07:30
Ještě na začátku 70. let bylo Aralské jezero čtvrtým největším sladkovodním jezerem na světě. Původní plocha jezera se však od té doby zmenšila na méně než polovinu. Původní jezero je nyní rozděleno na dvě části. Postupný zánik jezera je skutečně velmi rychlý. Jako hlavní příčina postupného vysychání jezera je uváděno nadměrné využívání vod z řek napájejících Aralské jezero pro závlahy bavlníkových plantáží. Svoji roli však hrají také procesy související se změnami klimatu.
Široké a nekonečné stepi tvoří srdce centrálního Kazachstánu. Ve stepích najdete tradiční pastevce koní i stopy moderní kosmonautiky. Supermoderní je také hlavní město Astana, ale stepi ukrývají pozůstatky kruté historie – sovětského gulagu.
Vyprávění o jezeru Bajkal. Jakou zde najdeme faunu a jaký je život a tradice místních obyvatel? Ukázka se také věnuje ekologickým problémům jezera způsobeným lidskou činností.
Nejchladnějším místem na severní polokouli je Ojmjakon. Místo, ve kterém se v zimě průměrná teplota pohybuje okolo -65°C je zároveň nejchladnějším trvale osídleným místem na Zemi. V rozhovoru s polárníkem Václavem Sůrou se dozvíme, jak lidé v této ruské vesnici žijí, jak se v takto chladných oblastech cestuje a jak probíhá příprava na cesty v extrémních mrazech.
Historie, současnost a budoucnost moskevského metra v reportáži zahraničního zpravodaje ČT.
V roce 2016 uplynulo sto let od začátku provozu Transsibiřské magistrály. Pořad představuje tuto nejdelší železniční trať světa. Jaké jsou její parametry a historie? Jaká je současná podoba cestování na ní?
V roce 2016 se ve středoamerické Panamě po 9 letech stavby slavnostně otevřel nový, rozšířený kanál, kterým jsou schopny proplouvat i lodě, které pojmou až 13 000 kontejnerů. Série nových zdymadel na obou stranách, tedy Atlantiku i Pacifiku, zvýšila kapacitu 80 km dlouhého průplavu.
Pasáž o ekologické katastrofě, která v roce 2018 postihla velkou část lesů Jeseníků a Beskyd. Území bude potřeba obnovit výsadbou nových stromů. Co říkají ekologové, část odborníků i tzv. zalesňovací vyhláška o tom, kde a jaké stromy by se měly sázet?
Ačkoli řada ostravských dolů již neplní svou původní funkci, našlo se pro ně nové využití. Například bývalý Důl Hlubina slouží jako divadelní sál, ve kterém jsou uváděna komediální představení z hornického prostředí. Část prostor Dolu Michal se zase proměnila v hospodu, kam můžete vyrazit po představení. Do dalších částí tohoto dolu je možné se vydat na prohlídku dodnes funkčních důlních strojů. Konají se tu třeba i svatby. Vydejte se s námi na virtuální exkurzi.
Suezský průplav byl otevřen v roce 1869 a jenom málo vodních cest je tak vytížených. V roce 2020 tudy proplulo denně cca 50 lodí. K rozšíření průplavu došlo v roce 2015. Kanál je po rozšíření široký 205 metrů, přesto v něm může dojít k takovým událostem, jako bylo jeho zablokování v březnu 2021 obří kontejnerovou lodí Ever Given.
Hrad Vianden, který byl postaven na základech pradávného římského hradu, patří mezi největší lucemburské klenoty. Také je považován za jedno z nejhezčích feudálních sídel v římské a gotické Evropě a domnělé rodiště Jana Lucemburského. Za svou dnešní podobu vděčí rozsáhlé a nákladné rekonstrukci.
Bělorusko je nejuzavřenější zemí v Evropě. Jeho hlavní město bylo během druhé světové války téměř zničeno, proto muselo být znovu vystavěno. Při cestě po širokých minských bulvárech se dozvíme i něco málo o tamním režimu, v němž jeden prezident vládne už více než dvě dekády. Na závěr navštívíme stálou cirkusovou scénu, která dodnes v zemích bývalého Sovětského svazu představuje oblíbenou formu zábavy.
Helsinky leží na více než třech stovkách ostrovů, které spojují mosty, a pokud ne, tak se z jednoho na druhý dostanete jednoduše loďkou. Na prohlídku finského hlavního města se vydáme s Miroslavem Karasem, se kterým uvidíme třeba nejstarší helsinský trh, kde jsou k dostání především čerstvé ryby, káva a zmrzlina, navštívíme katedrálu Tuomiokirkko nebo námořní obrannou pevnost Suomenlinna.
Dne 24. 2. 2022 vypukl vojenský konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou. Nejedná se však o první vojenský střet mezi těmito sousedními zeměmi a jejich občany.
Ázerbájdžán je největší a nejlidnatější ze zakavkazských států. Jedná se o poměrně uzavřenou zemi, která rozhodně není turistickým rájem zahraničních návštěvníků. Přesto má země bohatá na energetické suroviny co nabídnout – historické i moderní hlavní město země Baku, koupání v Kaspickém moři či archeologickou rezervaci v Qobustanu s více než šesti tisíci vzácných nástěnných kreseb.
Spor o Náhorní Karabach je léta zamrzlý konflikt, který se v nedávné době opět rozhořel v plné síle. Oblast leží uvnitř muslimského Ázerbájdžánu, ale jeho obyvateli jsou převážně křesťanští Arméni, kteří již před třiceti lety vyhlásili nezávislý stát, ten však nedosáhl mezinárodního uznání. Málo se ale ví o tom, že na území Náhorního Karabachu je mnoho významných historických památek, především mnoho velmi vzácných středověkých klášterů. Řada z nich byla v sovětské éře značně poničena, ale v nedávné době však došlo k jejich alespoň částečné obnově.
V pobřežních vodách jihovýchodní Asie se rozkládají rozsáhlé oblasti, které jsou porostlé mangrovy. Společenství rostlin, která ke svému životu potřebují slanou i sladkou vodu, jsou přirozenou obranou proti tajfunům a tsunami. Jejich likvidací kvůli cestovnímu ruchu a prostoru pro nové turistické resorty však o bohatství těchto pobřežních ekosystémů přicházíme.
Goa je nejmenším a zároveň nejbohatším státem Indie. Nachází se na západě indického subkontinentu a do 60. let byla portugalskou kolonií. Díky koloniální minulosti je značná část obyvatel regionu křesťanského vyznání.
12 809
719
4 355
1 212
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.