06:04
Jiří Voskovec, Jan Werich a Jaroslav Ježek společně vytvořili v Osvobozeném divadle legendární satirická představení. Po Mnichovu byla činnost divadla zastavena, což pravděpodobně hlavním aktérům zachránilo život. Jak se vyvíjela jejich společná kariéra po válce?
Pasáž z dokumentárního cyklu Národní divadlo: Mýtus a realita seznamuje s historií Národního divadla. Přibližuje okolnosti přeměny Prozatímního divadla na Národní divadlo, vyhoření Národního divadla a jeho znovuotevření. Dále se zmiňuje o cizích operách, které byly v Národním divadle jako první hrány, a v poslední řadě připomíná spor o Rukopisy zelenohorský a královédvorský a jejich vliv na vnímání české historie.
Josef Švejk se stal ikonickou postavou a literárním typem. Co je to švejkování? Jak vnímali Haškovi současníci román Švejk a proč jej kritizovali? Jak Jaroslav Hašek ve svém románu pojal zobrazení první světové války? Kromě diskuse nad těmito tématy se podíváme i na několik ukázek z filmu Dobrý voják Švejk od Karla Steklého.
Dušan D. Pařízek vytvořil koprodukční projekt Kauza Schwejk / Fall Švejk. Bez přítomnosti hlavního hrdiny Haškova románu, vojáka Švejka, probíhá vyšetřování údajné dezerce onoho vojáka u rakousko-česko-maďarského vojenského soudu.
V pasáži z pořadu To byl můj život?? Pavel Kohout vypráví, jak vnímal poválečnou KSČ a proč jí v kontextu doby (nejen on) slepě důvěřoval. Mluví o největší myšlenkové chybě celé své generace, která byla ovšem zcela logická. Věnuje se i procesům v době stalinismu, které rozdělily světovou intelektuální elitu. Zmiňuje, že vložil víru do KSČ a své manželky Aleny Vránové, která se později stala manželkou herce Vladimíra Ráže. „Chtěli jsme spolu založit socialistickou rodinu, mít spolu socialistické děti a budovat spolu socialismus.“
Podívejte se v krátkém dobovém videu, jak v roce 1946, tedy rok po konci druhé světové války, oslavovali v Havlíčkově Brodě Karla Havlíčka Borovského. Kromě jiného se na své původní místo vrátila i jeho socha, kterou nechali nacisti odstranit. Co z jeho odkazu se naší poválečné společnosti hodilo nejvíce?
Český prozaik Jan Balabán, nositel ceny Magnesia Litera a autor, jehož knihy vítězily v anketách o knihu roku, hovoří o své literární tvorbě a sdílí své názory a postoje, které ovlivnily jeho tvorbu. Dále předčítá z povídek Cedr a kladivo (Možná, že odcházíme, 2004) a Proměny (Prázdniny, 1998).
„Kouřím, sedím. Házím si šišky a podle jejich směru jdu," komentuje básník Petr Borkovec své toulky po místech, která mu přinášejí klid i podněty pro tvorbu. Louňovice pod Blaníkem nebo Býkovický rybník představují v Borkovcově poezii silný inspirační zdroj. Sugestivní vyprávění a vzpomínky básník prokládá autorským čtením ze svých sbírek.
Divadelní hra "Lidská tragikomedie" Ladislava Klímy byla dlouho považována za nehratelnou. Divadlo v Dlouhé se o to úspěšně pokusilo, text zkrátilo o třetinu, což doporučoval i autor sám. Protože slovy režisérky Hany Burešové, déle čekat znamená se nedočkat.
Že není radno zasahovat do lidských osudů, zjistí hrdinka románu Jane Austenové Emma. Méně známé autorčino dílo uvádí na svém jevišti Moravské divadlo Olomouc.
Jak se dokáže proměnit psychika jednoho člověka pod vlivem fašismu? Divadlo Petra Bezruče představuje dramatizaci známého románu Ladislava Fukse Spalovač mrtvol.
Pasáž z dokumentárního cyklu Národní divadlo: Mýtus a realita seznamuje s historií Národního divadla. Přibližuje vliv nacistické ideologie na tvorbu Národního divadla a pojednává o osudech některých českých herců. Ukazuje také následky atentátu na Heydricha na kulturních institucích.
13 485
756
4 593
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.