05:04
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak jsou na tom mentálně postižení lidé se sexualitou? Odbornice a vedoucí pracovnice diagnosticko-metodického oddělení Andrea Morchová v Domově sociálních služeb ve Slatiňanech mluví o způsobu řešení antikoncepce a o sexuální výchově a partnerském životě lidí s mentálním postižením. Jak vnímají sami sebe a druhé a jak prožívají partnerský život, si vyslechneme i z diskuze klientů samotných.
Šikana se objevuje nejčastěji v kolektivu lidí, kteří spolu tráví hodně času, tedy i ve škole. Kdo bývá nejčastěji obětí a kdo agresorem? Jak šikanu poznat a jak s ní bojovat?
Jaké příznaky má karcinom plic, jak se dá s touto nemocí bojovat a jak se jí dá preventivně předejít zejména tím, že se člověk vyhne kouření.
Jak vzniká onemocnění ledvin, jaké má příznaky a jak se dá s touto nemocí bojovat hlavně formou prevence a úpravou stravovacích návyků.
Je obecně známé, že mentální anorexií trpí například modelky. Podobné riziko podstupují často také tanečnice a gymnastky. V pubertě si touto nemocí prošla i vrcholová sportovkyně Simona, která vypráví svůj životní příběh. Často se na to zapomíná, ale tato zrádná nemoc provází i muže. Projevuje se u nich nejen dietou, ale zejména nadměrným cvičením. Skokani na lyžích jsou toho dokladem.
Pořad přibližuje debatu, která se vedla na začátku tisíciletí o porodu v porodnici a o porodu "alternativním". Vystupují zde lékaři, známé osobnosti a aktivní maminky, které by si přály rozhodovat o způsobu svého porodu samy. Jak si můžete všimnout, diskurz i způsob, jakým se o porodu mluví, se od té doby o dost posunul.
Co všechno musí umět psy, kteří pomáhají nevidomým? V ukázce je přiblíženo, co obnáší jejich výcvik a že to rozhodně není jednoduchá ani levná záležitost.
Objev technologie CRISPR je považován za jeden z největších vědeckých pokroků posledního desetiletí. Umožňuje totiž vědcům relativně jednoduše lokalizovat a následně upravit geny, a to i ty lidské, a zvrátit tak například nějakou jejich mutaci. Vědkyně Jennifer Doudnaová a Emmanuelle Charpentierová byly za objev tzv. molekulárních nůžek oceněny Nobelovou cenou 2020 za chemii. Možnost úpravy genů však vzbuzuje i otázky etické. O praktické realizaci metody CRISPR, svém podílu na objevu i odpovědném přístupu k této problematice hovoří profesor Martin Jínek s redaktorem ČT Danielem Stachem.
Nepravé otcovství je poměrně časté. Uvádí se, že až 10 % dětí má jiné biologické otce než ty, kteří se za ně považují. Otcové si své biologické rodičovství hlídají. Dějiny a kulturní zvyklosti jsou plné příkladů, v nichž bychom mohli hlídání otcovství pozorovat. Současná věda nás seznamuje se souvisejícím fenoménem žárlivosti.
Kořeny aristokratických rodů lze vysledovat až ke starým Slovanům. První povýšení do šlechtického stavu jsou zmiňována v 16. století, přičemž šlechta se dělila do několika skupin. S tituly souvisela různá privilegia a také pravidla pro jejich přejímání z hlediska dědičnosti či sňatků. Po vzniku Československa bylo šlechtictví s tituly zákonem zrušeno.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.