04:16
Tématem je česká hymna, její historie, rozbor i poslech. Pasáž také vysvětluje, že každá národní hymna je nejen píseň nebo hudební skladba, ale také důležitý státní symbol.
Státní znak České republiky existuje ve dvou variantách – malý a velký. Pořad se snaží ukázat, jak přesně oba znaky vypadají, co znamenají jednotlivá vyobrazení na znaku i jaký symbolický výklad mají podle pravidel heraldiky.
Pořad přináší informace o české vlajce. Jak a proč vypadá tak, jak vypadá, co znamenají její barvy, co se s vlajkou dělá i nedělá, jaký je rozdíl mezi vlajkou a praporem a co je to trikolora.
Totalitní státní režimy se vyznačují nedemokratickým způsobem vládnutí. Politická strana nebo osoba prosazuje svou ideologii všemi prostředky, včetně sledování osob a tvrdých trestů pro ty, kdo nesouhlasí.
Cítí se Vladimír Mečiar, klíčový aktér slovenské strany při jednání i rozdělení Československa, jako „otec zakladatel"? Ve videu vzpomíná na jednání předcházející rozdělení i události vzniku již samostatné Slovenské republiky. Přidává svůj pohled na vývoj Slovenska po roce 1993, vstup do Evropské unie i NATO.
Politolog Jakub Charvát popisuje k příležitosti prezidentské volby z roku 2018 vývoj debaty o přímé volbě prezidenta v České republice. Vysvětluje, proč se téma znovu otevřelo po roce 2001 a jaký vliv měla průběžná nespokojenost veřejnosti s nepřímou volbou, zejména po událostech při prezidentské volbě v roce 2008. Proč byla přímá volba zavedena? A jak je její současný dvoukolový model běžný i v dalších evropských státech?
Civilistům se to možná zdá stejné, ale terminologicky je velký rozdíl, zda strany vedou "ozbrojený konflikt", nebo "vyhlášenou válku". Od února 2022 probíhá mezi Ruskem a Ukrajinou "speciální vojenská operace", ale žádná válka. Proč? Protože i válka má svá pravidla a válčící strany mají určité povinnosti. Chcete-li se vyhnout postihu za válečné zločiny, válku prostě nevyhlásíte.
Inflace je situace, kdy ceny rostou a my si za stejnou výplatu koupíme stále méně věcí. Video nezůstává ale jen u definice inflace, představuje i její vývoj, zejména v době koronavirové pandemie. Spotřebitelské chování v tomto období bylo klíčové pro následné zvyšování cen nejen v České republice.
Bosnu známe jako krvavé bojiště balkánských válek. V současnosti tam však probíhá jiný konflikt. Proti plánům spoutat čisté a divoké řeky do přehrad s hydroenergetickou funkcí bojují místní obyvatelé. Bojují proti bezpráví, zkorumpovaným úřadům, politikům i bezohledným stavebním firmám a jsou ochotni bojovat až do konce. Dokument však nezachycuje pouze ekologické téma, ale také ukazuje sílu občanské společnosti a aktivismu, která je i u nás často pošlapávána a vnímána jako nežádoucí.
Na příkladu demonstrace proti Fialově vládě v listopadu 2023 vysvětluje politolog Miloš Gregor specifika, motivy a dynamiku populistických a antisystémových hnutí. V dokumentu Obchod se strachem (2024) ho pak doplňují další odborníci, jako je Lucie Stuchlíková, Václav Dolejší a Vladimír Baar. Pozornost je také věnována práci s dezinformacemi a schopnosti ovlivňovat veřejnost.
Marek Rojíček, zástupce Českého statistického úřadu (ČSÚ), objasňuje roli této instituce při volbách. Prostřednictvím odpovědí na dotazy občanů v pořadu 90' ČT24 (2018) vysvětluje, že se zpracování výsledků liší podle typu voleb, uvádí, které volby jsou z metodického hlediska nejjednodušší, a popisuje, jak ČSÚ kontroluje přesnost sčítání hlasů.
Období po sametové revoluci a vůbec polistopadový vývoj ve společnosti byl plný nadšení, euforie a nadějí. Stejné emoce se u lidí projevily i při návštěvě prezidenta USA George Bushe st., který v roce 1990 přivezl do Československa repliku Zvonu svobody. Společně s Václavem Havlem vystoupil na Václavském náměstí, a když ho český prezident vyvedl z proskleného pódia mezi jásající dav, bylo na tváři G. Bushe poznat, že všeobecnému pocitu štěstí a radosti také podlehl. Tomki Němec vzpomíná nejen na tento den, ale i na další okamžiky ze své kariéry oficiálního fotografa Václava Havla.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.