07:30
Široké a nekonečné stepi tvoří srdce centrálního Kazachstánu. Ve stepích najdete tradiční pastevce koní i stopy moderní kosmonautiky. Supermoderní je také hlavní město Astana, ale stepi ukrývají pozůstatky kruté historie – sovětského gulagu.
Ještě na začátku 70. let bylo Aralské jezero čtvrtým největším sladkovodním jezerem na světě. Původní plocha jezera se však od té doby zmenšila na méně než polovinu. Původní jezero je nyní rozděleno na dvě části. Postupný zánik jezera je skutečně velmi rychlý. Jako hlavní příčina postupného vysychání jezera je uváděno nadměrné využívání vod z řek napájejících Aralské jezero pro závlahy bavlníkových plantáží. Svoji roli však hrají také procesy související se změnami klimatu.
Vyprávění o jezeru Bajkal. Jakou zde najdeme faunu a jaký je život a tradice místních obyvatel? Ukázka se také věnuje ekologickým problémům jezera způsobeným lidskou činností.
Historie, současnost a budoucnost moskevského metra v reportáži zahraničního zpravodaje ČT.
Miroslav Karas, zpravodaj ČT, představuje Kamčatku, o které místní obyvatelé říkají, že právě tam začíná Ruská federace. Zpravodaj se s námi podělí o zážitky z výstupu na jednu z mnoha kamčatských sopek, z návštěvy Medvědí zátoky a z výpravy do oblasti s termálními prameny v okolí aktivních i vyhaslých sopek.
V roce 2016 uplynulo sto let od začátku provozu Transsibiřské magistrály. Pořad představuje tuto nejdelší železniční trať světa. Jaké jsou její parametry a historie? Jaká je současná podoba cestování na ní?
Pořad ukazuje snahy zachránit nejzachovalejší evropský prales v Polsku – slavný Bělověžský prales. Zároveň ukazuje občanské aktivisty, kteří upozorňují na devastaci našeho životního prostředí i v nejcennějších chráněných oblastech.
Pořad se věnuje budoucímu uspořádání na irsko-britské hranici, které nastane po případném vystoupení Velké Británie z Evropské unie.
Norské fjordy nejsou jen přírodními skvosty, ale i dopravními překážkami, jak ukazuje pořad o Sognefjordu, nejdelším fjordu v Norsku.
Ve videu si připomeneme klíčové okamžiky zimních olympijských her z roku 1992 ve francouzském Albertville. Do Francie se zimní olympiáda vrátila potřetí a byla poslední, která hostila i reprezentaci Československa, jejíž hokejisté si z Alp odvezli bronzovou medaili. Krasobruslařka Radka Kovaříková se stala nejmladší českou účastnicí celého klání a Jiří Parma byl třetím nejlepším skokanem na lyžích soutěže. První medaili ze zimních her si jako první z celé jižní polokoule odvezl Nový Zéland.
Demografické problémy Číny jsou vysvětleny na politice jednoho dítěte a upřednostňování synů před dcerami, v důsledku čehož dochází k nerovnováze mezi pohlavími.
Na indonéském ostrově Bali je mnoho aktivních sopek. Patrně nejznámější je Agung, více než třítisícová nejvyšší hora ostrova. Sopka v roce 1963 ožila a došlo k jedné z nejsilnějších erupcí 20. století. Pro místní hinduistické obyvatelstvo je hora Agung symbolem boha a její erupce projevem božího hněvu. V roce 2017 se sopka znovu probudila a její aktivita vzbudila zájem celého světa. Naštěstí se nenaplnily obavy některých vulkanologů, že by mohlo dojít k podobnému scénáři jako v roce 1963. V roce 2019 menší erupce ustaly a od té doby je Agung opět nečinná.
Thajské hlavní město Bangkok okouzluje svými starodávnými královskými paláci. Turisty láká pobřeží s průzračnou vodou. Království Siam se stalo Thajskem v roce 1939. Současní obyvatelé rádi slaví, milují fotbal a thajský box. Díky tropickému klimatu zde můžeme obdivovat exotické rostliny a zvířata, především uctívané slony indické. Ti byli se životy místních lidí spjati odedávna, ale vzhledem k jejich nešetrnému využívání začaly jejich počty rychle klesat. Dnes, když se situace výrazně zlepšila, můžeme začít tuto zemi dokonce označovat za sloní ráj.
Cestopis popisuje místní život a kulturní tradice v izolovaném himálajském království Bhútán.
Zhlédněte ukázku výroby železa ve vysoké peci v Třineckých železárnách, kde se železo vyrábí už od poloviny 19. století. Hlavními surovinami k výrobě surového železa jsou železná ruda a koks z černého uhlí, které se tu těží. Proces výroby železa ve vysoké peci je z velké části řízený počítačem a trvá přibližně osm hodin.
Argentina je dnes největším producentem vína v Jižní Americe. Centrum kvalitních argentinských vín a zároveň největší vinařskou oblastí je Mendoza. Teplé a suché klima společně s vysokou nadmořskou výškou zde tvoří perfektní podmínky pro pěstování nejrůznějších odrůd vína. Díky suchu je tu minimum škůdců, voda je do oblasti přiváděna závlahovým systémem vybudovaným Inky. Studené noci dodávají hroznům potřebné aromatické látky a teplé slunečné dny zase dost cukru.
Nízký stav vody v létě 2022 významně omezil nákladní lodní dopravu na Rýnu a na dalších německých řekách. Dopravní společnosti proto nemohly nakládat své lodi naplno. Nedostatek vody se týká hlavně části řeky jižně od Duisburgu a Kolína nad Rýnem. V tomto místě došlo k poklesu hladiny natolik, že hrozilo úplné zastavení dopravy. Rýn je zásadní dopravní tepnou pro přepravu obilí, hnojiv, uhlí nebo ropných produktů.
Pyrenejský poloostrov pokrývají statisíce hektarů vinic. Na pobřeží Biskajského zálivu se pěstují hrozny na výrobu populárního vína txacoli. To hraje mimořádnou roli v baskické kultuře. Navštívíme místní vinařství a dozvíme se i něco o pěstování vinné révy. Jak uvidíme, vinařské regiony jsou zajímavé moderní architekturou, která zapadá do okolní krajiny.
10 924
556
3 196
1 009
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.