04:54
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
Jak jsou na tom mentálně postižení lidé se sexualitou? Odbornice a vedoucí pracovnice diagnosticko-metodického oddělení Andrea Morchová v Domově sociálních služeb ve Slatiňanech mluví o způsobu řešení antikoncepce a o sexuální výchově a partnerském životě lidí s mentálním postižením. Jak vnímají sami sebe a druhé a jak prožívají partnerský život, si vyslechneme i z diskuze klientů samotných.
Neexistuje důležitější okamžik v moderních českých, respektive československých dějinách, než je sametová revoluce. Někdy se nazývá také něžná revoluce a stěžejním dnem byl 17. listopad 1989, kdy se na Albertově sešli demonstrující studenti pražských vysokých škol. Sled událostí nakonec vedl k pádu komunistického režimu a nastolení demokracie. Připomeňme si nad fotografiemi Jana Šibíka onu dobu i neuvěřitelnou atmosféru, která už se asi nikdy nebude opakovat.
V 50. letech 20. století vznikl v Americe rokenrol, hudební žánr spojený s protestním postojem. V Česku se ujal spíše pojem bigbít a ten šel v době normalizace ruku v ruce s undergroundem.
Tři desítky osobností hodnotí klíčové okamžiky 30 let po sametové revoluci. V druhé polovině 90. let porevoluční euforie vyprchala a začala léta často označovaná jako období politického marasmu. Lidé byli zklamaní ve svých nadějích a poslední představitel étosu sametové revoluce mezi politiky, Václav Havel, začal mluvit o „blbé náladě“. Přibývaly skandály kolem politických stran a samotný smysl politické soutěže posléze zpochybnila tzv. opoziční smlouva.
Rozhovor s válečným zpravodajem a reportérem Michalem Kubalem. Nebyla to zdaleka jeho první válka, ze které vysílal. Přímo z ostřelované ukrajinské metropole přinesl rozhovor s ukrajinským prezidentem Volodomyrem Zelenským a denně živě vstupoval do vysílání kde zprostředkovával osudy konkrétních lidí.
Co je cílem demokratického dialogu? Vést ho. Prostřednictvím něj je možné hledání a proměna demokratického konsenzu. Máme dojít k tomu, jakou společnost chceme mít či jaké hodnoty chceme vyznávat. K tomu nám pomáhá perspektiva druhých, se kterou se prostřednictvím dialogu můžeme seznámit. Termín vysvětlila politoložka Petra Guasti během veřejné diskuse konané v listopadu 2023.
Tématem pořadu je cenzura médií. Myslí se tím kontrola obsahu médií. Byla tu odjakživa a v určité míře je stále přítomná i dnes.
Otázce nošení sukní, kiltů, tunik a podpatků se věnuje historik a dva muži od řemesla, krejčí a švec. Kdo, kdy a kam by měl podle nich nosit sukně nebo podpatky? Pohled historie i vyznavačů pohodlí a osobní identity před společenskými konvencemi.
Desetiletý časosběrný projekt Ptáčata je o třídě dětí z okraje společnosti. Děti z „brněnského Bronxu“ do společné třídy nesvedla jen náhoda. Rodiče jiných dětí totiž nechtěli společnou třídu s Romy. Ptáčata se tentokrát stanou průvodci po brněnském a chanovském ghettu. Co mají tato místa společného? Jaké jsou ulice, kde Ptáčata bydlí a kde si hrají? Zejména setkání s místními dětmi v Chanově vyvolalo v Ptáčatech silnou reakci. Mimo jiné je donutilo k zamyšlení, jestli nás ovlivňuje místo, kde bydlíme. Můžeme takové místo ovlivnit i my sami?
Nejohroženějšími a nejčastěji HIV nakaženými lidmi jsou obecně gayové, ale infekce se nevyhýbá ani heterosexuálům. Lidí s chorobou AIDS u nás přibývá a jde o cejch i o smrtelnou nemoc. Lidé nakažení HIV jsou společností vnímáni jako ti, co si za svoje onemocnění mohou sami. Své o tom ví Jana i Petr. A lze vůbec žít s HIV pozitivním partnerem a nenakazit se? Na tuto otázku zase odpovídá HIV pozitivní Radek se svou manželkou.
„All you need is love" aneb je jedno, zda jsou rodiče hetero-, nebo homosexuální, biologičtí, nebo pěstouni. Alespoň na tom se shodla moderátorka pořadu Protivný sprostý matky (2021) s hosty, dvěma otci, kteří mají v pěstounské péči tři děti. Jak probíhala jednání s úřady, než jim byly děti svěřeny?
Symbolem prezidentských voleb v ČR v roce 2023 se stala píseň s názvem Jednou budem dál. Rozhovor se zakladatelem kapely Spirituál kvintet Jiřím Tichotou přináší zajímavosti, například že kromě prezidentské volby 2023 je spojována také s Václavem Havlem, ale dokonce i s Georgem Bushem. Proč si lidé tuto píseň oblíbili? A co symbolizuje?
Filmové triky se dávno netýkají jenom fantasy a sci-fi žánrů. Na zeleném pozadí často vznikají scény, u kterých by to diváka ani nenapadlo.
Ekonomové se pokoušejí vysvětlit, co je lidské bohatství a odkud se berou takové drastické rozdíly. Novým vysvětlením má být „evonomika“. To je nové slovo, složenina ze slova evoluce, myšleno biologická evoluce, a ze slova ekonomika. Tvůrci této nové teorie mají za to, že biologická evoluce a ekonomika sice vypadají odlišně, avšak mají společného jmenovatele. To je téma pro mikroesej Františka Koukolíka.
Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva (UNESCO) má pomoci k jeho zachování. Podmínkou pro zápis do tohoto mezinárodního seznamu je předchozí zápis do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR, zřízeného Ministerstvem kultury. K počátku roku 2020 čítal tento seznam 28 položek. Jednou z nich je i technologie výroby modrotisku, která je zapsána také na seznamu UNESCO. V čem tahle ojedinělá technika spočívá?
13 496
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.