02:10
Kdy se na polárním kruhu objevuje polární záře? Uvidíte ji pouze za specifických podmínek v zimních obdobích a za jasných nocí. Vytváří tzv. sluneční vítr – plazmu tvořenou protony a volnými elektrony. Magnetické pole Země vtáhne tyto částice do horních vrstev atmosféry, kde narážejí na molekuly vzduchu, a při tom se uvolňuje energie ve formě světla.
Ukázka vysvětluje, co se stalo před 13,8 miliardami let, kdy došlo k velkému třesku. Dále objasňuje, co je to prvotní polévka a z jakého materiálu vznikly planety a hvězdy.
Pasáž se věnuje tématu přílivu a odlivu, které popisuje jako nejzajímavější a současně nejsilnější projevy Měsíce na Zemi.
Jak se o naší mateřské hvězdě můžeme dozvědět spoustu údajů, které astronomové znají? Jak vznikají sluneční skvrny? Co jsou to protuberance? Jaké jsou projevy sluneční aktivity?
Jak vznikl náš Měsíc a jak je možné, že zůstává na své oběžné dráze a nespadne na Zem? Podívejte na vysvětlení vzniku Měsíce, popis jeho základních fyzikálních vlastností a sil, které na něj působí. Jak Měsíc ovlivňuje život na Zemi? Co by se stalo, kdyby zmizel?
12. dubna 1961 obletěl první člověk Zemi. Byl to ruský kosmonaut Jurij Gagarin, který tak otevřel lidstvu dveře do vesmíru. Ukázka přibližuje jeho misi.
Jestli byl na Marsu někdy život, zatím nevíme. Díky sondám Spirit a Opportunity ale už víme, že tam byla voda.
Jeden z posledních snímků pocházejících z Hubblova vesmírného dalekohledu zachycuje jakousi podivnou a jasnou galaxii. Astronomové zjistili, že je výsledkem srážky dvou spirálních galaxií, které nyní již téměř zcela splynuly. Základy původních galaxií ale stále ovlivňují vzhled i chování té nové. Tento objekt byl centrem pozornosti Hubblova vesmírného dalekohledu a jeho několika sourozeneckých vesmírných sond, které soustavně mapují naši oblohu.
Jak vzbudit v dětech zájem o vědu? V čem může být mise Apollo 11 a konkrétně nosná raketa Saturn 5 pro mladou generaci inspirující? Jaké možnosti mají dnešní mladí lidé zapojit se do kosmických výzkumů a co pro to dělá Evropská kosmická agentura? A jak reálný je let českého kosmonauta do vesmíru? Hostem Daniela Stacha z vědecké redakce je Jan Spratek ze vzdělávací kanceláře Evropské vesmírné agentury ESA. Pořad je součástí série, kterou ČT připravila k 50. výročí přistání na Měsíci.
Ukázka představuje Saturn a jeho prstence. Popisuje oběžnou dráhu této planety a vysvětluje, kdy se její prstence zarovnají do jedné roviny.
9 528
362
2 022
846
46
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.