01:07
Řeč bude o kulovém blesku, záhadné ohnivé kouli, která se objeví z ničeho nic. Proletí domem, vytrhá ze zdí zásuvky a zničí elektrické spotřebiče. Potom se vypaří, anebo s ničivou silou vybuchne. Odkud energie kulového blesku pochází a jakým způsob tento záhadný atmosférický jev vzniká?
Elektrický odpor vzniká zadržováním elektronů ve vodivých a nevodivých materiálech. Vztah mezi odporem, napětím a proudem vyjadřuje Ohmův zákon. Doma si můžeme názorně ukázat elektrický odpor pomocí papíru a obyčejné tužky.
Experimenty na téma elektromagnetické indukce: prochází-li vodičem proud, magnetická střelka kompasu se vychýlí. Hřebík omotaný vodičem, jímž prochází elektrický proud, je zmagnetizován. Vytvoří se tak elektromagnet. Jak si doma vyrobit malý jednoduchý generátor elektrického proudu?
Do roztoku chloridu sodného s fenolftaleinem ponoříme dvě elektrody a připojíme zdroj stejnosměrného proudu. Roztok kolem katody se zbarví do růžova, protože při elektrolýze na katodě vzniká zásaditý hydroxid sodný a v zásaditém prostředí se fenolftalein barví do růžova.
Blesk je jev, který fascinoval lidi už od pravěku a zároveň je ohrožoval. Jedná se o elektrostatický výboj, jiskru, která přeskočí mezi mrakem a zemí. Už se někdy podařilo podobně silný výboj simulovat a udělat blesk v laboratoři? Jak se má člověk chovat, je-li třeba v bouřce v horách? Dá se dopředu odhadnout, kam blesk udeří?
Víte, jak si můžeme doma vyrobit elektromotor? Potřebujeme pouze měděný drátek, baterku a magnety. Drátem prochází elektrický proud, který magnet promění v elektromagnet.
Jaká jsou zdravotní rizika při zásahu bleskem? Kdy a jak se dá zásah bleskem přežít, jaké jsou nejčastější komplikace, které orgány jsou nejvíce ohroženy, a co se děje v těle při zásahu bleskem? Čím můžeme situaci zkomplikovat? Jak můžeme postižené osobě pomoci? A co naopak nikdy nedělat? Kolik lidí ročně zemře kvůli zásahu bleskem?
Jak se dostane elektřina k nám domů? Elektrická energie se vyrábí v elektrárně a transformuje se na hladinu velmi vysokého napětí. V rozvodech velmi vysokého napětí putuje přes republiku. Ale aby napětí nebylo tak velké, postupně se snižuje v zařízení zvaném transformátor.
Bez elektřiny se neobejdeme a bez ní by nám nefungoval ani mozek, jelikož vše, co děláme, umožňují elektrické signály probíhající našimi těly. Elektrický proud je klíčem k našemu přežití, může být však i nebezpečná. Její nebezpečí závisí na druhu proudu. Nejnebezpečnější je střídavý proud s frekvencí 50 Hz.
Co to jsou a jak fungují solární panely? Zajímá vás, kdy byly vynalezeny a kdy se začaly používat pro výrobu elektřiny? Jak bude vypadat jejich budoucnost?
Ukázka aplikace fyziky v medicíně – vyšetření pomocí magnetické rezonance a vysvětlení principu magnetické rezonance.
Návod, jak sestrojit elektrický obvod pro přenášení elektrické energie pomocí elektromagnetické indukce. Podívejte se, jak na to, a zkuste to také.
Michael Faraday popsal, jak spolu souvisí elektrický proud a magnetismus. Okolo každého vodiče, kterým prochází elektrický proud, se vytváří magnetické pole. Tohoto objevu využil k sestrojení prvního elektromotoru. Uskutečnil tedy první přeměnu elektrické energie na mechanickou a elektřina poprvé něco roztočila. Jak elektromotor funguje?
Všichni známe magnety, kterými si například připevňujeme vzkazy na ledničku. Někdy je však zapotřebí využít mnohem silnějších magnetů – a těmi jsou slitiny, které obsahují neodym, prvek ze skupiny vzácných zemin. Struktura tohoto materiálu je podobná struktuře skla, také se mu někdy říká kovové sklo, a má také neobyčejné vlastnosti. Jaké experimenty lze s magnetem uskutečnit? Jak vypadá model indukční brzdy a co jsou látky diamagnetické či paramagnetické?
10 618
521
2 951
988
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.