07:30
Ještě na začátku 70. let bylo Aralské jezero čtvrtým největším sladkovodním jezerem na světě. Původní plocha jezera se však od té doby zmenšila na méně než polovinu. Původní jezero je nyní rozděleno na dvě části. Postupný zánik jezera je skutečně velmi rychlý. Jako hlavní příčina postupného vysychání jezera je uváděno nadměrné využívání vod z řek napájejících Aralské jezero pro závlahy bavlníkových plantáží. Svoji roli však hrají také procesy související se změnami klimatu.
Široké a nekonečné stepi tvoří srdce centrálního Kazachstánu. Ve stepích najdete tradiční pastevce koní i stopy moderní kosmonautiky. Supermoderní je také hlavní město Astana, ale stepi ukrývají pozůstatky kruté historie – sovětského gulagu.
Vyprávění o jezeru Bajkal. Jakou zde najdeme faunu a jaký je život a tradice místních obyvatel? Ukázka se také věnuje ekologickým problémům jezera způsobeným lidskou činností.
V roce 2016 uplynulo sto let od začátku provozu Transsibiřské magistrály. Pořad představuje tuto nejdelší železniční trať světa. Jaké jsou její parametry a historie? Jaká je současná podoba cestování na ní?
Pořadatelství zimních olympijských her přináší do nevelkého korejského města, o jehož existenci věděl do té doby málokdo, mnoho změn. Jsou k lepšímu, nebo se místní olympiády bojí?
S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem na cestě po největším jihokorejském přístavu k ocelovým velikánům moří, na ochutnávku syrových ryb, do nekonečných pater prosklených mrakodrapů i za papírovými střevíčky pro štěstí. Vydejte se s námi do země, která skýtá tisíce možností.
Boje o Náhorní Karabach mezi Arménií a Ázerbájdžánem v roce 2020 jsou především ozbrojeným konfliktem o území převážně obývané Armény, ale nejen to. Tato válka je důsledkem neklidné a složité historie celého regionu, ve které se mísí ozvěny válečných zločinů spáchaných v první válce o Náhorní Karabach na obou stranách, geopolitické zájmy regionálních mocností, jako je Rusko nebo Turecko, odhodlání Arménů bránit svou křesťanskou identitu nebo prostá touha obyčejných lidí udržet si svůj vlastní domov. Ve dvou rozhovorech si vysvětlíme zájmy obou stran konfliktu a porovnáme první a současný konflikt o karabašský region.
ZOH v Pekingu mají být první „zelené“ v novodobé historii. Má to ale také svoji stinnou stránku. Obrovskou spotřebu energie mají pokrýt solární a větrné elektrárny. Jejich stavba připravuje tisíce zemědělců o půdu.
První letadlo na světě zkonstruovali ve Spojených státech amerických roku 1903 bratři Orville a Wilbur Wrightové. O sedm let později vzlétl do vzduchu první Čech Jan Kašpar, který následující rok doletěl z Pardubic do Prahy. Odstartoval tím obrovskou snahu českých konstruktérů, kteří toužili po zkonstruování letadla. Jen do vypuknutí první světové války v roce 1914 bylo zaznamenáno kolem 90 pokusů o konstrukci letadel těžších než vzduch. Po skončení války pak začala první sériová výroba letadel v Československu.
Výroba krajek v Belgii probíhá již více než 800 let. Největší rozvoj nastal v 16. století společně s tvorbou gobelínů, které můžeme najít také na českých zámcích. I v současnosti je poptávka po krajkách a gobelínech stále vysoká, jelikož se jedná o uznávané ruční práce.
V roce 2023 oslavilo londýnské metro 160 let své existence. Je nejstarším metrem na světě. Dnes má 11 linek, 272 stanic a denně přepraví až 5 milionů cestujících. V reportáži pořadu Objektiv se podíváme mimo jiné i do nejstarší stanice Baker Street a zavítáme i do běžně nepřístupných zákoutí metra.
O Litvě mnozí mluví jako o zemi písní a tanců. Koná se zde mnoho kulturních festivalů, kde Litevci pyšně prezentují své tradice ať už pomocí lidových písní, nebo krojů. Místní mají vždy důvod k oslavě. A jednou za dva roky se sjíždějí z celého světa, aby si mohli společně zanotovat na velkém svátku národních písní a tanců. A o čem nejčastěji zpívají?
Proč se v některých balkánských státech stále spoléhají na uhlí? Jaké problémy tento fakt způsobuje těmto státům a lidem v nich žijícím? Reportáž ze dne 23. ledna 2025 vám tyto i další otázky zodpoví.
Pořad o Severním Irsku se vydává za tradičním nápojem Irska – whiskey. Součástí ukázky je i cesta k Obrovým schodům.
Historická radnice, církevní stavby, umění, staré náměstí, množství mostů, ostrovy. To vše, ale nejen to, najdeme v polském městě Vratislav, které leží nedaleko českých hranic. Na prohlídku tohoto čtvrtého největšího polského města se vydáme v době adventních trhů.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.