05:04
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak jsou na tom mentálně postižení lidé se sexualitou? Odbornice a vedoucí pracovnice diagnosticko-metodického oddělení Andrea Morchová v Domově sociálních služeb ve Slatiňanech mluví o způsobu řešení antikoncepce a o sexuální výchově a partnerském životě lidí s mentálním postižením. Jak vnímají sami sebe a druhé a jak prožívají partnerský život, si vyslechneme i z diskuze klientů samotných.
Šikana se objevuje nejčastěji v kolektivu lidí, kteří spolu tráví hodně času, tedy i ve škole. Kdo bývá nejčastěji obětí a kdo agresorem? Jak šikanu poznat a jak s ní bojovat?
K čemu je dobré očkování a jak probíhá? V pořadu vystupuje Hurvínek, jeho kamarádi a pan doktor, který jim naštěstí všechno vysvětlí.
Jak se zachovat, pokud nám spadne něco do oka? Jak vypadá oko a čeho se vyvarovat, aby k poranění oka vůbec nedošlo? V pořadu vystupuje Hurvínek, jeho kamarádi a pan doktor.
Šikana je jednání, kdy se někdo snaží ublížit jinému člověku. Děti, které se s ní setkaly, mají několik způsobů, jak tento problém řešit. Jedním z nich je i mobilní aplikace Nenech to být.
Krátká ukázka popisuje, z čeho se skládá lidské oko, jak funguje a jak probíhá vyšetření oka.
Bojkot je nátlakový prostředek skupiny lidí sloužící k prosazení společného zájmu. Známým příkladem bojkotu je tzv. Bostonské pití čaje.
Romové jsou hrdí na svůj původ. Jaké jsou romské zvyky? Jsou Romové věřící? Bojí se duchů? A jak vypadá typická romská svatba nebo pohřeb? A co to znamená, když po smrti člověka vartují? Společně s dětmi z hudebního a tanečního souboru Amare Romane Čhave nahlédneme na romské zvyky a naučíme se hlouběji chápat romskou identitu.
Romové jsou doma všude na světě. Michaela Gaborová, vedoucí nízkoprahového zařízení ICM-Bouda, Jan Josef Rosenberg, fotograf a moderátor, Lýdie Knohová a Robert Kotlár, vedoucí hudebního a tanečního souboru Amare Romane Čhave, ti všichni jako příslušníci romské menšiny hovoří o silném poutu Romů ke kočování.
Televizní vysílání pomáhá mnohdy divákovi „správně pochopit" různé skutečnosti, například jaké místo má násilí v našich životech. Násilí je ve filmech a televizním vysílání zobrazováno často. Tato skutečnost bývá terčem kritiky, pro někoho zase normalizuje tělesné tresty. Existuje „výchovné" či „ospravedlnitelné" násilí? I tyto pojmy vysvětlí dokumentární seriál TeleRevize.
13 496
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.