01:13
Pořad se věnuje válce v Jugoslávii. Byl to nejkrvavější konflikt na starém kontinentě od konce druhé světové války, který přinesl statisíce mrtvých a miliony vyhnaných. Rozpad Jugoslávie, který změnil mapu Evropy, začal roku 1991.
Animovaný zeměpis zemí Evropské unie. Zábavnou formou předkládá fakta a pomáhá tak nejen dětem vytvořit si hrubou představu o tom, jak to v které zemi funguje. Dnes si společně poskládáme obrázek Rakouska.
Pořad vysvětluje, jak se Evropa liší od jiných kontinentů a co způsobilo, že se Evropa stala významných centrem světa, a jakým způsobem ji člověk mění.
Tak trochu zapomenutý stát Evropy, který si nese dědictví krvavých válek před třiceti lety. Administrativně jsou důsledky rozpadu Jugoslávie v této malé zemi dodnes patrné, zároveň Bosna a Hercegovina oplývá nádhernou přírodou.
Dnešní ukrajinská Volyň bývala místem, kde vedle sebe žilo ve shodě několik národností - Ukrajinci, Poláci, Židé, a také Volyňští Češi. Druhá světová válka ale obrátila zdejší obyvatele proti sobě a přinesla události, které všechno změnily.
V roce 1991 vznikla samostatná Ukrajina. Podle rozlohy druhá největší země Evropy však nebyla ani zdaleka jednotná. Východ a západ země jako by byly dvěma státy. Oblasti východně od Dněpru mají s Ruskem společné dějiny již od 17. století. Naopak západ Ukrajiny je spíše středoevropský. Tyto oblasti byly dlouho součástí Rakouska, po první světové válce pak Polska či Československa. Reportáž, která vznikla v roce 2013 v době tzv. Euromajdanu a před anexí Krymu, mapuje tyto základní rozdíly mezi západem a východem země.
Brabantsko je rozdělené napůl mezi vlámskou a valonskou část Belgie a Brusel leží uprostřed jako dvojjazyčné nezávislé město. Dominantou Bruselu jsou budovy Evropského parlamentu, Evropské rady a Evropské komise. Vyhlášená je belgická čokoláda a belgické pivo. Nejznámějším symbolem Bruselu je však Manneken Pis – soška čůrajícího chlapečka.
Lucemburské velkovévodství je největším „trpasličím" státem Evropy a zároveň nejmenším státem Evropské unie. Prohlédneme si jeho hlavní město Lucemburk a připomeneme si i jeho historii. Uvidíme středověký hrad, historické centrum, velkovévodskou rezidenci i katedrálu Notre Dame, kde je pochován český král Jan Lucemburský.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.