04:28
Pasáž se formou scénky a odborného vysvětlení zabývá odlišnostmi různých nářečí, uvádí příklady rozdílů a zmiňuje, jak a kdy vznikla nářečí.
Pasáž se formou scénky a odborného vysvětlení zabývá slezským nářečím, uvádí jeho rysy a příklady různých slov.
Pasáž formou scénky a odborného vysvětlení uvádí, jakým způsobem se dělí čeština, co ovlivňuje naši volbu jazyka a jaké prostředky při svém projevu používáme.
Pasáž se formou scénky a odborného vysvětlení zabývá mezijazykovou homonymií (kombinace čeština/maďarština), vysvětluje tento pojem a uvádí hned několik příkladů slov (např. tele, jelen).
Pasáž se zabývá původem pojmenování „Na Bateriích“ v Praze a tím, jaká je souvislost tohoto pojmenování se sedmiletou válkou.
Pasáž vysvětluje původ a význam výrazů „hujer“, „ty brďo“ a „bodejť“.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 5. ročníku rozpoznávat klíčová slova. Uhádneme pomocí klíčových slov, o jaké pohádce si budeme číst? Co má pohádka O zmrzlinové chaloupce společného s tradiční pohádkou O perníkové chaloupce? Pokusme se pohádky porovnat.
Pořad hravou formou seznamuje děti s písmenem H. Učí děti, jak se toto tiskací písmeno píše, a představuje slova začínající tímto písmenem. Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Určeno především pro začátečníky mladšího školního věku.
Pasáž se zabývá změnou názvu českých a moravských měst a vysvětluje důvody těchto změn.
Muzikálová zpěvačka Tereza Duchková se nejprve zamýšlí nad tykáním a vykáním. Hlavně ale mluví o úskalích, jež má zpívání v češtině. V druhé části rozhovoru vypráví o tom, co jí vadí na češtině (respektive užívání češtiny), například o anglicismech.
Dnes jsme zvyklí, že ulice a náměstí mají svá jména, ale vždy tomu tak nebylo. Jak tedy ke svým názvům přišly? Jaká jsou pravidla při pojmenovávání ulic? A jaké jméno ulice je v České republice vůbec nejčastější? To a mnohem více se dozvíte v reportáži z Wifiny.
Je přirozené, že některá slova, která dříve nemohla být ve veřejných projevech používána, pronikají dnes běžně do veřejných komunikátů? Jak se mění vnímání jazykových prostředků? Odpovědi na tyto otázky poskytuje ředitel Ústavu pro jazyk český AV ČR Martin Prošek.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.