08:46
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
Neexistuje důležitější okamžik v moderních českých, respektive československých dějinách, než je sametová revoluce. Někdy se nazývá také něžná revoluce a stěžejním dnem byl 17. listopad 1989, kdy se na Albertově sešli demonstrující studenti pražských vysokých škol. Sled událostí nakonec vedl k pádu komunistického režimu a nastolení demokracie. Připomeňme si nad fotografiemi Jana Šibíka onu dobu i neuvěřitelnou atmosféru, která už se asi nikdy nebude opakovat.
Komunikace je nezbytná pro mezilidské vztahy. Díky ní můžeme vyjadřovat své pocity, názory a řešit konflikty. Právě konflikty patří k běžnému životu a nemusí vždy znamenat jen hádku. Konflikt mohou prohloubit takzvané argumentační fauly, jako je skákání do řeči, urážky, ohánění se pochybnými argumenty či šíření strachu. Nejlepším možným řešením konfliktu je konsenzus. Jedná se o situaci, kdy sami nejen dokážeme obhájit svůj názor, ale také pochopit ty druhé. O tom něco ví Sára a její rodina. Jak dopadl jejich rodinný konflikt ohledně výběru domácího mazlíčka?
Seznámení s metodami řešení konfliktů a asertivního jednání. Jak máme správně obhajovat naše stanovisko? Proč je špatné ustupovat a proč není řešením ani agrese? Komentáře Miroslava Táborského k hraným scénkám osvětlují zásady asertivního jednání.
Sára se chce stát skvělou reportérkou, tentokrát však neobstála u testu z českého jazyka. Dostala pětku, a tak se rozhodla, že natočí reportáž o mateřském jazyce. Pokusí se za pomoci své rodiny přiblížit divákům útvary nespisovné češtiny, jako je obecná čeština, slang, argot, profesní mluva a především nářečí, která se používají vždy jen na určité části jazykového území. Ukáže také, jak se vlivem médií rozdíly mezi nářečími stírají.
Šternberkové jsou jednou z nejstarších českých šlechtických dynastií. Jejich rodovým sídlem je hrad Český Šternberk tyčící se nad Sázavou. Hrabě Zdeněk Sternberg v ukázce vzpomíná na dětství i na průběh vyvlastnění hradu komunisty.
Závěrečná část autentického vyprávění mužů, kteří se stali oběťmi domácího násilí ze strany svých partnerek či manželek. Za jakých podmínek a kdy se tito muži odhodlali odhodit stud a začít s problémem něco dělat? S jakými problémy se museli na cestě ke svobodě vypořádat? Jak se upravily jejich vztahy s dětmi? A jak se jim žije po opuštění toxických vztahů?
Pod pojmem válečný veterán si většina lidí představí spíše účastníka bojů z 2. světové války. Co do počtu však naprosto převládají novodobí váleční veteráni. Věkově pokrývají celou škálu od dvacátníků až po seniory, řada z nich je stále v aktivní službě a samozřejmě se nesmí opominout ani pozůstalí po padlých vojácích. Z těchto různorodých skupin vyplývají i velmi různorodé požadavky na konkrétní pomoc a ČR je dnes v tomto směru na srovnatelné úrovni jako jiné země NATO.
Na počest Roba, který při falešném střeleckém útoku vyskočil z okna, se ve škole koná taneční party. Účastní se florbalisti, Tonda, Nessa i Mája. Na střelecký útok sice většina z nich nezapomněla, ale zdá se, že mnohým z nich tahle situace pomohla. Posunout se, poznat se a najít cestu ke spřízněným duším.
Emoce hrají významnou roli v průběhu celého lidského života. Je například prokázáno, že vývoj dítěte včetně prenatálního období je silně ovlivněn emocemi matky. Zlomovým okamžikem v lidském životě zase bývá vážné onemocnění. Jeho zvládání je obtížné pro všechny zúčastněné a nenahraditelné je tu pozitivní myšlení. Nejtěžším oborem je z hlediska emocí dětská onkologie, přesto právě dětští pacienti jsou na rozdíl od dospělých v mnoha aspektech specifičtí. A emoce souvisejí i s tématem seniorů, konkrétně se stařeckou demencí a diskriminací z důvodu věku. Pořadem provází současný ředitel Národního ústavu duševního zdraví Cyril Höschl.
11 587
614
3 390
1 030
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.