04:16
Tématem je česká hymna, její historie, rozbor i poslech. Pasáž také vysvětluje, že každá národní hymna je nejen píseň nebo hudební skladba, ale také důležitý státní symbol.
Státní znak České republiky existuje ve dvou variantách – malý a velký. Pořad se snaží ukázat, jak přesně oba znaky vypadají, co znamenají jednotlivá vyobrazení na znaku i jaký symbolický výklad mají podle pravidel heraldiky.
Pořad přináší informace o české vlajce. Jak a proč vypadá tak, jak vypadá, co znamenají její barvy, co se s vlajkou dělá i nedělá, jaký je rozdíl mezi vlajkou a praporem a co je to trikolora.
Neexistuje důležitější okamžik v moderních českých, respektive československých dějinách, než je sametová revoluce. Někdy se nazývá také něžná revoluce a stěžejním dnem byl 17. listopad 1989, kdy se na Albertově sešli demonstrující studenti pražských vysokých škol. Sled událostí nakonec vedl k pádu komunistického režimu a nastolení demokracie. Připomeňme si nad fotografiemi Jana Šibíka onu dobu i neuvěřitelnou atmosféru, která už se asi nikdy nebude opakovat.
Jaké byly okolnosti vzniku samostatného Československa a jak se na něm podílel T. G. Masaryk? Po založení státu bylo třeba vytvořit nové zákony a ústavu, státní vlajku a ustanovit státní hymnu.
Totalitní státní režimy se vyznačují nedemokratickým způsobem vládnutí. Politická strana nebo osoba prosazuje svou ideologii všemi prostředky, včetně sledování osob a tvrdých trestů pro ty, kdo nesouhlasí.
Fenomén silného státu se projevuje například důvěrou občanů v jeho vládnoucí elity. Nejde o to, jestli máme stát malý nebo velký, ale o to, jestli věříme svým vlastním institucím. Jak je na tom Česko s pocitem bezpečí, že stát řídí kompetentní lidé? A co si počít se státem, který pomaličku selhává ve všech svých funkcích? Je řešením privatizace?
Veřejný dluh je součtem dluhů, které udělal stát jako celek. Jak to lze řešit? Je to jednoduché, upravit své výdaje a příjmy nebo si půjčit. Nebo to tak jednoduché není? V každém případě jde o záležitosti, které se ve finále týkají každého z nás.
Rozhovor s odborníkem vysvětluje příčiny komplikovaného a víceméně nežádoucího stavu v obci po komunálních volbách. Příčinou opakovaných voleb či úplná absence kandidátů do obecních zastupitelstev mohou být i sousedské vztahy. V extrémních případech může být do vedení obce jmenován zaměstnanec Ministerstva vnitra s minimem pravomocí, a tím pádem téměř s nulovou šancí v obci cokoli změnit či vyřešit.
Bitvou na Bílé hoře utrpěly české stavy porážku. To s sebou přineslo i pokles významu českých zemských sněmů. Po vydání Obnoveného zřízení zemského se změnila nejen skladba zemských sněmů, ale změny se dotkly i kompetencí, pravomocí, způsobu hlasování nebo jednání.
Co jsou to lidská práva? A jak souvisejí s dětstvím a mládím Václava Havla? Po bezstarostném dětství v Havlových 12 letech přichází rodina o majetek a vše ve společnosti podléhá komunistické straně. Paradoxně většina států OSN v té době podepisuje Všeobecnou deklaraci lidských práv. V tehdejším Československu však neplatí ani jeden její článek. Mladý Václav dospívá v nejtvrdších letech totality, ale nenechává se režimem omezovat. Veřejně vystupuje, zastává se protirežimních autorů, obrací se k politice a ohrazuje se proti nespravedlnosti. Prosazuje se jako dramaturg a autor. Video je součástí vzdělávací série Každý může změnit svět z produkce Knihovny Václava Havla, která provází životem Václava Havla a bojem Československa za lidská práva.
Podívejme se do minulosti přímé volby prezidenta. I přesto, že finální schválení zákona v roce 2012 trvalo pouhé 2 minuty, pokusů o zavedení přímé volby bylo v minulosti více. Ve videu jsou představeni kandidáti v historicky první přímé volbě prezidenta a popsány změny pohledu na přímou volbu během pokusů o její zavedení.
Jak dopadla druhá přímá volba prezidenta v roce 2018? Statistiky a grafy ve videu přibližují konkrétnější výsledky těchto voleb v jednotlivých krajích a poukazují na celkem vysokou volební účast v České republice. Připomeňte si také dění krátce po sečtení hlasů.
V Rusku má propaganda silnou tradici. Pochází odtud i zřejmě historicky nejslavnější „fake news“, antisemitský pamflet Protokoly sionských mudrců. Informační, resp. hybridní válce se věnují mnohé oficiální dokumenty, např. Gerasimova doktrína z roku 2013. Účinným nástrojem šíření propagandy jsou státem ovládaná média. Zajímavé je z hlediska manipulace veřejného mínění také využívání heroických okamžiků z minulosti pro vykreslování svých vlastních dějin a národní identity. Nástrojem propagandy se tak stává manipulace s historií.
12 705
702
4 201
1 147
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.