00:43
Návod, jak si vyrobit vlastní malý jednoduchý generátor.
Víte, jak si můžeme doma vyrobit elektromotor? Potřebujeme pouze měděný drátek, baterku a magnety. Drátem prochází elektrický proud, který magnet promění v elektromagnet.
Experimenty na téma elektromagnetické indukce: prochází-li vodičem proud, magnetická střelka kompasu se vychýlí. Hřebík omotaný vodičem, jímž prochází elektrický proud, je zmagnetizován. Vytvoří se tak elektromagnet. Jak si doma vyrobit malý jednoduchý generátor elektrického proudu?
Elektřina je všude kolem nás. Vyrábíme ji v elektrárnách, ale jak přesně její výroba funguje? K čemu všemu elektřinu potřebujeme a co by se stalo, kdybychom se ocitli bez ní?
Návod, jak sestrojit elektrický obvod pro přenášení elektrické energie pomocí elektromagnetické indukce. Podívejte se, jak na to, a zkuste to také.
K čemu slouží transformátor, z čeho se skládá a jak funguje? Na jakém principu pracuje pájka? Jak souvisí transformátor s tokamakem a jak zahřejeme plazma na milion stupňů?
Jaká je jednotka elektrického napětí? Jednotkou elektrického napětí je volt. K čemu všemu lze využít baterie? S bateriemi můžeme provést jednoduché pokusy. Pomocí 9V baterie a přiloženého papírku od žvýkačky vytvoříme ohníček. K dalšímu ohníčku postačí na baterii přiložit tuhu od mikrotužky a na ní sirku. S nabíječkou do auta, baterií a obyčejným klíčkem můžeme dobít vybitý mobil. Z ploché baterie, drátku a šroubku můžeme vytvořit elektromagnet.
Bez elektřiny se neobejdeme a bez ní by nám nefungoval ani mozek, jelikož vše, co děláme, umožňují elektrické signály probíhající našimi těly. Elektrický proud je klíčem k našemu přežití, může být však i nebezpečná. Její nebezpečí závisí na druhu proudu. Nejnebezpečnější je střídavý proud s frekvencí 50 Hz.
13 203
741
4 504
1 239
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.