnetu vzniká indukovaný proud, který vytváří v okolí magnetické pole, a to magnet zbrzdí. Pokud trubku ochladíme kapalným dusíkem, klesne odpor a tím je proud větší. Magnet bude propadávat velmi pomalu.
Bez elektřiny se neobejdeme a bez ní by nám nefungoval ani mozek, jelikož vše, co děláme, umožňují elektrické signály probíhající našimi těly. Elektrický proud je klíčem k našemu přežití, může být však i nebezpečná. Její nebezpečí závisí na druhu proudu. Nejnebezpečnější je střídavý proud s frekvencí 50 Hz.
Pasáž vysvětluje, jak se dostane elektřina až do zásuvky. Dále odpovídá na otázky, zda může elektřina přestat fungovat a kdo má na starosti její poruchy.
9 911
395
2 248
857
49
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.