07:30
Ještě na začátku 70. let bylo Aralské jezero čtvrtým největším sladkovodním jezerem na světě. Původní plocha jezera se však od té doby zmenšila na méně než polovinu. Původní jezero je nyní rozděleno na dvě části. Postupný zánik jezera je skutečně velmi rychlý. Jako hlavní příčina postupného vysychání jezera je uváděno nadměrné využívání vod z řek napájejících Aralské jezero pro závlahy bavlníkových plantáží. Svoji roli však hrají také procesy související se změnami klimatu.
Široké a nekonečné stepi tvoří srdce centrálního Kazachstánu. Ve stepích najdete tradiční pastevce koní i stopy moderní kosmonautiky. Supermoderní je také hlavní město Astana, ale stepi ukrývají pozůstatky kruté historie – sovětského gulagu.
Vyprávění o jezeru Bajkal. Jakou zde najdeme faunu a jaký je život a tradice místních obyvatel? Ukázka se také věnuje ekologickým problémům jezera způsobeným lidskou činností.
V roce 2016 uplynulo sto let od začátku provozu Transsibiřské magistrály. Pořad představuje tuto nejdelší železniční trať světa. Jaké jsou její parametry a historie? Jaká je současná podoba cestování na ní?
Neapol, jedno z nejkrásnějších měst Itálie. Říká se – vidět Neapol a zemřít. Neapol je ale také neklidné město plné protikladů. Martin Písařík se pokusí zjistit proč. Kromě toho vám představí architekturu, památky a významná místa v tomto krásném městě, jako je Neapolský Dóm, Museo del Tesoro di San Gennaro, Via dei Presepi nebo baziliku svatého Františka z Pauly.
Jan Šmíd zve v cestopisné reportáži diváky k cestě na nejvyšší sopku Evropy – Etnu na Sicílii.
Návštěva hlavního města Irska, Dublinu. Pořad ukazuje ta nejznámější místa oblíbená turisty, přibližuje atmosféru města a připomíná jeho historii.
Výprava za menšinou Kašubů na poloostrov Hel, který leží na severu Polska.
Již ve 13. století vznikla v belgickém městě Bruggy, které bylo významným finančním centrem Evropy, první burza na světě. Tato instituce poskytovala obchodníkům zázemí pro objednávky, půjčky i výměnu peněz. Pojmenování vzniklo podle příjmení bankéřů Van der Beurzů. Původní burza se orientovala na obchodování se základním zbožím – vlnou, dřevem, rybami, ovocem nebo kořením.
Výroba krajek v Belgii probíhá již více než 800 let. Největší rozvoj nastal v 16. století společně s tvorbou gobelínů, které můžeme najít také na českých zámcích. I v současnosti je poptávka po krajkách a gobelínech stále vysoká, jelikož se jedná o uznávané ruční práce.
Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně vyrostla na stejnojmenné hoře nedaleko Loučné nad Desnou. Je technickým unikátem zařazeným dokonce mezi sedm největších divů České republiky. Její stavba byla zahájena v roce 1978 a do provozu byla uvedena až o 18 let později. Srdcem elektrárny jsou dvě Francisovy reverzní turbíny, největší v Evropě. Pojďte s námi zjistit, jak funguje.
Kdo a kdy sklo objevil se předně neví, ale historie výroby skla započala už ve starověku. Po pádu antických říší se v Evropě znovu rozšířila ve středověku, kdy se sklářství dostalo i na české území. V 17. století se tak zrodil český křišťál, který dobyl svět. Ale rozhodně nebyl sám. Kromě něho patří mezi významnou českou sklářskou tvorbu také foukané vánoční ozdoby z Poniklé, monumentální plastiky Stanislava Libenského nebo využívání techniky plaveného skla.
Téma Horizontu z května 2021 je věnováno poslednímu sčítání lidu v Číně. Jedním z témat je i skutečnost, že čínská populace roste nejpomaleji za několik desetiletí a také stárne.
Obrazově bohatá reportáž ukazuje lov lososů na Kamčatce a také jejich průmyslové zpracování. V reportáži je zmíněna i problematika pytláctví.
Velikonoce, pesach a ramadán. Tři posvátné okamžiky tří světových náboženství byly v roce 2023 v Jeruzalémě mimořádně neklidné. Došlo totiž k sérií střetů mezi izraelskou policií a muslimy v mešitě na tzv. Chrámové hoře. Střety se z Jeruzaléma přenesly dále. Izraelské letectvo podniklo letecké útoky v pásmu Gazy a v jižním Libanonu poté, co odtud byly vypáleny desítky raket na Izrael. Napětí v oblasti opět eskalovalo.
Reportáž o procesu s organizátory demonstrací v Hongkongu, které jsou proti zasahování Číny do samosprávy této bývalé britské kolonie.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.