07:30
Ještě na začátku 70. let bylo Aralské jezero čtvrtým největším sladkovodním jezerem na světě. Původní plocha jezera se však od té doby zmenšila na méně než polovinu. Původní jezero je nyní rozděleno na dvě části. Postupný zánik jezera je skutečně velmi rychlý. Jako hlavní příčina postupného vysychání jezera je uváděno nadměrné využívání vod z řek napájejících Aralské jezero pro závlahy bavlníkových plantáží. Svoji roli však hrají také procesy související se změnami klimatu.
Široké a nekonečné stepi tvoří srdce centrálního Kazachstánu. Ve stepích najdete tradiční pastevce koní i stopy moderní kosmonautiky. Supermoderní je také hlavní město Astana, ale stepi ukrývají pozůstatky kruté historie – sovětského gulagu.
Vyprávění o jezeru Bajkal. Jakou zde najdeme faunu a jaký je život a tradice místních obyvatel? Ukázka se také věnuje ekologickým problémům jezera způsobeným lidskou činností.
V roce 2016 uplynulo sto let od začátku provozu Transsibiřské magistrály. Pořad představuje tuto nejdelší železniční trať světa. Jaké jsou její parametry a historie? Jaká je současná podoba cestování na ní?
Island, tento okouzlující severoevropský ostrov leží na střetu litosférických desek. V důsledku toho se jedná o jednu z nejaktivnějších geotermálních oblastí celého světa. Geotermální energie tu má skutečně široké využití. Podívejte se, jak tato energie zjednodušuje místním obyvatelům život.
Pořad se věnuje běžnému životu v současném Severním Irsku a ukazuje typické aspekty života v něm, jako např. hurling, farmy a whiskey.
V Pobaltí se odehrává tichá válka. Ruská propaganda se snaží ovlivnit společnost informačními manipulacemi. Lotyšsko se snaží bránit se.
Přestože břehy Menorky nedosahují délky ani 200 km, je na nich asi sto pláží. Nejkrásnější jsou ty odlehlé, které nebyly pozměněny činností člověka. Menorca se totiž v roce 1993 stala biosférickou rezervací UNESCO a ostrov pro ochranu místní přírody reguluje přísun turistů. V ukázce si prohlédneme nejvyužívanější pláž Son Bou, několik odlehlých pláží i koňskou stezku Camí de Cavalls.
Nešetrné nakládání s krajinou v Mongolsku má negativní dopady na ekosystém lesa i stepi. Česká rozvojová pomoc nabízí řešení, jak zastavit devastaci ekosystémů, a přispívá ke změně přístupu tamního obyvatelstva.
Na Filipínách provádí každoročně velikonoční tradici, která rozhodně není pro každého diváka. Na Velký pátek přehrávají biblický příběh o umučení Krista, včetně ukřižování, kdy přibíjejí vybrané dobrovolníky na kříž.
Metropole Gruzie, Tbilisi, je počtem obyvatel přibližně stejně velké město jako Praha. Díky množství památek z různých období je nazýváno perlou Kavkazu. Je křižovatkou kultur a náboženství. Vedle sebe zde v harmonii žijí pravoslavní křesťané, muslimové i Židé.
Jogdžakarta nebo také Yogyakarta je kulturním centrem Střední Jávy, indonéské provincie rozkládající se ve střední části ostrova Jáva. Jedná se o jediné místo v Indonésii, kde byla vláda formálně ponechána místnímu sultánovi. Pojďte se s námi vydat do tohoto lidského mraveniště, které dost nabourává evropskou představu o exotice.
Venezuela je již dlouho na hlavní trase, po které míří kokain do USA, a to vše v režii venezuelské armády a s tichým souhlasem politické elity v zemi. Štáb CNN se v roce 2019 vydal po stopách pašeráckých tras ukrytých hluboko v džungli.
V ulicích moderní megalopole Šanghaj se dozvíme o současné podobě Číny z hlediska politické situace i ekonomiky, která ovlivňuje celý svět. Poté se vydáme na venkov za připomenutím tradičních čínských hodnot, které byly uznávány před nástupem komunismu.
Zhlédněte ukázku výroby železa ve vysoké peci v Třineckých železárnách, kde se železo vyrábí už od poloviny 19. století. Hlavními surovinami k výrobě surového železa jsou železná ruda a koks z černého uhlí, které se tu těží. Proces výroby železa ve vysoké peci je z velké části řízený počítačem a trvá přibližně osm hodin.
Ročně Pražané spotřebují přes 130 milionů kubíků vody. V následující reportáži se vypravíme k největší zásobárně vody pro Prahu, vodní nádrži Švihov na řece Želivce. Také se dozvíme o vodních zdrojích, které Praha využívala v minulosti, a procesech, kterými se pitná voda upravuje.
13 377
749
4 561
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.