08:46
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
Neexistuje důležitější okamžik v moderních českých, respektive československých dějinách, než je sametová revoluce. Někdy se nazývá také něžná revoluce a stěžejním dnem byl 17. listopad 1989, kdy se na Albertově sešli demonstrující studenti pražských vysokých škol. Sled událostí nakonec vedl k pádu komunistického režimu a nastolení demokracie. Připomeňme si nad fotografiemi Jana Šibíka onu dobu i neuvěřitelnou atmosféru, která už se asi nikdy nebude opakovat.
Komunikace je nezbytná pro mezilidské vztahy. Díky ní můžeme vyjadřovat své pocity, názory a řešit konflikty. Právě konflikty patří k běžnému životu a nemusí vždy znamenat jen hádku. Konflikt mohou prohloubit takzvané argumentační fauly, jako je skákání do řeči, urážky, ohánění se pochybnými argumenty či šíření strachu. Nejlepším možným řešením konfliktu je konsenzus. Jedná se o situaci, kdy sami nejen dokážeme obhájit svůj názor, ale také pochopit ty druhé. O tom něco ví Sára a její rodina. Jak dopadl jejich rodinný konflikt ohledně výběru domácího mazlíčka?
Sára se chce stát skvělou reportérkou, tentokrát však neobstála u testu z českého jazyka. Dostala pětku, a tak se rozhodla, že natočí reportáž o mateřském jazyce. Pokusí se za pomoci své rodiny přiblížit divákům útvary nespisovné češtiny, jako je obecná čeština, slang, argot, profesní mluva a především nářečí, která se používají vždy jen na určité části jazykového území. Ukáže také, jak se vlivem médií rozdíly mezi nářečími stírají.
Jak se cítí muž, který se narodil v ženském těle, a jak žena, která se narodila v těle mužském? Ten, kdo to nezažil, transsexualitu těžko pochopí. Změna pohlaví je velmi závažným životním rozhodnutím. Transsexuální lidé jsou často společností nepochopeni a nepřijati z důvodu své jinakosti. Denny, Tereza i Kristián vyprávějí svůj příběh.
Šternberkové jsou jednou z nejstarších českých šlechtických dynastií. Jejich rodovým sídlem je hrad Český Šternberk tyčící se nad Sázavou. Hrabě Zdeněk Sternberg v ukázce vzpomíná na dětství i na průběh vyvlastnění hradu komunisty.
Queer kulturou chápeme především svět sexuálních menšin, svět alternativ ke stereotypnímu, heteronormativnímu nebo chcete-li tradičnímu pojetí vztahů mezi lidmi. Pojďme tedy nahlédnout do prostoru queer identity ve Finsku. Jak chápe queer kulturu stand up komik Juuso Kekkonen? Je nucená sterilizace translidí při změně pohlaví porušováním mezinárodních lidských práv? (Video v cizím jazyce a s českými titulky.)
Po připojení dalších desítek obcí k Praze roku 1922 přestala stávající pražská zařízení sociální péče kapacitně dostačovat. Politik Petr Zenkl přišel s nápadem na vybudování centrální instituce a roku 1928 byly slavnostně otevřeny tak zvané Masarykovy domovy. Pavilony poskytovaly především sociální péči pro staré osoby, částečně ale i pro invalidy a děti. Za druhé světové války se zařízení přeměnilo v nemocnici a k původnímu účelu už se nevrátilo. Dnes v areálu sídlí Thomayerova nemocnice.
V osmnácti se člověk stává plně odpovědným za svůj život a začíná si plnit své sny. Každoročně však několik stovek mladých lidí končí na ulici. Často jde o lidi, kteří museli po dosažení plnoletosti opustit ústavní zařízení, ale neměli kam jít. Přežít bez střechy nad hlavou a prostředků není jednoduché: Na živobytí se často vydělává krádežemi či prostitucí, čas se ubíjí alkoholem a drogami. Ještě složitější je z takového života se vymanit. Tomášovi, Michalovi a Karlovi se to povedlo a na temné období už jen vzpomínají. Podělili se s námi o své příběhy.
Jonathan je učitelem na křesťanském gymnáziu s rozšířenou výukou angličtiny ve Frýdlantu nad Ostravicí. Američan, který se vydal do Česka na popud svého oblíbeného učitele. Měl tu v plánu zůstat rok dva, ale nakonec se v Česku usadil, založil rodinu a našel domov. Jonathan je typický Američan, jak si ho představujeme. Je pozitivní, plný nadšení, žáky se snaží zaujmout a výuku pojímá pokud možno kreativně.
10 927
558
3 199
1 009
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.